Hazırlık Kampında Dikkat Edilmesi Gereken 3 Şey!

Hazırlık Kampında Dikkat Edilmesi Gereken 3 Şey!

Los Angeles Lakers, sezon öncesi hazırlık maçına sadece bir hafta kala takım olarak ilk idmanını Pazar günü gerçekleştirecek. Takım içinde aynı pozisyonları paylaşan birçok kaliteli oyuncunun bulunması rotasyon rekabetinin şimdiden şiddetli olacağına dair önemli sinyaller veriyor.

Takımın iki süper yıldızı LeBron James ve Anthony Davis dışındaki kimsenin ilk beşteki yerinin garanti olmaması rekabetin boyutunu arttıracak en önemli faktör olarak göze çarpıyor. Ayrıca Lakers’ın geçen seneki kadrosuna göre hemen hemen her pozisyonda kendini geliştirmesi geçtiğimiz sezondan kalan oyuncuların daha sıkı çalışmasına sebebiyet verecek. Şimdi ise yaklaşan hazırlık kampında dikkat çekebilecek bazı önemli konulara göz atalım:

Lakers’ın kısa ikilisini kim oluşturacak?

Dennis Schröder, daha önce de paylaştığımız yazımızda ana oyun kurucu olarak başlamak istediğini basınla paylaşmış ve bu isteğini detaylı bir şekilde gerekçelendirmişti. Schröder geçtiğimiz sezon Oklahoma City Thunder ekibi ile 36 dakika başına 22.1 sayı, 4.7 asist ve 4.3 ribaunt ortalamaları ile oynamış ve genç kariyerinin en iyi sezonunu çıkarmıştı.

Fakat bu göz kamaştırıcı istatistiklerin yaşandığı dönemde Schröder, tüm sezon boyunca kenardan gelerek oynamıştı. Koç Frank Vogel da takımına geçen sene uyguladığı başarılı formülü devam ettirip LeBron James’i ana oyun kurucu olarak oynatmaya devam ederse, bu durumda Schröder’in sık sık dile getirdiği isteğinin gerçekleşmesi pek de mümkün olmayacak. Frank Vogel, şu anda bu konuyu netliğe kavuşturmadı; fakat bu belirsizlik durumu çok da uzun sürmeyecek.

Eğer Frank Vogel LeBron James’i ana top yönlendirici ve oyun kurucu pozisyonunda başlatmayı düşünürse, Kentavious Caldwell-Pope, Alex Caruso veya Wesley Matthews gibi oyuncuların ilk beşte başlama ihtimalleri de bir hayli yükseliyor. KCP’nin geçtiğimiz playoff’ların her maçında ilk beş başlayıp oyunun iki kanadında da oldukça etkili bir performans göstermesi ve Lakers’ın bu sezon da ona güvenip sözleşmesini yenilemesi onun ilk beşte yer edinebileceğine dair önemli bir işaret olabilir. Frank Vogel’ın ona her şartta güvenmesi ve kötü şut performansları geçirdiği dönemde de koçun tam desteğini arkasında hissetmesi ilk beş iddialarını iyice destekliyor. Bir diğer tarafta da Wesley Matthews 2019-2020 normal sezonunun en iyi galibiyet/mağlubiyet istatistiğine sahip Milwaukee Bucks’ta tüm sezon boyunca ilk beş başlamış ve oldukça başarılı bir performans sergilemişti.

Kyle Kuzma v Alfonzo McKinnie ve Markieff Morris

Danny Green’i ve Avery Bradley’i kaybetmemizden sonra Kuzma’nın playoff’larda perimetre savunmacısına evrilmesi, takımın oradaki eksiğini bir nebze kapatmış oldu. Kuzma ile ilgili en önemli soru ise şu oldu: Playoff’larda gösterdiği performans anlık bir çıkış mıydı, yoksa bu sezon o performansının üzerine koyup takıma oyunun her iki kanadında da güven verebilecek seviyeye geldi mi?

Eğer Kuzma seçeneği olmazsa, Vogel tercihini Alfonso McKinnie’den yana kullanabilir. McKinnie, Kuzma ile karşılaştırılamayacak derecede bir oyuncu olsa da en azından savunmada göstereceği gayret Lakers’ın ana felsefesini daha rahat sürdürebilmesinde yardımcı olabilir.

Kanat pozisyonundaki bu dakikalar Kuzma’nın kaybetmeyi göze alabileceği dakikalar değil. Çünkü Markieff Morris, forvet pozisyonunda (4 numarada) takıma Kuzma’nın olduğundan daha iyi bir spacing sağlıyor. Kuzma’nın rotasyonda geriye düşme ihtimali çok düşük görünse de “her şeyden biraz yapabilen; ancak belirli bir alanda sivrilemeyen oyuncu” rolünde devam etmesi, uzun dönem için konuşursak onun açısından pek de iyi olmayacak. Eğer bu takımın “en iyi üçüncü adamı” rolü için rekabet etmek istiyorsa oyununu en azından belirli bir alanda şu an olduğundan daha çok keskinleştirmeli.

Lakers ve Sakatlıklar Sorunu

Lakers ilk hazırlık maçını 11 Aralık’ta oynayacak. Bu da Miami Heat ile NBA Finalleri 6. maçından galibiyetle ayrılıp kulübün müzesine 17. şampiyonluğu getirmelerinden 2 ay sonraya denk gelmekte. Off-sezonumuz kısa sürdü. Bu durum, normal sezonda 36 yaşına girecek LeBron James’e sahip bir takım için endişe kaynağı olarak görülebilir.

Rotasyonda yer kapma mücadeleleri takımın yararına olacaktır. Fakat Lakers’ın şu anda dikkate alacağı birincil öncelik olabildiğince sağlıklı kalmak olmalı. En azından bu yapılabilirse, ekibimiz sezona iyi bir şekilde başlayabilir.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/12/4/22154341/lakers-training-camp-battles-dennis-schroder-starting-point-guard