LakersTR, 15 Yaşında!

LakersTR, 15 Yaşında!

Takvimler, 2006’nın Ocak ayını gösteriyordu. O dönemlerde Lakers maçları, eski Batug.com’daki Lakers tayfası tarafından her maçın gecesi/sabahında kurulan MSN Messenger gruplarında takip ediliyordu. Maç eğer NTV veya NBA TV’de yayınlanıyorsa izleyerek, yayınlanmıyorsa (ki çoğu zaman yayınlanmıyordu) box score’lardan pozisyon pozisyon, skor skor, canlı maç takibi yaparak gruptakiler tarafından yorumlanıyordu. Şimdiki gibi stream yayınları yoktu tabii. Kobe Bryant’ın bireysel skor performansı anlamında kariyerinin zirvesini yaşadığı bu dönemlerde, 50-60 sayılar havalarda uçuşuyor, adeta her maç, onun ne yapacağı merak edilerek izleniyordu. Bu sıralarda da akıllarda Türkçe bir Lakers sitesi kurma fikri dolaşıyordu. “Kurulsa mı, kurulursa kimler gelir?” gibisinden sohbetlerin döndüğü maç gecelerinden birinde, tarih tam olarak 22 Ocak’ı gösteriyordu. Kobe Bryant, o kariyer zirvesinin de en zirvesine ulaşarak, 22 Ocak gecesi tam 81 sayı atmış ve tüm Lakerslılar, hatta bütün spor dünyası çılgına dönmüştü.

14 yıl sonra, yine bir Ocak gecesi, 26 Ocak 2020 tarihinde geçirdiği helikopter kazasında kızı Giana ile birlikte rahmetli olacak olan Kobe Bryant, o dönemlerde milyonlarca gencin ve çocuğun Kobe ve Lakers hayranı olmasını sağladığı gibi, LakersTR’nin de doğuş sebebi oldu. O gecenin ardından, o Lakerslı gruptan birkaç kişi, kesin olarak böyle bir siteye ihtiyaç duyulduğuna karar verdiler. Hemen sitenin hayata geçirilebilmesi için çalışmalar başladı.

LakersTR, 2 Şubat 2006 tarihinde bir grup genç Lakerslı tarafından kurulmuştu. Daha sonra yıllar boyunca her geçen gün biraz daha büyüyerek, Türkiye’deki basketbol piyasasında kendine oldukça büyük bir yer edinecekti. 2006-2013 arası yıllarda aktif olarak yaşamını sürdüren site ve forumun yaklaşık 26 bin üyesi bulunmaktaydı.

Zamanın Lakers çaylağı Javaris Crittenton ve ardından yıldız oyuncu Lamar Odom ile röportaj yaparak adından fazlasıyla söz edilen LakersTR ekibi, ardından, önce NBA Türkiye Dergisi, sonra Habertürk ve Milliyet gazetelerine çıkarak ününü en tepeye çıkarmıştı. Bir NBA takımı için oluşan bu 26 bin kişilik çılgın topluluk, gece yarıları ve sabaha karşı maç saatlerinde forumda toplanarak maçın heyecanını birlikte yaşıyor, maç sonrasında değerlendirme ve tartışmalarda bulunuyorlardı. Yetmiyor, farklı şehirlerde organize edilen buluşmalar düzenliyorlardı. Bu buluşmalar, ilk zamanlar 5-10 kişi toplanıp maç izlemeler şeklinde başlarken, ilerleyen dönemde 50-100 kişi arası üyenin, farklı şehirlerden katılım gösterdiği kafelere, barlara sığmayan devasa buluşmalar haline gelmişti. Topluluğun ateşi, Lakers’ın 2008’de NBA Finali’ne kadar çıkışı, ardından 2009 ve 2010’da üst üste şampiyon oluşuyla zirve yapmıştı. Ardından takımın kötüye gidişi, site yöneticilerinin iş hayatına fazla yoğunlaşması gibi sebeplerle 2013 yılının sonunda ilgisiz kalıp kapanan site, 2017 Temmuz ayı itibariyle tekrar aktif hale gelmiştir. Tıpkı eskisi gibi sitede haberler, değerlendirme yazıları ve çeviriler güncel şekilde yer alırken; Forum Sayfalarımız‘da tartışmalar, maç değerlendirmeleri yapılmaya devam etmektedir.

2 Şubat 2006‘da başlayan “Türkçe Lakers Sitesi” macerası, 2013-2017 arasında mola verse de, hayatına kaldığı yerden tam gaz devam ediyor. Bugün, sitenin kuruluşunun tam 15. yıl dönümü.

Kutlu olsun!