Lakers, Sezonun Yoğun Temposuna Nasıl Ayak Uyduracak?

Lakers, Sezonun Yoğun Temposuna Nasıl Ayak Uyduracak?

LeBron James NBA yönetiminden gelen açıklamayla 2020-21 sezonunun, Lakers’ın şampiyonluk kazandığı günden yaklaşık iki ay sonra tekrar başlayacağını duymasının ardından bu karara olan şaşkınlığını gizleyememiş ve sezonun açılış tarihinin daha ileri bir tarihe ertelenmesini -haklı olarak- talep etmişti. Çünkü Lakers, şu anda lig tarihinde bir şampiyonun yaşayabileceği en kısa süren off-sezonu yaşıyor.

İlk sezon öncesi maçını 12 Aralık’ta Los Angeles Clippers ile oynayacak Lakers, Miami Heat karşısındaki şampiyonluk maçını 11 Ekim’de oynamıştı. LeBron James bu off-sezonun kısa olacağını biliyordu; fakat bu kadar kısa sürede sahalara geri dönmek mecburiyetinde olduğunu ne tahmin ediyor ne de istiyordu. Basına yönetimin aldığı karar ile ilgili konuşan James, şu açıklamalarda bulundu:

Dürüst olmak gerekirse, böyle bir karara varılacağını beklemiyordum. Çünkü daha önce yapılan konuşmalarda ligin ocak ayının ortasında başlayacağını, dolayısıyla hazırlık kampının da Noel Bayramı sonrası açılacağını düşünüyordum. Kampın Noel sonrası başlaması sayesinde biz de bu bayramı sevdiklerimizle birlikte geçirebilme fırsatına erişebilecektik.

LeBron’un çok uzun süredir istikrarlı bir şekilde Noel karşılaşmalarında rol alması, yıldız oyuncunun bu bayramı ailesi ile birlikte kutlamasına engel oluyordu. Finallerden sonra tatil planlarını hazırlayan James, yönetimin aldığı karar nedeniyle bütün planlarını iptal etmek zorunda kalmış ve kampa katıldığında şu açıklamaları yapmıştı.

18 yıldır hazırlık kampını bir kez olsun aksatmadım, bundan sonra da aksatmaya niyetim yok!

Lakers yönetimi ise LeBron’un ilerleyen yaşının getireceği fiziksel problemlere ve onu sezon boyunca nasıl verimli bir şekilde kullanacaklarına dair çözümler arıyor. Yani bu sezon LeBron’un üzerine her zamankinden daha çok düşülecek gibi duruyor.

Geçtiğimiz sezon Kawhi Leonard’ın yaptığı “sezon içi dinlenme” taktiği birçok taraftar ve medya mensupları tarafından oldukça ağır bir şekilde eleştirilmiş, hatta Clippers’ın bundan kaynaklı kimya sorunları yaşadığını ve sezonun kaybedilmesinin en büyük sebeplerinden birinin takımın lideri olan Kawhi Leonard’ın kendini sadece play-off’a saklaması olduğu söylenmişti. Şampiyonluk sezonunda 35 yaşında olan LeBron James, Kawhi Leonard’ın taktiğini uygulamaktan kaçınmış ve finallerin son maçına kadar yüksek performansta sezonu tamamlamayı başarmıştı. Giannis’in ardından MVP sıralamasını ikinci bitiren James, “tükenmiş Kral” açıklamalarını yapan herkese de saha içinde gerekli cevabı verebilmişti.

Bu sezon ise işler normalinden biraz daha farklı boyutlarda seyredecek gibi gözüküyor.  NBA’in aldığı karar ile birlikte takımlar, oyuncularını art arda oynanacak maçlarda oynatmama hakkına sahip olabilecek ya da takımın veteren/kilit oyuncusunu play-off’lar için saklayabilecek.

Getirilen bu kuralın yardımıyla birlikte 36 yaşına girecek LeBron James için sezon içinde dinlenme fırsatı doğmuş oluyor. Oyuncu her ne kadar oynamak istediğini belirtse de artık fiziksel olarak en iyi dönemlerini geçirmeyen James için en doğru durumun bu olacağı belirtiliyor. Lakers koçu Frank Vogel da yaptığı açıklama ile LeBron James’i en verimli şekilde kullanmanın yollarını düşündüklerini ve oyuncunun fikirlerinin de bu süreçte oldukça önemli olduğunu belirtti:

LeBron ile dinlenme hakkında yüzeysel diyebileceğimiz birkaç konuşma yaptık. Şu anda net bir karara varmaktan kaçınıyoruz. Zaman içinde bu sürecin nasıl bir şekil alacağını görecek ve durum değerlendirmesi yapacağız. Bu konu hakkında oyuncumuza oldukça esnek davranmaya çalışıyoruz.

LeBron James ise koç Frank Vogel’ın fikrileri ile paralel gitmekten yana olduğuna dair açıklamalarda bulundu:

Koçumun kararlarını her zaman dinleyen bir oyuncu oldum. Geçen sene de aynı sorunlar hakkında fikir alışverişi yaptık. Vücudumun uzun süreler boyunca sağlıklı kalabilmesi için en doğru kararları vereceğimize inanıyorum. Sağlık ekibinin ve yönetimin beni her duruma hazırlayacağını biliyorum. Her maçın bizim için çok önemli olduğunun fakrındayız; fakat asıl hedefimize ulaşmak için bazı şeylerden feragat etmek gerekebiliyor. Şampiyonluğu tekrardan bu takımın taraftarlarına armağan etmek için her şeyi yapacağız.

Koç Frank Vogel, önceki normal sezonlarda da birden fazla veteran oyuncuya sahip takımların sezon içi dinlenme uygulamasını yaptığını, bu şekilde mental ve fiziksel yorgunluğun önüne geçilebildiğini savundu. Ancak yine de Lakers’ın rakiplerinden her zaman daha “istekli” oynama kimliğinin kaybedileceği endişesi koçu bu konuda bir ikileme düşürüyor. Vogel’ın son kararının ise LeBron’u her maç oynatmaktansa ana hedef için idareli kullanmak olacağı düşünülüyor.

Bu, her sezon koyduğumuz bir hedef olsa da özellikle bu sezon bizim için ayrı bir önem taşıyor. Yine de normal sezonu hafife alacağımızı kimse düşünmesin. Oyuncularım sahaya çıktığı her maçta sonuna kadar mücadelelerini verecekler. Geçen sezon bunu örneğini gösterdik; ama ana hedefimiz play-off’lara takımca sağlıklı bir şekilde gelebilmek.

Kral bu sezon saha içinde de oldukça dinlenecek gibi gözüküyor. Belirli zamanlarda oyuna ağırlığını koymasını bilen ve diğer zamanlarda takımı oynatan James için ESPN’den Brian Windhorst 2018 yılında yazdığı bir yazıda, James’in saha içinde dinlenme sanatını anlatmıştı. Saha içi aktif dinlenme konusunda esprili bir şekilde görüşlerini dile getiren James, “Tüm maç pota altında bekleyip boş turnike atacağım…” tarzında bir açıklama yapmıştı. Vogel ve tüm yönetim, LeBron’un kendi vücuduna nasıl baktığını bildiklerini ve bu konuda oyuncuya da çok güvendiklerini belirtti.

O, ne kadar sürelerde ve nasıl şekillerde idman yapması gerektiğini çok iyi biliyor. Çalışmasından çok dinlenmesi üzerine yoğunlaşacağız. Formda kalmasına yetecek kadar ve dengeli idman programları ile sezona ayak uydurmasını sağlayacağız.  Zaten tecrübesiyle bunu da rahat bir şekilde yapabileceğini biliyoruz.

LeBron yeni sezonun bu kadar kısa sürede açılması ile ilgili sitemini dile getirdikten sonra Adam Silver ve ekibi, oyuncuları sezonun neden açılması gerektiği konusunda ikna edebilmiş ve LeBron James de çalışmalarına hemen başlamıştı. Sezon sonu hedefinin farkında olan James, geçen sezon “tükenmiş Kral” eleştirilerine şampiyonluk kupasını kaldırarak cevap verdikten sonra “sezon içi aktif dinlenme” taktiğini kullanmakta artık bir beis görmüyor. Yapılacak en mantıklı yöntemin bu olduğunu düşünen James’i, normal sezonda eski yırtıcılığında görememek artık bizleri şaşırtmayacak.

Mental olarak çok iyi durumda olduğunu söyleyen James için Lakers’ın yapacağı bir numaralı önlem, onu play-off’lara ve gelecek sezona en iyi şekilde hazırlayabilmek. Bu durum onun sezon içinde belirli maçlarda oturması anlamına gelse bile artık yeni normalimizin bu olduğunu kabullenmemiz gerekiyor…


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/12/7/22160076/lebron-james-lakers-load-management-training-camp-frank-vogel-rest-nba