Kuzma’nın Sözleşmesi Uzatılacak mı?

Kuzma’nın Sözleşmesi Uzatılacak mı?

Los Angeles Lakers, 2010 yılından beri tam 9 kez birinci turdan draft etme hakkı kazandı; ancak seçilen oyunculardan hiçbiri, takım ile çaylak kontratını uzatma konusunda uzlaşmaya varamadı. Bu “başarıyı” elde eden son oyuncu ise Andrew Bynum oldu. Bynum, çaylak kontratını ekibimiz ile birlikte 2008 yılında yenileyebilmişti.

Lakers tarafından 2017 yılında 27. sıradan seçilen Kyle Kuzma, imzalamayı umduğu yeni sözleşme ile bu kötü repütasyonu aşan ilk oyuncu olmayı planlıyor.

Lakers’ın Kuzma ile sözleşme imzalaması için izin verilen son günün 21 Aralık olduğu biliniyor. Bu hafta içinde takımın en önemli iki oyuncusu LeBron James ve Anthony Davis ile uzun süreli anlaşmalar yapan ekibimiz, yönetimi meşgul eden en büyük endişeyi başından atmış durumda. Şimdi ise yönetimin Kuzma konusunda en doğru kararı verebilmek için yeterince vakti bulunuyor.

2021-22 sezonunda toplam $76,4M ve ondan sonraki sezonda $82,4M alacak olan Davis-James ikilisinden dolayı Lakers, en azından 2023’e kadar takıma başka bir süper yıldız kazandırmayı düşünmüyor. Ayrıca KCP ile imzalanan yeni sözleşme, Marc Gasol’un vet-min. kontratı ve Luol Deng krizi, ekibimizin maliyet tablosunda kendine geniş bir yer edinmekte ve 2022 sezonunun sonuna kadar da Lakers bu ödemeleri yapmak zorunda.

LeBron James ve Anthony Davis, Lakers ile yeni kontratlarını imzalamadan önce, Kuzma’nın sözleşme yenileyip yenilemeyeceği konusu ikincil planlar arasındaydı. Çünkü yönetim, 2021 senesinde serbest oyuncu olacak Giannis Antetokounmpo’yu takıma kazandırmak için cap’i muhafaza etmeye çalışıyordu. Bu hafta gelişen olaylar ise Kuzma’nın takımda kalmasını bir nevi “zorunlu” kılıyor. LeBron’un Twitter’da “Bu sene büyük bir çıkış yapmasını beklediğiniz oyuncu kim?” sorusuna “Kyle Kuzma” yanıtını vermesi, onun da Kuzma’yı takımda tutma stratejisine destek verdiğini gösterir nitelikte.

Kuzma’nın geçtiğimiz sezon sergilediği performanstan daha iyi bir performans gösterememe ihtimali olsa bile, yönetimin genç oyuncuyla sağlıklı bir kontrat imzalayıp ses getirecek bir takas yapması (Warriors’un D’Angelo Russell’a sign-and-trade yapması gibi) şu anda öne çıkan alternatiflerden biri olarak gözüküyor.

Lakers için Warriors’un taktiğini uygulamak cap sınırını zorlayacak gibi gözüküyor. Tekrar vurgulamak gerekirse, Lakers’ın Kuzma’yı takaslaması gerekmiyor -belki de bu sene kendisini James ve Davis’in yanına daha iyi adapte edip performansını beklenenlerin aksine yükseltebilir-; ancak sözleşmesini uzatıp takasını gerçekleştirmek Lakers’ın elindeki opsiyonları çoğaltabilir. Los Angeles ekibi ya Kuzma’nın bu sene gelişmesini umacak ya da sözleşmesini uzatıp takıma daha çok katkı verebilecek biri(leri)yle takaslayacak.

Kuzma’nın menajerleri ve Lakers yönetimi sözleşme yenileme konusunda anlaşabilecek mi? Bunu hep birlikte bekleyip göreceğiz; ancak yukarıda belirtilen tüm nedenlerden ötürü, Lakers’ın iki gün öncesine göre Kuzma ile sözleşme yenileme ihtimali gittikçe artıyor.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/12/3/22150927/lakers-why-kyle-kuzma-needs-rookie-contract-extension-2021-cap-space-breakdown