Yılın Savunmacısı?

Yılın Savunmacısı?

Şu anda Lakers üyelerinin tamamı anyı fikirde. LeBron James, Frank Vogel, Alex Caruso, Dwight Howard ve dahası.. Hepsi Anthony Davis’in “yılın savunmacısı” ödülü için açık ara favori konumunda olduğunu düşünüyorlar. Henüz bunun için çok erken olsa da, Davis’in bu sabahki Nuggets galibiyetinde sergilediği mükemmel savunma performansı da bunu doğrular nitelikteydi.

Davis, bu sabahki maç bitiminden sonra soyunma odasına doğru yürürken takım arkadaşı Alex Caruso’ya dönerek “en iyi savunma takımı” diye bağırdı. Caruso’nun takım arkadaşına ise: “Hayır, hayır. Sadece en iyi savunma takımı değil, yılın en iyi savunmacısı.” şeklinde oldu. Maç sonunda bu soru sorulduğunda da durumu şöyle özetledi Alex: “Bugünkü savunması olağanüstüydü. Rakip takımın en iyi oyuncusunu, bire bir savunmada, üstelik deplasmanda, üstlelik de faul yapmadan, tamamen kilitledi. Hem de grip olmasına rağmen. Muhtemelen maç sonunda yorgunluktan ölüyordu. İşte o böyle bir savaşçı ve onun neler yapabileceklerini biz çok iyi biliyoruz.”

Nuggets’a yaşamı zorlaştıran Davis, üstelik bir de ağır bir griple uğraşmaktaydı. Öyle ki, ilk çeyrekte sayı bile atamayan ve aşırı halsiz hissedeen Davis’e, maçın devre arasında “serum” verildi. Evet yanlış duymadınız. Maçı 25 sayı ve 10 ribaundla bitirdi. Yalnızca 1 blok vurmuş olmasına rağmen, blok değerinde bir sürü savunması ve yıldırıcı blok tehdidi oluşturdu.

Bu savunma performansıyla takım arkadaşlarını çok rahatlatan Davis, yılın savunmacısı ödülü için onların favorisi konumunda. Bu ödülü tam 3 kez kazanmış olan takım arkadaşı ve boyalı alan partneri Dwight Howard da aynı fikirde: “Kazanırken en çok bize yardımcı olan alanımız kesinlikle savunma. Ve bu alanda Anthony inanılmaz bir iş çıkarıyor. Uzunları savunuyor, kısaları savunuyor, blok konusunda kusursuz, top çalıyor ve diğer küçük tüm işleri de inanılmaz bir özveriyle yapıyor. Bugün de savunmada çok kritik işler yaptı ve bugün galibiyeti bize getirirken çok kritik bir rol oynadı. Bunları yaparken de kolaymış gibi gösteriyor. Sahada her şeyi yapabilen bir oyuncunun varlığı bizi çok rahatlatıyor. Onun sayesinde takım arkadaşları switch’lerde hiç tereddüt etmiyor çünkü işin Davis kısmında bir sorun yaşamayacaklarından eminler. Her maç onun en iyisini yaptığından emin olmaya devam edeceğiz.”

Nuggets maçında Davis’in oyunda olduğu ve olmadığı süreler arasında savunma istatistiği olarak inanılmaz bir fark var. “100 pozisyon başına izin verilen sayı” istatistiğinde Davis kenardayken Lakers 123,8 sayı ortlaamasıyla oynarken (ki bu korkunç bir sayı), oyundayken bu 88,6’da kaldı. Maçta da gözle görülebilir olan bu fark, kağıt üzerinde daha da akıl almaz bir boyutta.

LeBron James da aynı konuda şu yorumlarda bulundu: “Sezon başından beri bunu yapıyor. Sakatlıklara rağmen oynuyor, bugün de çok ağır şekilde grip olmasına rağmen mükemmel oynadı. O kesinlikle bu yılın en iyi savunmacısı ve bu gece bunu bir kez daha gösterdi. Nikola Jokic ile postta bire bir oynamak, Jamal Murray ile switch yapmalarıyla uğraşmak, bir çok zaman Murray ile de bire bir oynamak zorunda olmak.. Bunları başarıyla yapmak gerçekten çok büyük bir iş. Rakiplerini sürekli durdurdu. Canavar gibiydi.”

James, takım arkadaşını üçüncü kez bu ödüle layık gördüğünü dile getirdi.

Tıpkı takım arkadaşları gibi Koç Frank Vogel de paralel düşüncede: “Bence de yılın savunmacısı ödülünü kazanmak için çok ciddi bir şansı var ve bunu başaracağına inanıyorum.”

Sezon sona erdiğinde bu ödülü Davis’in kazanıp kazanmayacağını şimdiden bilmek mümkün değil. Ama en azından oraya oynayacağı şimdiden resmileşmiş durumda.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2019/12/3/20994850/frank-vogel-alex-caruso-lakers-anthony-davis-should-win-defensive-player-year-nuggets-stats-lebron