Frank Vogel, Savunma Konusunda Endişeli Değil

Frank Vogel, Savunma Konusunda Endişeli Değil

Los Angeles Lakers, 2019-20 sezonunda kimliğini savunması etrafında kurmuştu ama 2020-21 sezonunun ilk 10 maçı boyunca halen istediği doğru adımı atmanın yollarını arıyor.

Kısaltılmış off-season ve kadrodaki geniş değişimle Koç Frank Vogel’a, oyuncuları topluca en iyi hallerine getirmek gibi zorlu bir görev düşüyor. Son dönemlerde Lakers savunmada keyifsiz görünüyor. Özellikle de San Antonio Spurs karşısındaki mağlubiyetinde böyle göründü.

Kaybedilen maçta Anthony Davis, Lakers savunmasında kritik bir rol oynadı. Maçın ardından koç Vogel’ın belirttiği üzere hâlâ yıldız oyuncuya sabırlı olmasını telkin ediyor:

Perşembe gecesinin maçına giderken ligin savunma sıralamasında ikinci sıradaydık.

Korkunç bir savunma gerçekleştirdik yani onun hüsranını anlayabiliyorum. Ben de kesinlikle aynı şekilde hissediyorum ama aynı zamanda sezonun daha başlarındayız. Bu bir süreç. Yeni bir grubuz ve takım olma yolunda evriliyoruz. Bu sadece sürecin bir parçası.

Yolumuza engeller çıkacaktır, aynı perşembe gecesi veya geçen sezonun başlarında da olduğu gibi. Sadece her gün üzerinde çalışmaya devam etmemiz gereken bir şey. Benim için çok da endişe verici değil.

Lakers savunmasının ne kadar özel olabileceğini gördükten sonra erken dönüşler hayal kırıklığı yaşatabilir ama Vogel’ın açıklamaları gösteriyor ki o ve koç ekibi bu işe uzun vadede bakıyor. Davis de aynı şekilde, mor ve altın sarısının şampiyonluğu tekrarlamak için savunmada gelişmesi gerektiğini eklemişti.

Vogel, Spurs Karşısındaki Zayıf Savunma Eforunu Açıkladı

Lakers, Spurs’ten 118 sayı yedi ve toplamda 28 sayı atan LaMarcus Aldridge başta olmak üzere pek çok kişiyi savunmakta sıkıntı yaşadı. Vogel savunma konusunu detaylandırdı anca Spurs’e de payını verdi.

Vogel’ın açıklamaları şu şekildeydi:

%100 kayıptık diye düşünmüyorum. Bence bazen rakibinize hakkını vermeniz gerekiyor, Spurs perimetrenin gerisinden çok iyi şut attı. Oyunun başlarında savunmada biraz yavaştık, Aldridge de onlara farklı bir dinamizm kattı.

Patty Mills her perdeden çıkışında iki kişi getirmeyi denedik, bu yöntem özellikle LaMarcus Aldridge oyunda değilken işledi. O oyundayken ise maç boyunca ayak uydurmamız gereken sıkıntılar yaşadık. Biz iyi savunma yaptığımızda da topu döndürüp dikkatli şutlar attılar.

Bazen başta mükemmel bir sıkıntılar fırtınası oluşturursunuz ve bunu doğru yaptığınızda adamlarınız zor şutlar atarlar. Bu da yalnızca o gecelerden biriydi.


Şuradan çeviri: https://lakersnation.com/frank-vogel-understands-anthony-davis-frustration-but-not-concerned-about-lakers-defense/2021/01/09/