Lakers, Nicolas Batum için Hamle Yapacak mı?

Lakers, Nicolas Batum için Hamle Yapacak mı?

Los Angeles Lakers’ın Basketbol İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rob Pelinka, bu offseason’da yaptığı hamleler ile adından oldukça söz ettirdi ve hak ettiği şekilde herkesin takdirini toplamayı başardı.

Takımdaki tüm pozisyonlara oldukça değerli eklemeler yapan Pelinka, son olarak Gasol ve KCP ile anlaşmasının ardından Lakers’ın bu sezon olan hedeflerinin -neredeyse- hepsini gerçekleştirmiş gibi gözüküyor. Fakat Rob, Bogdanovic’in Atlanta Hawks’a gitmesinden sonra Lakers’ın “top yönlendirici ve kanat oyuncusu” rolünü doldurmak için bir parçaya daha ihtiyaç duyduğunu düşünüyor.

Avery Bradley gibi bir oyuncunun takımdan ayrılması Lakers’ın kanat savunmasında önemli bir eksiklik yaratmıştı. Bradley’nin ikamesi olabilecek Wesley Matthews ekibimize kazandırılsa da yönetim bu pozisyon için hala tatmin olmuş durumda değil. Spesifik olarak bu arayışların hepsine uyabilecek bir oyuncu şu anda serbest oyuncu pazarında kendi başına aylak aylak dolanmakta… Lakers’ın ise bu oyuncuyu ekibine katması halihazırda çok yüksek olan şampiyonluk ihtimalini daha da güçlendirecektir.

Gordon Hayward ile 4 senelik 120 milyon dolara anlaşan Charlotte Hornets, mali yükümlülüklerini biraz olsun azaltabilmek için Nicola Batum ile yollarını ayırmaya karar verdi.

Prime döneminde ligin en önemli “iki yönlü” ve “3&D” oyuncularından biri olan Batum, kariyeri boyunca %35.7 üçlük isabeti ile oynamış ve bunların yanı sıra çok yönlülüğü ile de ön plana çıkmayı başarmıştır. Her ne kadar otoritelerin ondan beklediği gibi “yıldız” bir oyuncu olamamış olsa da her zaman takımına hem savunmada hem de hücumda katkı verebilen ve triple-double tehdidi olan (formuna yakaladığında) bir oyuncu olmuştur.

Geçtiğimiz sezon takımda vizyon değişikliğine giden Hornets ekibi, veteran oyuncusunun dakikalarını ve oynadığı maç sayısını olabildiğince sınırlamış ve Fransız oyuncuya “artık ayrılması gerektiğinin” sinyallerini vermişti. Ayrıca Batum’un, oynadığı maç sayısının ve süresinin önemli ölçüde düşmesi nedeniyle istatistiklerinde de bariz bir gerileme yaşanmıştı.

Geçen sezon odaklı bir inceleme yapılması durumunda çok da üretken bir oyuncu olmadığı düşünülecek Batum için durumun realitesini yukarıda açıklamıştık. Açıkçası Batum, Lakers için tam da “aranan kan” olabilir. Kanat rotasyona derinlik kazandırabilecek bir “3&D” oyuncusu ve top yönlendirici olan Batum, LeBron James’in sahada olmadığı dönemlerde tecrübesiyle sorumluluk alabilecek kapasiteye sahip bir oyuncu. Geçen sene kenar oyuncularından kayaklı skor anlamında yaşadığı eksikliği bu sene oldukça az hissedecek olan Lakers ekibi, Batum’u da kadrosuna katması halinde artık başka majör sorunlara yönelebilir.

Kağıt üzerinde 31 yaş, bir basketbol oyuncusunun hala daha prime sayılabilecek dönemlerinde olduğunu söyler. Batum şu anda bu döneminden uzak gibi görünse de geçen sezon Dwight Howard’ın yaşadığı gelişme gibi bu ekibin içerisinde tazeleyebileceği özgüven ile eski günlerine kavuşabilir.

Batum’u Lakers için mükemmel bir hedef yapan şey, mevcut cap space durumlarında takım için alınabilir olması. Fiyatı muhtemelen minimum veteran kontrat olacaktır, çünkü Lakers’ın hamle yapabileceği tek alan burası.

Batum, Hornets tarafından takımdan gönderilse de oyuncunun sözleşmesinin kalan miktarını alabilme ihtimali hala var, ancak Batum para için oynayabileceği bir yerden ziyade şampiyonluk için rekabet etme şansı olan bir yerde oynama fırsatını değerlendirmek isteyebilir.

Şu anki durum hem Batum hem de Lakers için büyük bir şans. Son beş yıldır Charlotte’ta sıkışıp kaldıktan sonra tekrardan iyi bir oyuncu olarak geri dönme ve nihayetinde bir amaç için oynama şansı bulunuyor. Los Angeles ekibinin, yeni sezondaki şampiyonluk arayışında kendisine yer açabilecek önemli bir rolü var.

Umarız ki taraflar konuşur ve Batum Lakers’a gelmesi için ikna edilir. Bu, kesinlikle Rob Pelina’nın kaçırmayacağı türden bir fırsat…


Şuradan çeviri: https://lakeshowlife.com/2020/11/22/los-angeles-lakers-free-agency-nicolas-batum/