Talen Horton-Tucker’ın Rolü Artacak mı?

Talen Horton-Tucker’ın Rolü Artacak mı?

Lakers yeni sezona girerken yaptığı önemli eklemeler neticesinde kadrosunda yeterli bir derinlik elde etmiş durumda. Son iki Houston karşılaşmasında da kenardan gelen ekibin sağladığı katkı sayesinde Lakers, sahadan rahat bir şekilde galip ayrılmasını bildi.

Lakers’ın kenar ekibi iki maçta ortalama 46,5 sayı kaydetmeyi başardı.

Kenar oyuncular arasında HOU ile oynanan ilk maçta sezon öncesi performanslarını anımsatacak bir maç çıkaran THT, 20 dakika süre aldığı ilk maçta 7/8 saha içi isabeti ve 2/3 üçlük isabeti ile galibiyete önemli bir katkıda bulunmuş ve aldığı sürenin her dakikasını verimli geçirerek tecrübeli oyuncu Wesley Matthews’ın yokluğunda yerine geçirilebilecek bir oyuncu olabileceğini göstermişti. Wesley Matthews’a ek olarak top yönlendirme kabiliyeti de olan THT, saha içinde Schörder olmadığı zaman LeBron’un sorumluluk yükünü biraz daha hafifletebilir gözüküyor.

Fakat genç oyuncu çok iyi bir performans gösterdiği ilk maçın ardından tekrar karşılaşılan HOU karşısında aynı performansı göstermedi. İlk maçta 17 sayı, 5 ribaunt, 3 asist ve 4 top çalma istatistikleriyle oynayan THT için genç kariyerindeki en iyi oynadığı normal sezon maçı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İkinci maçta daha az süre alan THT, şut anlamında felaket bir akşam geçirdi. 16 dakika süre aldığı maçta 1/8 saha içi isabeti ile oynayan THT’nin buna rağmen 4 asist bulması bardağın doluluğunu sağlayan şeydi belki de. Sahada kaldığı kısa süre içerisinde özgüvenli bir şekilde şut atabilmesi ve oyunda kalması onun ritim bulmasını kolay hale getirebilecek unsurlardan biri olabilir. Lakers, her iki maçı rahat bir şekilde kazanmasını bilse de kenar oyuncularının skora olan katkısında ilk maça oranla %38,5’lük bir düşüş yaşandı.

Şampiyonluğun ardından Amerikan spor tarihinin gördüğü en kısa sezon arasını geçiren Lakers’ın, 36 yaşında bir süper yıldıza sahip olması onu playoff’lara saklamamız gerektiğini bize söylüyor. Ayrıca yaşanan bu kısa dönem arasının lig genelinde de sakatlıkları ne kadar etkilediğine şahit olduk. Bundan dolayı da Lakers şu zamanlarda kenar oyuncularına hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyor. Wesley Matthews’ın sakat olması, Caruso’nun sakatlıktan yeni çıkması ve haliyle düşük seviyede performanslar sergilemesi Talen Horton-Tucker’a duyulan ihtiyacı oldukça arttırmakta. Kenardan gelip Lakers’a ihtiyacı olan deliciliği (Schröder dışında)  sağlayabilecek potansiyeli bulunan oyuncunun, saha içinde topla rahat bir şekilde oynayabilmesi ve takım arkadaşlarını kolay bir şekilde görebilmesi Lakers ekibine pozitif olarak yansıyacak. Ayrıca genç oyuncunun fiziğini daha çok kullanması onun birebirde savunulmasını daha da zorlaştıracaktır.

Şu anda THT’nin yapması gereken şeyler: Çember etrafında daha istikrarlı bir şekilde bitirebilme becerilerini geliştirmesi (Fred VanVleet iyi bir delici olmasına rağmen çemberde düşük yüzdeyle bitirmesi onun etkinliğini kısıtlıyor, THT’nin de bu konu üzerine uzun süreler düşmesi gerekiyor), oyunun her iki kanadında da vasat üzeri bir istikrara kavuşması ve uzun kollarının da yardımıyla savunmada daha aktif hale gelmesi… Bu gelişimler genç oyuncuyu bir üst seviyeler çıkaracaktır.

Geçen sezon KCP’nin yaşadığı şut sorunlarına koç Vogel’ın sürekli olarak pozitif geri bildirimlerle cevap vermesi oyuncuyu uzun dönemde tekrar eski formuna geri döndürmüştü. Oynadığı tek kötü maçtan dolayı koç Vogel’ın Horton-Tucker’ı 15+ dakikalar oynatma fikrini değiştireceğini düşünmüyorum. Takımın başında belki de NBA tarihinin gördüğü en büyük liderlerden biri olan LeBron James de varken genç oyuncu, oyunun mental yönünü doğru bir şekilde kavrayacaktır.

Sonuç olarak ekibimizde oldukça potansiyelli, fiziğinin verdiği avantaj ile oyunun her iki kanadını oynayabilen, saha görüşü olan ve hırslı bir genç oyuncumuz bulunuyor. Eğer sezon genelinde -özellikle de şut özgüveni açısından- istikrara kavuşabilirse dakikalarını 20 ve üzeri sürelere çıkaracaktır. Ve en önemlisi de Lakers kendine uzun süreler hizmet edebilecek bir gard bulmuş gibi gözüküyor.