Anthony Davis, Hangi Pozisyonda Oynayacak?

Anthony Davis, Hangi Pozisyonda Oynayacak?

2019-20 sezonunda Anthony Davis’in pivot pozisyonunda oynaması ender görülen şeylerden biriydi. Davis, 5 numaraya kaydığında Lakers istatistiksel olarak dominantlaşsa da, Davis ve koçu Frank Vogel’ın önceliği oyuncunun uzun süreli sağlıklı kalmasıydı.

Anthony Davis’in dikkate değer ölçüde pivot oynaması play-off’lara denk geldi ve sonuç rakipler adına korkunçtu. Davis’in 5 numara oynaması, LeBron James’in de her pozisyonda rakibe sıkıntı yaşatmasından dolayı hiçbir takımın eşleşemeyeceği derece bir hıza ve beden üstünlüğüne sebep oluyor.

Bundan ötürü bu sezon Vogel, Davis’i o dakikaların çoğunu Montrezl Harrell ve Marc Gasol alacak olsa da uzun forvet ve pivot pozisyonlarının karışımını oynamasını istiyor. Vogel daha önce Harrell ve Gasol hakkında şunları söylemişti:

Oynayacakları dakika açısından en azından geçen sene JaVale McGee ve Dwight Howard’ın oynadıkları rolleri oynabilirler, hatta belki de daha fazlasını.

Bu sezon boyunca izleyeceğimiz yol olacak. 4 ve 5 karışımında Anthony Davis yine de oynayacak. Şampiyonluk kazanmada pozisyonlar arasında kaymak, play-offlarda esas olacak ve önemli olacak. Bu sezon dengeleyeceğimiz bir şey bu.

Antrenman kampının başlarında Davis’in dediğine göre kendisi 5 numara oynamış ama bunu belli şartlarda oyun başladığında kullanmak isteyecektir. Davis’in söylediklerini hatırlayacak olursak:

Kampın başındaki birkaç gün biraz oynadık, benim 5’te olduğum ve benim 4’te olduğum oyunlar oynadık. Tabii ki Marc geçmişte Yılın Savunmacısı ödülünü kazanmış birisi, kendinden daha büyükleri dahi savunabilir. Trezz ise bir savaşçı.

O bölgede oynayan JaVale ve Dwight gibi iki adamımızı kaybettik. Ama bence herkesse karşı oynamak için savaşacak, herkesi savunabilecek iki adam -birisi beden olarak daha küçük olsa da- aldık. Ve tabii ki gerekli durumlarda ben de 5 numarada oynayabilirim.

Biz karıştıracağız, maçtan maça ele alacağız ve ne olacağını göreceğiz. Ben 5 numarada oynarken çok başarılıydık ve belki de bu play-offlarda tekrardan bekleyeceğimiz bir şey olacak ve bu sezon izlenen yolda ise sadece onunla oyanamaya bakacağız.

James ve Davis’i ilk iki sezon öncesi maçında tutmalarından sonra Vogel 2020-21 sezonun başlarında bu adamların sürelerini düzenleyeceklerini tekrar etti. L.A. Clippers karşısında oynanan sezonun ilk maçının son 8 dakikasında LeBron James oyuna dahil olmamıştı.


Şuradan çeviri: https://lakersnation.com/lakers-news-anthony-davis-play-blend-of-power-forward-and-center/2020/12/23/