LeBron, Hakem Kararlarında “İstikrar” Bekliyor!

LeBron, Hakem Kararlarında “İstikrar” Bekliyor!

Los Angeles Lakers, Golden State Warriors’a karşı oynadığı son maçta belki de son iki sezon içerisinde aldığı en kötü yenilgilerden birini aldı.

Maç içindeki bir noktada rakibine karşı 19 sayı fark yakalamayı başaran ekibimiz, karşılaşmanın genelinde de rakiple arasındaki skoru çift hanelerde tutmayı başarmış ve rahat bir şekilde kendi oyununu oynamayı sürdürüyordu. Ancak Anthony Davis ve LeBron James’in performanslarındaki düşüş ve ardından savunmada takımca yaşanan sorunlar, maçın tam tersi yöne doğru gitmesine yol açtı ve Lakers sahadan 115-113 mağlup ayrıldı.

Lakers’ın kötü oyununun yanı sıra maç içinde oyun dışı etkenlerin de takımın yenilgisinde belirli ölçüde rol oynadığını söyleyebiliriz. Dördüncü çeyrekte oynanan vasat altı oyun ve pek de ortada çalınmayan kararlar, özellikle takımın yıldızı LeBron James’i ve koçumuz Frank Vogel’ı pek de memnun etmedi.

Hakemlerin bu süreçte verdiği kararlardan en akılda kalanı, LeBron James ve Draymond Green’in art arda yaşadığı pozisyonlardı. Aynı şekilde gerçekleşen pozisyonlarda LeBron James’e hatalı yürüme kararının çalınması; ancak pozisyonun hemen ardından Draymond Green’in yaptığı topla hatalı yürümenin çalınmaması, Lakers’ın durumu beraberliğe getirememesine ve Warriors’un aradaki farkı dörde çıkarmasına sebebiyet verdi.

LeBron James de bu duruma oldukça sinirlendi ve kararlar arasında bir istikrarın olması gerektiğini belirtti.

Pozisyon tekrarında yaptığımı izledim. Bu hareketi neredeyse kariyerimin başından beri yapıyorum. Eğer yaptığım bu harekete hatalı yürüme çalınacaksa aynı kararın maç içindeki diğer benzer pozisyonlarda da çalınmasını beklerdim. Özellikle de Draymond’un direkt olarak bir sonraki pozisyonunda… Aynı hakem benim pozisyonumda hatalı yürüme yaptığımı; fakat Draymond’un yapmadığını söyledi. Böyle durumlarda her zaman daha temkinli olmam gerektiğinin farkındayım, lakin kariyerim boyunca bu tip pozisyonlarda aleyhime bir karar çıktığını hatırlamıyorum.

Lakers koçu Frank Vogel da -lig tarafından cezalandırılmamak için- maç sonu yaptığı açıklamalarında hakemler hakkında konuşmama kararı aldığını belirtti.

Hakem kararları maç sonunda çok daha etkili olsa da Lakers’ın kaybetmesinin asıl nedeni oynadığı umursamaz oyun oldu. Fakat yine de hakem hatalarının da bu sebepte etkili olması mağlubiyet üzerinde her zaman bir işaret bırakıyor. Eğer Draymond’un bariz bir şekilde yaptığı hatalı yürüme çalınsaydı ve Lakers yine de kaybetseydi, LeBron ve Koç Vogel’dan herhangi bir şikayet gelmeyecekti.

James, Lakers’ın ritmini kaybettiğini söyledi

Lakers’ın Warriors’un güvenini geri kazanmasına izin verdiğini ve rakibin bunun üzerinden bir geri dönüş çıkarmasını engelleyemediklerini belirten James, işler Warriors’un yolunda gitmeye başlayınca oyunu radikal bir biçimde değiştirmekte zorlandıklarını söyledi. Bu durumun da mağlubiyetteki en önemli etken olduğu yorumunda bulundu.

Warriors’un güvenin kazanmaya başlamasının ardından her şey çok çabuk bir sürede ters gitmeye başladı. Oyunun temposu yavaşlamaya başladığı anda ritmimizi kaybettik ve onlar da elde ettikleri bu avantajı iyi bir şekilde değerlendirmeyi başardılar. Bu yaşananlardan ders çıkarmamız gerekiyor. Arada bir böyle maçların olması durup düşünmeniz için sizlere bir fırsat verir…


Şuradan çeviri: https://lakersnation.com/lakers-news-lebron-james-confused-by-travel-calls-wants-consistency/2021/01/19/