Anthony Davis ve Orta Mesafe Şutları

Anthony Davis ve Orta Mesafe Şutları

Anthony Davis, daha yeni geride bıraktığımız 2019-20 sezonuna biraz zorlu başlamış, ilk altı maçın dördünde 20 veya daha az sayı kaydetmiş, hatta bir maçı da baldır sakatlığından ötürü kaçırmıştı. Buna benzer maçlardan birisi daha geçenlerde yaşandı. Pazar günü öğleden sonra, Lakers’ın Memphis Grizzlies’ı 108-94 ile yendiği maçta 15 denemeyle sadece 17 sayı üretti. Geçtiğimiz sezon 26.1 sayı ortalamasıyla oynayan Anthony Davis, bu sezon 21.7 ile oynuyor ve bu istatistikte ciddi bir düşüş yaşıyor. Buna rağmen Lakers kazanıyor. Yani, bu durumu aldırmalı mıyız?

Öyle olsa da olmasa da bir şeyi önemsememiz gerektiği kesin, Anthony Davis bu sezon, geçen sezonun başına nazaran hücum konusunda farklı bir yaklaşım gösteriyor gibi görünüyor.

Davis geçtiğimiz normal sezonun büyük bölümünde tüm kazancını çemberden sağlıyordu. Bu yaz çemberden yaklaşık 3 metre içerisinde maç başına 11 denemede 7 isabet bulduktan sonra çok kazanç sağladı. 2020-21 sezonu başladığından bu yana çemberden uzakta bir performans sergiledi ve 9 feet içerisinde maç başına yalnızca 6.9 şut denemesinde bulundu. Bu sezonki ilk 6 maçında orta mesafeli denemelerinde geçen sezona nazaran %40.2 orta mesafeli isabeti ve çemberden aldığı getirdiği 10/19’luk isabet ile daha yüzdeli oynuyor. Kıyaslayacak olursak 2019-20 normal sezonunda %29.5 ile isabet bulmuştu. Bu küçük bir yükseliş olsa da 6 maçı geçen sezonki ilk 6 maç ile karşılaştırdığımızda bu sezon maç başına 6.8 denemede bulduğu %47’lik isabete karşın geçen sezonki %26.6’lık isabet yüzdesini görüyoruz. Aşağıda; Spurs, Grizzlies ve Trail Blazers karşısında öne çıkan orta mesafeli şutlarını izleyebilirsiniz.

NBA’de, şu an içinde bulunduğumuz dünyada -COVID 19’dan etkilenmiş dünyada- Anthony Davis’in 5 Ocak’ta uğruna konuşulabilecek yalnızca 6 maçının olması ne anlama geliyor?

Öncelikle; Frank Vogel, Lakers organizasyonu ve Anthony Davis’in kendisinin AD’nin bacaklarını ve kondisyonunu sezonun geri kalan bölümleri için korumayı amaçladığını kanıtı olabilir. NBA ve spor tarihindeki en kısa sezon sonrası dönüşünün hikayesi hâlâ ortada özellikle de Lakers’ın tarihinin 17. şampiyonluğunu kazanmasından sadece 71 gün sonra sezonu açtığı bu günlerde. Dennis Schröder ve Montrezl Harrell eklemeleri LeBron James ve Anthony Davis’in üzerindeki yükü hafifletmek için yapıldı ve belki de uzun süper yıldızın oynar haldeyken “yük yönetimi” yapmasına imkan tanıdı.

Bu düşünce, Vogel ve Davis’in oyuncunun 5 numarada oynamasını sezon boyunca kısıtlamak, fizikaliteyi bırakmak ve pozisyonun talep ettiği dayanıklılığı play-offlarda takımlara karşı kendi çıkarına Davis’i beş numarada yıldızlaştırma düşüncesiyle aynı.

Eğer Anthony Davis bu trende Mart’ta son bulacak normal sezon boyunca devam ederse şaşırmam. Özellikle de Lakers’ın kazanmaya devam etmesi durumunda, yakım mesafeli atışların aleyhine orta mesafeli atmaya son vermezse şaşırmam. Bu takım kesinlikle birllikte oldukları kadroyla şampiyon kazanabileceğini biliyor. Bu takımı rayından çıkarabilecek tek şey iki süper yıldızının yaşayacağı bir sakatlık. LeBron ve Davis’ten birinin zaman kaybetmesiyle savunmada veya hücumdaki bitirşlerinde devamlılıklarını kaybetmelerine sebep olabilir.

Ve eğer %47 ile atmaya devam edebilecekse, bırakın da koca adam atabildiği kadar atsın! Aşağıda, Anthony Davis’in çemberden çok daha fazla fırsat yarattığı Trail Blazers maçındaki performans çizelgesini ve orta mesafeli şutlarla dolu olan Spurs maçındaki performans çizelgesini inceleyebilirsiniz.

Bu 6 maçlık ortalamalar, Davis’in sezon boyunca sahip olabileceği insanlık dışı ortalamalar olmayabilir ama sahada o noktada durmadan gelişme kaydedecektir. 2020 play-offlarında (beyninizin düşündüğünden çok daha yakın bir zaman diliminde) 2019-20 normal sezonu boyunca %36.9 ile oynadığı noktadan %47 ile oynamıştı.

Harrell ve Schröder’dan daha fazlasını beklemek bir tarafa (birlikte 29.2 sayı ortalamasıyla oynuyorlar) üçlük denemeleri de Kyle Kuzma, Kentavious Caldwell-Pope ve Wesley Matthews tarafından hazırlanıyor. Tüm bunlardan yararlanmak Davis’in orta mesafede çalışmasına ve enerjisini en az miktarda kullanarak rakiplerini parçalamasına imkan tanıyacaktır.


Şuradan çeviri: https://lakersoutsiders.com/2021/01/05/anthony-davis-mid-range-lakers/