“Photoshop Zannettim.”

“Photoshop Zannettim.”

Los Angeles duvarlarına yaptığı eserlerle ünlü olan “muralist” Hustavo Zermeno Jr.’ın son yaptığı eseri bir çoğunuz görmüştür. Esere konu olan Alex Caruso da görmüş. Fakat gördüğüne inanamamış. Daha doğrusu, fotoğrafı görünce fake veya photoshoplu bir görsel olduğunu düşünmüş. Yaklaşık iki buçuk yıldır Los Angeles’ta yaşayan Alex, malesef bu dünya için hala fazla masum.

İlk geldiği ve takıma katıldığı zamanlar, masum yüzü ve kimilerine göre “karizmatik olmayan” fiziği sebebiyle çok alay konusu olmuştu Caruso. “Accountant” yani “muhasebeci” lakabı takılmıştı, basketbolcuya benzemediği düşünülerek. Ardından Caruso’nun iyi oynadığı bölümler ve herkesi şaşırtan poster smaçları gelmeye başlayınca da NBA seyircisi onun için “GOAT” yani “tarihin en iyisi” gibi ironik benzetmeler yapmaya başladılar.

G-League’de bile çok etkileyici performanslar sergileyememiş olan, NBA kariyerinin olup olmayacağı bile belirsiz olan; NBA’e ve Lakers’a 23 yaşında adım atmış ve pek gösterişli olmayan bu genç adamın, bu sezon şampiyonluk adayı bir takımda ciddi rol oynayacağını elbette kimse tahmin edemeyecekti. Ününü, alay konusu olarak, fakat bir yandan da gerçek Lakers taraftarının da ciddi anlamda sempatisini toplayarak büyüttü Alex Caruso.

Ve bu sezon, ironi ve sempati odaklı bu enerjiyi, gerçek bir NBA oyuncusu haline dönüşerek saygıya çevirdi. Kendi emeğiyle, tırnaklarıyla kazıya kazıya. Öyle ki, aslında istatistikler onun takıma etkisini yeterince anlatmıyor olabilir. Savunmadaki müthiş gayreti, hücumdaki paylaşımcılığı, potaya korkusuzca gidişi ve şutları tereddüt etmeden potaya yollamasıyla hocasının ve takım arkadaşlarının da saygısını kazanmış durumda. Aslen benchten geliyor olsa da, takımın savunmada vidaları sıkması gereken anlarda ve başa baş giden maçların sonlarında hep sahada.

Dönelim esere. Tabii eserde, Caruso’nun ilk başlarda olan ironik durumuna ve etkileyici smaçlarına bir gönderme var. Bazı NBA süperstarlarının üzerinden smaç yaparkenki hali resmedilmiş. Caruso bunu ilk gördüğünde, yine alaycı bir yaklaşım olarak düşündüğünü ve gerçekten böyle bir eser yapıldığını tahmin etmediğini söylüyor:

” Son maçtan biraz önce uykudan uyandığımda telefonuma gönderilmişti. Dürüst olmak gerekirse, ilk gördüğümde fake zannettim. Sonradan gerçek olduğunu anladım. Gerçekten mükemmel bir sanat eseri. Bunu yapan kişiye mesaj attım ve çok teşekkür ettiğimi ilettim. Ve imkanım olursa, yarın eserin yanına gidip canlı canlı görmek ve orada bir fotoğraf çekilmek istiyorum. “