Kuzma Daha Büyük Bir Kontrat İstiyor

Kuzma Daha Büyük Bir Kontrat İstiyor

Los Angeles Lakers’ın bu off-season’da Kyle Kuzma konusunda alması gereken zor bir karar var. Bu ayın ilerisinde off-season açıldığında Kuzma, çaylak kontratını uzatıp 2021 için ise kullanabileceği bir opsiyona sahip olma hakkı var.

Eğer Kuzma sınırlı serbest oyuncu statüsüne düşecek olsaydı Lakers’ın hızlı bir şekilde onun için hesaplara girişeceğini varsaymak hiç yanlış olmayacaktır çünkü oyuncu ilk iki sezonunda takımda 15 sayı ortalama yakalamıştı. Bununla beraber, LeBron James ve Anthony Davis’li takımda Kuzma’nın benchte oturması gerekti ve rakamları bundan etkilendi, en azından hücum anlamında. Tüm bunlardan dolayı, onun değerini ölçmek hiç bu kadar zor olmamıştı.

Brian Windhorst & The Hoop Collective‘in yeni bölümünde Windhorst, Kuzma’nın yeni kontratında yüklü bir ödeme yapılmasını umuyor. Brian Windhorst’un podcastteki açıklamaları şu şekilde:

Bir de uzatma hakkına sahip olan Kuzma var. Kadrosunda hâlâ bir seneye daha sahip ama belirttiğim gibi bu uzatmayla mümkün ve anladığım kadarıyla Kuzma daha büyük bir kontrat bekliyor, daha büyük bir kontrat umuyor.

Dürüst olmak gerekirse bu kimseye şaşırtıcı gelmemeli. Kuzma, ligdeki 3. senesinde ortalaması düşmüş olmasına rağmen 2017 NBA Draftında lige giriş yapmış diğer oyuncular arasında en çok sayı üreten 3. oyuncu konumunda. Sadece Donovan Mitchell ve Jayson Tatum ondan daha fazla sayı üretebilmiş. Bu sezon kazanacağı 3.5 milyon dolardan daha fazlasını hak ediyor.

Kuzma’nın, sıradaki kontratında para ödenmesini beklediği halde bundan daha fazlasını hak ediyor.

Kuzma ve onun gibi ligde 3. senesini geçiren birkaç oyuncunun temmuz ayında NBA ile bubble’da sigorta almak hakkında yaptığı görüşmede Kuzma’nın muhabirlere söylediği sözler:

Ne olurse olsun bana para ödenecek, o yüzden pek de takmıyorum. Günün birinde gerçekleşecek. Haliyle bunun hakkında düşünmüyorum.

Yani Lakers’ın önümüzde birkaç ayda kendisine sorması gereken soru şu: Kuzma uzun vadede kullanmak için mi yoksa takas ile kendini daha fazla kanıtlamış bir oyuncuyu alırken kullanıp kazanç elde etmek için mi daha değerli bir oyuncu? Hadi Spencer Dinwiddie’yi örnek olarak kullanalım.

Dinwiddie ve Kuzma muhtemelen 2021’de kendi kontratları sona erdiğinde benzer kontratlara oynuyor olacaklar. İki oyuncu arasındaki fark Dinwiddie geçtiğimiz sezon maç başına 20.6 sayı ortalamasıyla oynuyorken, Kuzma’nın 12.8 sayı ortalaması yakalamış olması. Bun artı olarak aralarında iki yaş var ve Dinwiddie, LeBron James ve Anthony Davis ile aynı pozisyonda oynamıyor.

Dinwiddie sadece bir örnek. Kuzma’dan daha fazla Lakers’a uyacak bir avuç dolusu oyuncu var ve onlar muhtemelen 2017 NBA Draftı 28. sıra seçimi Kyle Kuzma’nın merkezinde olduğu bir takas paketine konulacak.

Şu an Kuzma’nın kontratının uzatılması konusunda Lakers’ın bana nazaran daha iyi bir fikri vardır hatta bu kış görüşmelere başladıkları zaman şu ankinden de daha iyi bir fikirleri olacaktır ama Kuzma’nın takasta kullanılacak birisi olarak takımda bulunması, onun oyuncu olarak takımda bulunmasından daha iyi rivayeti oyuncunun 4. sezonunu daha da iyi kılacaktır. Böyle olmasını umalım yoksa onu kullanmak daha da zor olacaktır.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/11/9/21557315/lakers-kyle-kuzma-sizable-rookie-contract-extension-restricted-free-agency-2021