“Şimdiye Kadar Çalıştığım En İyi Koç”

“Şimdiye Kadar Çalıştığım En İyi Koç”

Jared Dudley, kendisiyle yapılan bir podcast konuşmasında, geçtiğimiz sezonu ve Lakers ile olan macerasını değerlendirirken, Koç Frank Vogel için şunları söyledi:

Koçumuz Vogel olmasaydı geçtiğimiz sezon başarılı olabilir miydik, emin değilim. Bence yeterince övgü almıyor. Hiç egosu yok. Yıldız oyuncuları yönetmeyi çok iyi biliyor. Bazen aynı anda 5-6 ayrı diyalog olurken o yalnızca oturup bitmesini bekliyor ve sonra lafa başlıyor. Bir sürü koçun çok yüksek egosu var. Ama o, bu anlamda çok farklı. Her şeyi oyunculara dayandırarak, onlar etrafında şekillendirerek yapıyor. Bundan ‘oyuncuların dediğini yapıyor’ anlamı çıkmasın, çünkü öyle değil. Oyuncularını sürekli dinliyor ve aldığı geri bildirimleri inanılmaz kullanıyor. Geçtiğimiz sezon için yaptığımız hazırlıklar inanılmazdı. Video analizlerinde inanılmaz iyi. Ve o analizlerin sessiz geçmesini istemiyor. Herkesin dahil olmasını, yorum yapmasını ve günün sonunda herkesin aynı fikirde birleşmesini istiyor.

Oyunun ve oyuncunun tonlamasını müthiş ayarlıyor. Yaptığı ayarlamalar ve esneklikler, ilk beş değişiklikleri, hiç ilk beşte başlamamış olan Caruso’yu şampiyonluk maçında ilk beş çıkarması, Markieff’in ikinci yarılardaki rolünü genişletmesi, bazı maçlarda Dwight’ı çok etkin kullanması… Bunları dışardan da görebilirsiniz ama içeride olduğunuz zaman nasıl direkt olarak sahaya etkisi olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

Şimdiye kadar çok iyi koçlarla çalıştım ancak Frank, kesinlikle şimdiye kadar çalıştıklarım içinde en iyisi.