“Şükranlar” Lakers’a…

“Şükranlar” Lakers’a…

Lakers taraftarları mutlu ve takımlarına minnettarlar.

Los Angeles şehri, 2008 yılından beri Şükran Günü’nü bu kadar keyifle geçirmemiştir. Lakers’ın sezona 16-2 ile başladığı son sezon 2008-09 sezonuydu. Ve şu anda, Los Angeles Lakers taraftarlarının takımlarına “şükran” duymak için çok fazla sebebi bulunuyor.

Bu yazımızda Şükran Günü menüsü hakkında da bazı detaylara değineceğiz.

Öncelikle başlangıç olarak, Lakers, şu an NBA’deki en iyi oyunculardan ikisine sahip. LeBron James ve Anthony Davis. Bu ikili gerçekten akıl almaz. İlk 18 maç itibariyle istatistikleri şu şekilde;

LeBron James: 25.8 sayı, 7.3 ribaund, 11 asist ve 1.3 top çalma
Anthony Davis: 26.1 sayı, 9 ribaund, 3.6 asist, 2.8 blok ve 1.6 top çalma

Çok etkileyici bir başlangıç. Şöyle düşünün, Lakers 25+ sayı ortalamasıyla oynayan iki oyuncuya sahip. Şu anda buna sahip tek takım Minnesota Timberwolves. Lakers’ın en son böyle bir ikiliye sahip olduğunda takvimler 2002 yılını gösteriyordu. Tahmin edeceğiniz üzere, Kobe Bryant ve Shaquille O’Neal ikilisi aynı istatistikle oynuyorlardı. Skorerlik dışında da; hem James, hem Davis şu anda farklı alanlarda oyunu domine ediyorlar. James, asist krallığında zirvede bulunurken, Davis de ligin en fazla blok yapan oyuncusu konumunda. Bu ikili aynı zamanda takım kimyasının bu kadar çabuk oturmasında büyük pay sahibi oldular.

Danny Green, Lakers’ın takım kimyası hakkında: “Bu sahadaki iki liderimizle başlıyor. Hem saha içi, hem saha dışında; bizler için en konforlu olan ortamı hazırlıyorlar. Bu da herkesin kendi gibi olabilmesini ve kendini ifade edebilmesini de sağlıyor.”

Lakers taraftarının mutlu olması gereken bir diğer nokta da, oyunun iki tarafında da ortaya konan efor ve çıkan sonuç. Lakers şu an savunma istatistiklerinde tüm ligde 8. sırada bulunuyor. Maç başına sadece 103.3 sayıya izin veriyor. Ki Avery Bradley’nin sakatlanması ve Rondo’nun süre bulmaya başlamasıyla, hücum yukarı tırmanırken, savunma aşağıya düşmüş durumda. Ondan önce takım, uzun süre boyunca savunma sıralamasında 1. ve 2. sıra arasında gidip geliyordu.

Ayrıca maç başına 7.4 blok ile ligde en yüksek blok ortalamasına sahip takım durumunda Lakers. Lakers’ın maç başına bu kadar yüksek blok ortalaması olan en son sezon 1973-74 sezonuydu. Davis (2.8), Howard (1.4) ve McGee (1.2) bu alanda takımın yükünü çeken oyuncular. Lakers, aynı zamanda rakiplerini üç sayı çizgisinin gerisinden %33.3’te tutarak, bu alanda da ligdeki en iyi 6. takım konumunda. Burada da aslan payı özellikle Danny Green, Avery Bradley, Alex Caruso ve Kentavious Caldwell-Pope’a gidiyor.

Gelelim hücuma. Lakers, hücum anlamında sezona tutuk başlasa da, sonradan toparlanmayı iyi bildi. Şu anda ortalama 111.2 sayı ile (100 pozisyon başına) lig genelinde bu alanda en iyi 6. takım konumunda. Tabii ki buradaki aslan payı da maç başına bu yükün neredeyse yarısını (tam olarak %46.3’ünü) çeken Davis ve James’in. Fakat Kuzma ve KCP de bu konuda son zamanda önemli bir yükseliş gösterdiler.

Son 10 maçta, Kuzma ve KCP, takımdaki en yüksek üç sayı yüzdesine sahip iki oyuncu. Kuzma, maç başına 4.6 üçlük deneyerek %47,8 ile atarken, KCP ise ma çbaşına 3.3 deneme ile %51,5 ile üçlük atıyor.

Ayrıca Lakers taraftarları kesinlikle Koç Frank Vogel’a da minnettar olmalı. İşe başladığı günden beri, çok özverili bir şekilde çalışıyor, sürekli kendini ve takımı geliştiriyor, NBA’in değişen dinamiklerine mükemmel uyum sağlıyor. Danny Green, takım kimyası konusunda iki süperyıldızın desteğiyle birlikte, Vogel’ın da çok büyük katkı sahibi olduğunu düşünüyor.

Koç ve teknik ekip hakkında LeBron James’in yorumu ise şöyle: “Şu anki durumun en büyük paylarından biri koç ve teknik ekibin. Bizleri ilk günden beri her duruma çok iyi hazırladılar. Topu sürekli paylaşmamızı ve hücumda en iyiye ulaşmamızı sağlamak istiyorlar.”

Yalnızca James değil, Rajon Rondo’nun da, özellikle Vogel hakkında övgü dolu sözleri bulunuyor: “Onun söylediklerine ve felsefesine daha fazla katılamazdım gerçekten de. Yüzde yüz aynı frekanstayız. Onun hakkında en çok sevdiğim şey, video analizlerinde bizlere öğrettiği şeyler. Oyuncusunu çok iyi tanıyor ve oyuncu neyi alması gerekiyorsa onu veriyor, onu öğretiyor. O ve ekibi çok açık görüşlü ve yeniliklere fazlasıyla açıklar. Ardından sahaya çıkıp onun söylediklerini uyguladığımız zaman farkı net şekilde hissediyoruz. Bu, onun video analizlerindeki başarısını ve bunun parkeye yansımasını gösteriyor, ki bu çok büyük bir şey. Yepyeni bir koç ekibi, yepyeni bir sistem ve takımda ilk yılı olan bir sürü oyuncu var. Buna rağmen atmosferi bu kadar çabuk avcunun içine alan bir koç görmemiştim.”

Şükran Günü yemeklerini yiyip, keyif yapmadan önce.. Jared Dudley ve Quinn Cook bana en sevdikleri Şükran Günü yemeklerini anlattılar. Takımın bir kaç hafta önce yaptığı “yardım günü”nde kendileriyle konuşma fırsatım oldu ve Dudley, en sevdiği yemeğin mac and cheese (peynirli makarna – tam gerçek çeviri olmasa da) olduğunu ve eşinin bunu çok iyi yaptığını söyledi. Cook ise favori yemeğinin ham and yam (domuz jambonu ve tatlı patates – olarak çevirebiliriz) olduğunu ifade etti.

Sizlerin favori yemekleri nedir bilmiyorum ama, bugünün ve yemeklerin tadını çıkarın.

Let’s go Lakers!


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2019/11/28/20986799/lakers-fans-thankful-thanksgiving-lebron-james-anthony-davis-quinn-cook-jared-dudley-favorite-food