Şutör Kuzma Döndü Mü?

Şutör Kuzma Döndü Mü?

2017 draftının 27. sıra tercihi Kyle Kuzma, Lakers’ın 2019-2020 sezonunda ne kadar ileri gidebileceğini belirleyecek kritik oyunculardan biri. LeBron ve Davis’ten sonra güvenilir üçüncü bir skorere ihtiyacı olan takımın, baktığımızda bu rolü üstlenebilecek yegane ismi. Bu serüvende Kyle Kuzma’nın katkısını belirleyecek en önemli standart ise, tartışmasız, göstereceği üçlük performansı olacak.

Kyle Kuzma’nın çaylak sezonunda Lakers taraftarlarını en çok heyecanlandıran özelliği, üçlük konusunda gösterdiği çıkıştı. Utah Üniversitesi’nde eski tip klasik bir 4 numara gibi oynatılan Kuzma, kolejde vasat altı bir şutör gibi gözüküyordu. Ama önce 2017 Yaz Ligi’nde, sonra 2017-2018 sezonu hazırlık maçlarında “çok daha fazlası olabilir mi”, “bir steal adayı mı geliyor” sorularını sordurmayı başarmıştı. Sezona da alev alev giren Kuzma, 25 Aralık 2017 Christmas maçına kadar oynadığı 31 maçta %49.9 saha içi, %41.6 üçlük ile oynuyordu.

Pek çok çaylak gibi, NBA normal sezonunun ağır temposunda sezon ilerledikçe performansı düşen Kuzma, sezon genelini ise %36.6 gibi bir çaylak için hiç fena olmayan bir üçlük yüzdesi ile bitirdi. Çaylak sezonunda maç başına 2 üçlük isabeti bulan ve bunu %35 üstü bir yüzde ile yapan 6 çaylaktan biri*.

Ne olduysa ikinci sezonunda oldu ve oyunumu geliştireceğim, komple bir oyuncuya dönüşeceğim diyerek sezona giren Kuzma, Lakers tarihinin belki de gelmiş geçmiş en büyük hayal kırıklığı sezonlarından birinde kendini gösterme çabasıyla bu konuda ciddi bir gerileme gösterdi. Üçlük yüzdesi %30.3’a geriledi ve ligin verimsiz şutörlerinden biri damgası yedi.

Bu yaz defalarca şutuna çok çalıştığından bahseden Kuzma, Amerika Milli Takımı’nın hazırlık maçlarında, üçlük performansında toparlanma olabileceğinin sinyallerini veriyordu. 3 hazırlık maçı ne kadar bir gösterge olmasa da bu hazırlık maçlarında 8 üçlük denemesinde 6 isabet bulmuş ve şut formu çok iyi görünmüştü.

Hazırlık kampının bitişine yakına talihsiz bir sakatlık yaşayan Kuzma, Lakers’ın hazırlık kampı ve sezon açılışını kaçırmasına neden olan bir bilek sakatlığı yaşadıktan sonra sahalara 1 Kasım 2019’daki Dallas maçı ile dönüşünü yaptı. Maç kondüsyonuna sahip olmadığı her halinden belli olan, Kuzma ilk 4 maçında 23 üçlük denemesinde sadece 3 isabet bulabildi.

Sezona bu alanda çok kötü girerek taraftarları korkutsa da, maçlar geçtikçe ve sağlığına kavuştukça Kuzma’nın üçlük yüzdesi de toparlanmaya başladı. Son 5 maçta 32 üçlük denemesinde 15 isabet bularak %46.9 üçlük yüzdesiyle oynayan Kuzma’nın bu katkısı takımın “spacing”i için çok önemli olacak.

 

Hala sezonun genel resmini konuşmak için çok erken, daha ilk ay bitmedi bile, ama Kuzma’nın üçlük performansı sezonun kilit konularından biri ve şu ana kadar gösterdiği performans da umut verici. Üçlük yüzdesini %38-40 civarına çekebilirse, savunmada yarattığı dezavantajlara rağmen, net bir pozitife dönüşebilir Kuzma. Maçı kapatan beşlerdeki yerini de, en çok bu üçlük performansı belirleyecektir.

Kuzma’ya not: Abicim lütfen saç stilini düzelt…