Gönderen Konu: Koç Frank Vogel  (Okunma sayısı 16894 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Jr. Kobe

• Administrator
  • Superstar
  • smartass *
Ynt: Koç Frank Vogel
« Yanıtla #30 : 03 Aralık 2019, 12:42 »
siteye eklenen son yazıyı okurken bir şey dikkatimi çekti.

katılıyor musunuz? ben pek katılmıyorum da.

Yazıyı çevirirken aynı şeyi düşündüm aslında. Ben de çok katılmıyorum. Yani hatalarının farkına varan bir koç olarak görüyoruz sezon başından beri, tüm açıklamaları o yönde. Ama bu açıklaması biraz tezat olmuş. Çünkü eski alışkanlıklarla alakası vardı maç sırasındaki ruh halinin. Maç sırasında Can da bahsetmişti maç başlığında hatta.

"Hee demek üç dakika oynayınca rahat 10 fark yapıyorum.. Sonra oynarım o zaman yaa.."

Ben genel sıkıntının ise çok uzun zamandır hücum organizasyonları olduğunu düşünüyorum. Daha gerçek fikstüre yeni giriyoruz, felaket tellallığı yapmak istemiyorum ve umarım da yanılırım. Ama ilk imzaladığımız zamanlarda hatta Fatih'in bu konuda bazı yorumları vardı.

Yönetim geçtiğimiz sene yeterince rezil bir hücum izleyemediğimizi düşünmüş olsa gerek, Vogel ile anlaşmış. Tercihte Phil Jackson-Jeanie Buss ilişkisinin de etkisi olmuş derler. Allah akıl fikir versin..

Çok iyi savunma yaparız. Hücumda işimiz Allah'a kalmış. Allah derken şirk koşmak gibi olmasın, LeBron'dan bahsediyorum..

Vogel çok iyi savunma koçu. Öncelikle bunu bir kenara koymak lazım. Eldeki malzemeyle ortaya ligin en iyi birkaç savunmasından biri çıkacaktır.

Asıl sıkıntı hücum yönünde. NBA çevrelerinin değerlendirmelerinin de ortaklaşa işaret ettikleri gibi takımın hücumlarını kurgulayacak bir asistana ihtiyacımız var ve bu adam kesinlikle Jason Kidd değil. Kidd daha çok Lonzo üzerinden oyuncu gelişimine katkıda bulunması için tercih edilmiş olabilir. Öte yandan Vogel'in yanına muhakkak üst seviyede bir hücum organizatörü ve takıma da yine özellikle dış şut sokabilen birkaç elit/ilk 5 seviyesinde oyuncu bulabilmeliyiz ki playoff ilk turunda tokatlayıp göndermesinler. Zira mevcut durumda LeBron ne yaparsa hücumu izliyor olacağız.

Her tez kendi antitezini doğurur. Ben naçizane, bugün Golden State'in bayraktarlığını yaptığı modern basketbol olarak övülen ve pace&space adıyla pazarlanan tempo/alan açma temelli oyunun savunma temelli bir başka ekolle kontra edilebileceğine inanıyorum. Aslında Vogel da bunun için doğru bir başlangıç olabilir.

Vogel tercihindeki asıl sıkıntım, Vogel'ın kafası benimkiyle uyuşsa da göreve getirilmesinin böyle bir plandan ziyade Phil Jackson'ın Vogel'ı tutması, Jeanie Buss-PJax ilişkisi, hala triangle lafının geçiyor olması gibi absürt komedi tadındaki durum ve olaylar. Lue ve Monty Williams ile başlayıp Vogel'a bağlanan koç tercihi algoritmasının tutarlı parametreleri olmadığı çok açık. Karşısına aldığı farklı stildeki adamların her birinden çok etkilendiğini basına sızdırıp aynı 3 yıl/5 yıl pazarlığını yapan bu kafanın arka planda tasarladığı büyük bir plandan ziyade günü kurtarmaya çalıştığı da bir o kadar açık. Kidd tercihine girmek dahi istemiyorum. Hem karakter itibariyle hem de Bucks'ın öncesi/sonrası karşılaştırmasıyla teknik olarak hiç olmaması gereken bir adamdı. Hal böyle olunca Cem Uzan'ın da vaktinde çok yerinde bir şekilde belirttiği üzere sıkılıyorum, daralıyorum, isyan ediyorum isyan..

Çok kolay bir fikstürden, çok güzel bir dereceyle çıktık ama bu maçların bile bir çoğunu süperyıldız farkıyla kazandık. Pazar günü Dallas'ın hücum setlerini ve top çevirme hızını görünce imrendim açıkçası. Doncic ve Porz kenardayken bile adamlar inanılmaz akıcı hücum ettiler bize karşı. Bizde koç, LeBron ve Davis'ten birini mutlaka sahada tutuyor mecburen, yoksa takım kafası kesik horoz gibi dolaşıyor.

Danny Green gibi ligin en keskin şutörlerinden birine sahibiz, adam saçma bir şekilde kendi şutunu kendi yaratmaya çalışıyor. Maç başına maksimum 2 tane falan boş üçlük bulabiliyor. Troy ve Cook'un bireysel şut performansları kötü ama onlara da herhangi bir şekilde set hazırlanmıyor. LeBron efendinin kurguladığı setlere kalıyoruz hücumda. Bunlar düzeltilebilecek şeyler ama Vogel'ın hocalık yapısı aklıma geldikçe biraz endişe duymuyor değilim.

Kısacası;

"bu oyunla cleveland bizi finalde..."

Çevrimdışı DeadAsDeadCanBe

• Superstar
« Yanıtla #31 : 04 Aralık 2019, 04:13 »
Yıl olmuş 2019, biz Lebron'un ISO'ları ile maç kazanmaya çalışıyoruz. Buna neden bir şekilde çözüm üretilmez anlamak da güç. Geçen sene geldi, 'pace & space oynayacağız' formülüne güya ayak uyduracaktı. İşler fena da gitmezken beyefendi bir anda keyfine göre takımın tüm planlarını çöpe attı.

Vogel'a da kızmak güç. Lebron gerçekten ciddi bir coaching sorunu yaratıyor. Yakın tarihe bakınca Pop veya bizim Phil dışında bu herifi yönetecek bir koç gelmiyor aklıma.

Çevrimdışı yituruz

• Yazar
  • Hall of Fame
  • I wanna be the best
« Yanıtla #32 : 09 Aralık 2019, 22:59 »
Vogel'ın rotasyonunun güzel bir illüstrasyonu

https://twitter.com/presidual/status/1201562478435454976

Çevrimdışı yituruz

• Yazar
  • Hall of Fame
  • I wanna be the best
« Yanıtla #33 : 27 Aralık 2019, 19:16 »
İlk defa rotasyonu çok kötü yönetmesinden maç kaybettik ama öfkeler LeBron'a odaklandığı için kimse hocaya sallamadı. Son çeyrek rotasyonu faciaydı, bir türlü aradığı beşi bulamadı ki en bariz beşti bu. Davis-LeBron-Kuzma-Green-KCP son çeyrekte toplam 0 dakika birlikte sahada kaldı.

Çevrimdışı RuSTeDSouL

• Yönetici
  • LakersTR Legend
  • Akbaba..
« Yanıtla #34 : 29 Aralık 2019, 10:40 »
Rotasyona fazla bağlı kalıyor.. İkinci çeyrekte rotasyon aşkına alev alev yanan Kuzma'yı çıkartıp, AD'yi tekrar oyuna alması çok yanlıştı..

Çevrimdışı RuSTeDSouL

• Yönetici
  • LakersTR Legend
  • Akbaba..
« Yanıtla #35 : 11 Ocak 2020, 15:13 »
Şu Dallas maçından sonra hocaya çok yükseldim.. Doncic'e yaptırdığı savunma, uzunsuz kalınca kısa beşe dönüp alan savunmasına geçmesi, Lebron'u 32 dakika oynatıp sürekli dinç tutması, üstüne Lebron'un yanında özellikle Rondo'ya yer vererek oyun içinde Lebron'un 4 5 dakika hücumda aktif dinlenmeye geçirmesi..

Muazzamdı..

Şu adama ihtiyacı olan guard ile kanat savunmacısını verin..

Çevrimdışı RuSTeDSouL

• Yönetici
  • LakersTR Legend
  • Akbaba..
« Yanıtla #36 : 04 Mart 2020, 08:27 »
"Merhaba ben Vogel, Rondo'dan bir bok olmayacağını hala anlayamadım, inatla Lebron ile aynı anda, özellikle rakipler alan savunması yaparken sahada tutup maçların içine sıçıyorum."

Çevrimdışı DeadAsDeadCanBe

• Superstar
« Yanıtla #37 : 05 Eylül 2020, 07:04 »
Rondo'nun kafası kıçına girsin. Şuna bak ya taa mart ayında yazılan şeyle bugün arasında hiçbir fark yok. Şaka gibi.

Çevrimdışı yituruz

• Yazar
  • Hall of Fame
  • I wanna be the best
« Yanıtla #38 : 05 Eylül 2020, 19:49 »
Harrison güzel sorular ile zorlamış da Vogel standart korumacı PR cevapları vermiş. Bakalım kötü oyun tahammül seviyesi ne olacak. Herhalde olabilecek en kötü şey iyi şut attığı bir maç geçirerek daha da fazla kredi kazanması olur Rondo'nun.

https://twitter.com/hmfaigen/status/1302282641866067968

Çevrimdışı RuSTeDSouL

• Yönetici
  • LakersTR Legend
  • Akbaba..
« Yanıtla #39 : 21 Eylül 2020, 09:26 »
Hocamın bu kaçıncı mola dönüşü sayı bulduran hatta maç kazandıran çizdiği oyun?