Lakers’ın Clippers’a Karşı Sahip Olduğu Avantajlar

Lakers’ın Clippers’a Karşı Sahip Olduğu Avantajlar

Miami Heat’i bubble’daki final serisinde yenip 17. şampiyonluğunu elde eden Lakers, yaklaşık iki aylık aranın ardından normal sezondaki ilk maçına çıkmaya hazırlanıyor. Lakeshow, ilk maçında şehrin bir diğer takımı olan Clippers ile karşılaşacak. Koç Vogel ve ekibi, sezon öncesinde oynadıkları maçlarda gösterdikleri senkronize takım kurgusu ile tüm Lakers taraftarını memnun edecek bir performans ortaya koymayı başarmıştı.

Serbest oyuncu döneminde geçen sezona ek olarak Suns ve Warriors kadrolarını güçlendirmeyi başarsa da Lakers’ın Batı Konferansı’ndaki ana rakipleri hemen hemen değişmemiş durumda (Denver, Clippers ve Mavericks).

Geçen sezona ara verilmesinden sonra ligin nasıl devam edeceği ve özellikle de LeBron James’in bu durumdan nasıl etkileneceği bilinmediğinden, şampiyonluk tahminlerinde Lakers her zaman Clippers’ın altında kalıyordu. Fakat sezon sonunda takım olma ve her türlü zorluğa karşı gelme iradesini gösteren takım Lakers oldu ve şampiyonluğu elde etmeyi başardı.

Bu sezon yapılan şampiyonluk tahminlerinde ise Lakers’ın ilk sırada olması gerektiğine dair bir konsensüs mevcut. Çünkü Rob Pelinka ve ekibinin yaptığı hamleler, Lakers’ı daha iyi hale getirmekten başka hiçbir şey yapmadı.

Geçtiğimiz sezonda Lakers’ın şampiyonluğundan sonra hatırlanacak en büyük olay belki de Clippers’ın hiç beklenmedik bir şekilde Denver Nuggets’a elenmesi idi. Bu travmayı atlatmak isteyen Clippers, Lakers ile hiç olmadığı kadar kararlı ve ciddi bir şekilde mücadele edecek gibi görünüyor. Fakat Lakers ekibi şu süreçte Clippers’ın her zaman bir adım önünde durmayı başardı. Şimdi de Lakers’ın Clippers’a sahip olduğu bu üstünlüklere bir göz atalım…

1. Lakers’ın süper yıldız ikilisi, Clippers’a göre açıkça daha iyi konumda bulunuyor

2018-19 sezonunu şampiyon ve FMVP ödülünün sahibi olarak tamamlayan Kawhi Leonard’ın ve hem MVP hem de DPOY sıralamasında ilk üçte yer alan Paul George’un kariyerlerinin en iyi dönemlerinde Clippers’a katılması, ligdeki herkesi -özellikle de Steve Ballmer’ı- inanılmaz derecede heyecanlandırmış ve şoka uğratmıştı.  Yeni dönem basketbolunda savunma yapabilen ve topla oynayıp skor üretebilen kanat oyuncuların varlığı her takım için elzem duruma gelmişken, bu pozisyondaki en iyi beş oyuncudan ikisini takımına katan Clippers için her şey iyi gidiyordu. Ancak sezon boyunca kimya ve sakatlık sorunları ile boğuşan Clippers ekibi için işler planladıkları gibi yürümedi ve sezonu erken tamamlamak zorunda kaldılar.

Bir diğer yanda ise Davis-James ikilisinin yakaladığı uyum ve birbirlerinin performanslarını sürekli olarak yukarı çekmeleri, onları sezon sonunda şampiyonluğa kadar götürmüştü. LeBron ve AD’nin playoff’larda gösterdikleri elit performanslar ve dominasyon, hangi ikilinin daha iyi olduğunu net bir şekilde tescilledi.

2. Lakers, takım olarak “kağıt üzerinde” daha iyi durumda olan taraf

Geçen sezon Clippers’ın ekibinde daha iyi oyuncular bulunsa da (Lou Will, Harrell, Beverley, Shamet), Lakers takım kimyası ile bu açığı kapatmayı başarmıştı. Bu sezon ise bunu yapma zorunluluğu bulunmaması sebebiyle Lakers, artık çok daha rahat bir şekilde sorumluluk yükünü bölüştürebilir.

Her ne kadar Clippers serbest oyuncu döneminde takımın gerçekten ihtiyaç duyduğu bölgeye Ibaka gibi bir ismi kazandırsa da, PIPM perspektifinden baktığımız zaman Harrell (0.59), Ibaka’ya (-0.33) göre oyuna olumlu anlamda daha çok etki eden oyuncu konumunda.

Bir diğer oyuncu çifti Dennis Schröder ve Lou Williams’ı karşılaştırırsak; Schröder skor anlamında Williams ile hemen hemen aynı düzeyde olsa da savunma anlamında en az bir adım daha öne çıkıyor. Lou Will, ligdeki en kötü savunma yapan gardlar denince Trae Young ile birlikte akıllara gelen birkaç isimden birisi. -2.32 D-PIPM’e sahip olan Williams’a karşılık Schröder, 1.04 D-PIPM ile ortalama bir performans ortaya koyuyor.

KCP ya da Wes Matthews de Luke Kennard’a göre kendini daha çok kanıtlamış ve daha iyi durumda olan oyuncular olarak öne çıkıyorlar. Bunun yanı sıra her sene kendini geliştiren Alex Caruso’nun ise Reggie Jackson’a karşı bariz bir üstünlüğü bulunuyor. Lakers’ın problemli çocuğu Kyle Kuzma ve veteran oyuncusu Markieff Morris ise genel anlamda Patrick Patterson ve Nicolas Batum’dan -şu an için- daha yararlı olabilecek gibi gözüküyor.

Tüm bu oyuncuların yanına sezon öncesi gösterdiği etkileyici performansla adından söz ettiren THT’yi de eklersek Lakers’ın Clippers’a göre daha derin ve daha kaliteli bir kadrosu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

3. Lakers’ın koç ekibi burada da avantaja sahip

Frank Vogel, hangi oyuncuyu nerede ne zaman ve ne kadar sürelerde oynatması gerektiğini gayet iyi biliyor. Koçun rotasyon üzerindeki hakimiyeti olağanüstü bir seviyede. Ayrıca o ve ekibi, Lakers’ın savunma stratejilerini de çok başarılı bir şekilde kurgulamayı başardı. Bunun en büyük örnekleri de playoff zamanında ortaya çıkmıştı. Normal sezonun en iyi hücum takımlarından olan Portland’ı çok iyi biçimde kısıtlayan Lakers, daha sonraki eşleşmelerde Rockets ve Denver gibi hücumuyla öne çıkan takımların da hücum verimliliğini oldukça düşürmeyi başarmıştı.

Clippers ekibinde ise bu sene baş antrenörlüğe getirilen Tyronn Lue’nun, LeBron James ve Cavaliers ile beraber bir şampiyonluğu bulunsa da başarılarının örneklem boyutunun çok küçük olması genç koçun geleceği hakkında sağlıklı bir analiz yapmayı oldukça zorlaştırıyor.

Geçen sene de Clippers’ın koç ekibinde olan Lue’dan takım zihniyetinde bir devrim yapması beklenmese de oyuncular arası iletişimi idare etmesi ve kimyayı biraz olsun düzeltmesi bekleniyor. Doc Rivers’ın şu ana kadar yaptığından daha iyi performans göstereceği düşünülse de Clippers bu koç hamlesiyle çok da büyük bir “gelişmeye” imza atmış değil.


Şuradan çeviri: https://lakeshowlife.com/2020/12/18/los-angeles-lakers-advantages-clippers-2021/4/