Oyuncular, 72 Maçlık Sezona “Evet” Dedi!

Oyuncular, 72 Maçlık Sezona “Evet” Dedi!

The Athletic muhabiri Shams Charania’nın yayınladığı habere göre son şampiyon Los Angeles Lakers, şampiyonluk yüzüğünü yaklaşık bir ay içinde teslim alabilir. NBA Oyuncular Birliği’nin 2020-2021 sezonunun 22 Aralık’ta başlamasına ve 72 maçlık bir sezon olarak oynanmasına (çoğunluğun) onay verdiğini iddia eden Shams, NBA severleri mutlu edecek haberi twitter hesabından paylaşmış oldu. Bu durum da Lakers’ın şampiyonluk unvanını korumaya bir ay sonra yeniden başlayabileceği anlamına geliyor.

Fakat hala açıklığa kavuşması gereken birtakım önemli problemler bulunmakta. Bunlardan en önemlisi, ligin küresel çapta yaşanan ve etkisi Amerika’nın genelinde yüksek seviyede hissedilen pandemiye karşı alacağı önlemlerin biçimi olacak. Her ne kadar 2019-2020 sezonunda Bubble’daki 3 aylık dönem oyuncuların sezonun geri kalanını oynamaları için yeterli bir süre olsa da Bubble’ın yarattığı maliyet ve ligin izlenme gelirlerinin maliyetin yükselişi ile ters oranda olması, bu fikrin bir kereye mahsus olduğunu ve sürdürülebilirlik açısından uygun olmadığı durumunu açıkça gösteriyor.

Bu duruma ek olarak ligin Çin ile olan husumeti de hala devam etmekte. Yıllar boyunca Çin ile sıkı bağları olan lig, bazı normal ve sezon öncesi maçlarını Çin’de oynayarak Asya pazarına adım atmış ve zamanla Asya pazarından önemli ölçüde gelir elde etmeyi başarmıştı. Ancak geçtiğimiz sezon Houston Rockets (Şimdi ise Philedelphia 76ers) GM’i Daryl Morey’nin Çin-Hong Kong arasında münakaşaların yaşandığı dönemde “Özgürlük için savaşın, Hong Kong’un yanında olun.” şeklinde attığı tweet, NBA’in -özellikle- Çin pazarındaki gelirlerinin büyük bir yara almasına yol açtı. Adam Silver ve yönetimin, NBA-Çin arasındaki ilişkiyle alakalı nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu.

Charania’nın bir başka iddiasına göre, ligin gelecek sezonda maaş sınırını yaklaşık 109 milyon dolara çekmesi bekleniyor.

NBA yönetimi, 2020-2021 sezonu hakkındaki planlarını tamamen netleştirmeye yaklaşırken takımlar da 18 Kasım’da gerçekleşecek olan NBA Seçmeleri’ne hazırlanıyorlar. ESPN’den Adrian Wojnarowski’ye göre takaslardaki moratoryumun en yakın zamanda biteceği düşünülüyor ve herkesin beklediği dönem olan serbest oyuncu dönemi, moratoryumun kalkmasından kısa bir süre sonra başlayacak. Serbest oyuncu döneminin ardından da Aralık ayının ilk günlerinde takımların tekrardan idmanlara dönmesi planlanıyor.

Şu ana kadar kesin olarak bildiğimiz tek şey var, o da Lakers’ın Noel akşamında şampiyonluklarını savunmak için maça çıkacağı…


Şuradan çeviri: https://lakersoutsiders.com/2020/11/05/nba-players-2021-season-lakers/