Los Angeles Lakers 99 – 97 Sacramento Kings

Los Angeles Lakers 99 – 97 Sacramento Kings

De’Aaron Fox, Marvin Bagley gibi genç yıldızlarından eksik olan Kings’e karşı rahat geçmesi gereken bir maçı aslında çok zor kazandık. Kings açısından özellikle Hield ve Bogdan’ın şut performansı etkileyiciydi. Zaten ligin en iyi şutörlerinden biri olan Hield, 14’de 6 üçlük isabetiyle oynadı, Bogdanovic ise maçın kritik yerlerinde çok zor el üstü şutlar soktu, potaya drive etti ve basket faul buldu.

Lakers tarafına geldiğimizde hikaye yine benzerdi. Maça yavaş başlayan bir Lakers gördük. İlk çeyrekte Kings, Harrison Barnes’ın yarısahadan soktuğu üçlük ile farkı 10’a kadar çıkardı. İkinci çeyrekte Kuzma’nın üçlükleriyle maça ortak olduk. İlk yarının en etkileyici anı ise LeBron James’in Nemanja Bjelica üzerinden vurduğu smaç idi. İkinci yarıda maç başa baş giderken Caruso’nun cut’ları ve onu iyi besleyen LeBron James ile farkı açtık. İkinci yarıyı zaten LeBron James yönetti ama boş şutları kaçırmamız ve Kings şutörlerinin ekstra şut performansıyla son topa kaldı. Son topta ise yorumculardan taraftarlara herkes Bogdanovic’in şut atmasını beklerken Barnes handoff fake’i atıp potaya gitti ve Davis’in onu çok iyi savunup bloklamasıyla maçı kazandık. Çirkin bir galibiyetti ama böyle galibiyetlerde aklıma hep 2010 NBA Finali sonrası Phil Jackson’ın seri hakkındaki yorumu gelir. Zen Master’ımız demişti ki: “It wasn’t well done but it was done.”

Maçın oyuncusu net bir şekilde LeBron James idi. Özellikle ikinci yarıda oyunu domine etti. Bu sezon artan savunma performansını bu maçta da korudu. 39 dakikada 29 sayı, 4 ribaunt, 11 asist, 3 top çalma yaptı ve +/- istatistiğinde +13 ile takımın en iyisiydi.

KCP taraftarlarla arası çok da iyi olmayan bir oyuncu ama Sezar’ın hakkı Sezar’a, iyi bir maç çıkardı. Daha önce Bulls maçında gördüğümüz gibi Bradley’nin yokluğunda savunmada problemler yaşayabiliyoruz. Bulls maçının aksine bu maçta çok sıkıntı yaşamamızın temel nedenlerinden biriydi. Bugün şutları da girdi, özellikle skor 85-84 Kings lehineyken bulduğu isabet önemliydi. 25 dakikada 5’te 3 üçlük isabeti ile 16 sayı bularak bitirdi.

Bench’ten gelen Caruso ve Howard ikilisi de takıma savunmada enerji katmaya devam ediyor. Howard “redemption” yolculuğuna devam ederken, Caruso ise bir Twitter meme’inden fazlası olduğunu gösteriyor. Bugün kötü bir şut performansı gösterse de kötü tercihler yapmadı. Savunmada Bogdanovic’i çok iyi savundu, Bogdanovic birkaç tane ekstra zor şut sokmayı başarsa da.

Kyle Kuzma sakatlık dönüşü son 3 maçta, özellikle de üçlük isabeti açısından, toparlanmasına devam etti. Bugün de 7’de 3 üçlük isabeti buldu. Ama savunmada ekstra kötü bir performansı vardı. Rakip forvetlerin drive’larına çok kolay izin veriyor, hiçbir şekilde bir sertlik sunmuyor. İlginç bir şekilde guard’ların önünde ise daha iyi duruyor. Savunmada onu nasıl kullanacağını keşfetmek ve fundamental yönünden gelişimini sağlamak Vogel ve ekibinin en önemli görevlerinden biri olacak.

Anthony Davis ise bir hayal kırıklığıydı. Savunmada yine etkileyiciydi ama oyunun iki tarafını domine etmesi gibi bir beklentimiz var ve bugün oyunun hücum kısmında çok zayıftı. Omuz ve kaburga sakatlıklarının etkisi olmuş olabilir ve onun bu zayıf performansına rağmen kazanmayı bildik ama yine de toparlaması lazım. Son 5 maçta sadece 22 sayı ortalama ile oynuyor ve 8 ribaunt çekiyor. Yüzdeleri kötü değil ama oyun açlığı eksik gibi. Biraz onun biraz da koç ekibinin bu konunun üzerine düşmesi gerek gibi.

12. maçımızda 10. galibiyetimizi alarak batının zirvesindeki yerimizi korumayı başardık. Görece kolay bir fikstürü beklentilerin üzerinde götürmeye devam ediyoruz. Yepyeni bir takımın sezona bu kadar iyi başlaması ve Davis-LeBron ikili oyunları, şut performansı, efor seviyesini tüm maç yüksek tutmak gibi gelişebileceği alanlar olması da ileriye dönük umut veriyor diyebiliriz. Bir sonraki maçımız, Atlanta Hawks.