“Mutlu Bir Takımız”

“Mutlu Bir Takımız”

Anthony Davis’in Los Angeles Lakers kariyeri neredeyse mükemmel başladı. Davis, omzu ve kaburgalarındaki ufak tefek sakatlıklara rağmen, şu ana kadar yılın savunmacısı seviyesinde oynadı ve onun önderliğinde Lakers, hem lig genelinde savunma reytinginde birinci sıraya çıktı, hem de 14 maçta 12 galibiyet alarak NBA genelinde en iyi dereceye sahip olan takım oldu.

Davis başarıları saha dışında da devam ediyor. Artık markası New Orleans’takine göre çok daha fazla göz önünde. Bir Footlocker etkinliğinde Dime Magazine’den Bill DiFilippo’ya röportaj veren Davis, Lakers’a alışmak, LeBron James ile birlikte oynamak ve kendisinin geniş ayakkabı koleksiyonu gibi konular hakkında uzun bir söyleşi yaptı.

Bu konular arasında belki de en önemlisi, Davis’in LeBron ile sahadaki uyumu ve ikili oyunlarının (özellikle pick and roll) sezonda şu ana kadar nasıl geliştiğinden bahsettiği bölümdü.

“Aramızdaki uyum muhteşem. Zaten bir süredir yakın arkadaştık ve bence bu arkadaşlık sezon içinde kimyamızı oturtmamıza da yardımcı oldu. LeBron çok özel bir oyuncu, elit bir basketbol zekasına sahip ve onun gibi sadece kazanmak isteyen ve özverili bir oyuncu ile oynaması çok kolay. Onun gibi bir oyuncunuz varsa, sizin adınıza işleri kolaylaştırıyor. Bu yaz takım olarak birlikte bol bol zaman geçirdik ve bu da takım kimyamızın ileriye gitmesinde katkıda bulundu. Herkes birbirinin iyi oynamasını, mutlu olmasını istiyor, birisi başarılı bir hareket yaptığında diğerleri onun için seviniyor. Mutlu bir takımız, herkes birbiri için heyecanlı ve birbirinin başarılı olmasını istiyor.”

“Bence hücum şemamızla alakalı, ama aynı zamanda LBJ ile birlikte oynadıkça, daha çok ikili oyun oynayıp savunmayı okuma becerimizi arttırıp daha rahat hücum edebileceğiz. Neyin işleyip neyin işlemediğini anlamak için sadece daha fazla tekrara ihtiyacımız var, hem antremanda hem de maçta. Şu ana kadar etkili olduk ama rakip savunmaların buna alışacağını biliyoruz bu yüzden ikili oyunumuzu efektif kılmak için bu ikili oyunu çeşitlendirmemiz gerekiyor. İşte bu yüzden maçta, antremanda, nerede olursak daha iyi olabilmek için hep iletişim halindeyiz.”

Sezonun bu noktasına kadar baktığımızda, Davis ve James’in birlikte sahada olduğu dakikalarda Lakers rakiplerine 100 hücumda 13.6 sayı fark atıyor. Bu istatistik bir de takım Davis’i hücumda yeterince efektif kullanamamasına rağmen gerçekleşti. Synergy Sports’a göre, Davis’in hücumlarından sadece %13.1’i pick-and-roll üzerinden(Bu sayı post-up’larda %24.6). Son zamanlarda Lakers bu ikilinin P&R oyununu daha fazla kullanmaya başlasa da hala yeterli düzeyde olmadığı bariz. Bu da ikilinin potansiyeline ulaşmasına daha yer olduğunu ve ikilinin potansiyelini heyecan verici kılan bir detay.

Davis aynı zamanda Lakers’ın tüm ligde birinci olduğu savunma alanında da konuştu(Bu konuda takım arkadaşı Dwight Howard’ın aldığı rolü övdükten sonra).

“Şampiyonluk için savunmanın önemini biliyoruz ve savunmamızla tanınan bir takım olmak istiyoruz. Biliyoruz ki her gün iyi bir şut gecesi geçiremeyiz, hiçbir takım her maçta iyi şut sokamaz, ama nasıl savunma yaptığını kontrol edebilirsin. Takım olarak hedefimiz rakiplerimiz her gece 100 sayının altında tutmak. Tabiki de ligdeki özel yetenekleri düşünürsek bu her gece olmayacak. Ama yine de savunmamızla ön plana çıkabilecek bir takım olduğumuzu düşünüyorum ve şu ana kadar bunu kanıtladık. Daha da iyi olmamız gerekiyor. Hala gelişebileceğimiz, eksik olduğumuz alanlar var ve her gün bir öncekinden daha iyi daha güçlü bir savunma takımı olmaya çalışacağız. Savunmada ne kadar gelişirsek, doğru alışkanlıkları oturtursak, hücumumuz için de işler o kadar kolaylaşacak.”


Şuradan çeviri: https://lakersoutsiders.com/2019/11/21/anthony-davis-lakers-lebron/