Schröder, Kenardan Gelmek İstemiyor!

Schröder, Kenardan Gelmek İstemiyor!

Geçtiğimiz sezon oyun kurucu pozisyonda ligin asist kralı unvanını elde eden ve saha içi operasyonlarında muazzam bir kontrole sahip olan LeBron James’in, içinde bulunduğumuz sene de oyun kurucu pozisyonunda görev almasına kesin gözüyle bakılıyor; fakat bu pozisyona olan talepte LeBron James yalnız gözükmüyor. Takıma yeni katılan Dennis Schröder, gerçekleştirdiği röportajında “Oyun kurucu olarak oynamak istediğini” belirtti.

2019-2020 sezonunda kenardan gelerek oynayan ve “6. Adam” sıralamasında Montrezl Harrell’ın ardından ikinci sırayı elde eden Schröder, bu rolü iki sene boyunca başarılı bir şekilde yerine getirdiğini ve artık yeni bir role adım atmak istediğini belirtti.

Schröder bu konuyu Frank Vogel ile doğrudan konuşmamış olsa da temsilcileri Alex Saratsis ve Jeff Austin, Danny Green takasında Rob Pelinka ile Schröder’in pozisyonunun geleceği hakkında konuşmuş ve takas, bu isteklerin karşılanma ihtimaliyle gerçekleşmişti.

Oyun kurucu olduğum bir yapıda LeBron James ve Anthony Davis’e daha çok katkı sağlayabileceğimi düşünüyorum. Menajerimin, ben Lakers’a takaslanmadan önce bu konuyu yönetimle konuştuğunu düşünüyorum.

Lakers’ın sezonun başlamasına kısa bir süre kalmasına rağmen hala nasıl bir beş yapısı ortaya çıkaracağı bilinmiyor. Schröder’in oyun kurucu olarak ilk beş başlama ihtimali bulunsa da Vogel’in planları arasında Schröder’in kenardan gelme durumu da hala devam ediyor.

Schröder’in isteğine ket vuracak en önemli olay ise LeBron James’in geçtiğimiz sezon başında resmi olarak oyun kurucu pozisyonuna geçmesi oldu. LBJ, bu pozisyonda 10.6 asist ortalamasıyla hem asist kralı oldu hem de kanat oyuncusu olmamanın verdiği avantajla kendisini maç içinde daha da çok dinlendirme fırsatı bulabildi. 36 yaşına gelen LeBron’un bu sistemde veriminin bir hayli artmasının LA ekibinin şampiyonluk kazanmasında payı büyük olmuştu.

Chris Paul’un Thunder’ın ana top yönlendirici pozisyonunda oynadığı bir senede kenardan gelerek 18.9 sayı ve 4 asist ortalamalarını yakalayan Schröder, geçen sene yaptığının daha fazlasını ana oyun kurucu rolünde oynayarak başarmak istiyor.

LeBron’un oyun içindeyken çok fazla sorumluluk almasına gerek kalmayacak. Topu rakip sahaya getirebilir, set oynayabilir ya da istediğim oyuncuyu yanıma çağırıp ikili oyun oynayabilirim. LeBron’un off-ball oynayabilecek olması bence onun açısından iyi bir karar olur. Sanıyorum ki beni buraya bu yüzden getirdiler. 

Frank Vogel’ın eğer Schröder ana oyun kurucu pozisyonunda oynayacak ise işleri biraz daha zorlaşacak gibi gözüküyor. Çünkü şu anda kadromuzda bu işe uygun bir isim bulunmuyor. Rajon Rondo ve Quinn Cook’un takımdan ayrılmasının ardından diğer oyuncuların (özellikle Caruso) bu pozisyona adapte olması gerekecek. Şu an için yedek oyun kurucu pozisyonunda Talen Horton-Tucker ve Alex Caruso’ya sahip olan Pelinka ve ekibi, Michigan Üniversitesi’nden Zavier Sampson ile şartlı anlaşmaya vardı. Sampson bu anlaşmaya göre Lakers kadrosunda yer bulamazsa G-League’da bulunan diğer ekibimiz South Bay Lakers ile oynaması için 50 bin dolarlık fazladan bir maaş alacak. Ayrıca Sampson, Michigan’da geçirdiği son sezonunda maç başına 7.9 asist ortalamalarıyla Lakers’ın kenardan gelecek “gerçek” oyun kurucu rolünü doldurmaya uygun olduğunu gösterdi. Eğer lige çabuk alışır ve her oyuncumuzun yaptığı gibi takımı kendinden üstte tutarsa kadroda uzun süreler boyunca yer almaması için hiçbir sebep gözükmüyor.

Tekrar Schröder’e gelecek olursak, sezon sonu kontratı bitecek oyuncu (şu an için $15.M/yıl alıyor), muhabirlerin geleceği hakkında sorduğu soruları yanıtladı.

Şu an için sadece bu yıla ve bu yıl için gerçekleştirmeyi planladığımız hedeflerimize odaklandım. Lakin yıl sonunda her şey istediğimiz gibi gider ve istediğim teklifi alabilirsem Lakers ekibi uzun süreli bir birliktelik gerçekleştirmek isterim. Şu an için gün gün ilerlemeyi düşünüyorum ve bu sezon olan hedeflerimle ilgileniyorum. Sezon sonu ne olacak hep birlikte göreceğiz.

(…) Bu organizasyonun içinde olmak, buranın bir parçası olmak harika bir hissiyat. Beni buraya belirli bir amaç için getirdiklerinin farkındayım. Bu da geçen seneki şampiyonluğun tekrarını yaşamak. 17 şampiyonluk elde eden bu kulüp için tarih çok önemli, ben de bunun farkındayım. NBA’deki en büyük platformda, en büyük takımda, en büyük organizasyonda olduğum için onur duyuyorum ve başlamak için sabırsızlanıyorum.


Şuradan çeviri: https://www.espn.com/nba/story/_/id/30424042/dennis-schroder-says-intends-start-point-guard-los-angeles-lakers