Lakers’ın Off-Season’ı İçin 5 Soru

Lakers’ın Off-Season’ı İçin 5 Soru

Los Angeles Lakers, gelecek sezon tekrardan NBA şampiyonu olmak için en üst pozisyonda ve bu iyi bir şey çünkü kadronuzda LeBron James ve Anthony Davis varsa sizden yüzük kazanmanız beklenir.

Geçtiğimiz sezon Rob Pelinka, iki süper yıldızın etrafındaki kadroyu iyi doldurarak olağanüstü bir iş çıkarmıştı, takımın 17. şampiyonluğunu kazanmasına katkıda bulunacak birçok veteran getirdi. Lakers’ın kadroyu deneyip geliştirmek için kısıtlı imkanları olsa da Pelinka’nın, takımın finansal uygunluğunu yükseltip gelecek sezon için birkaç parça eklemek için yapabileceği bazı hamleler var.

Ben de (Jas Kang) ESPN’den Brian Windhorst’u yakalayıp ona Lakers’ın off-season’ı ve LeBron’un geleceği hakkında sorular sordum.

  • SORU: Lakers’ın Orlando’daki dominant performansı hakkında ne düşünüyorsun ve yeni sezona girerken kadroyu geliştirmek için Pelinka ne gibi hamleler yapabilir?

Windhorst: Bubble hakkında iki şey: LeBron’un nasıl oynayacağını biliyordum. Onun play-offlarda ortaya koyduğu eser bir sır değildi. Anthony Davis kesinlikle mükemmeldi -ki bu da bir sürpriz değildi- ama bilirsiniz ya onun önceden play-offlarda biraz bocalamıştı. Ama bak sana ne diyeceğim, eğer bir takım sorunların varsa bunun iksiri nedir bilir misin? LeBron James ile oynamak. Herkes daha iyi görünür.

Rol oyuncuları gayet iyiydi. Yani eğer Rob Pelinka’ysanız kendinize şunu sormalısınız: Aynı şeylerin tekrardan olmasına bel bağlamak istiyor muyuz? Veya bir üst seviyeye çıkmanın yollarını mı aramalıyız? Ben Rob olsam bir üst seviyeye çıkmanın yollarını arardım. Bence asıl soru şu: Danny Green’in takas için ciddi bir değeri var mı? Açıkçası geçen sezon iyi bir yıl geçirmedi. Ama kontratında bir senesi daha var ve takas için potansiyel bir değeri olabilir. Bence Lakers bunu soruşturmalı.

  • SORU: Lakers, KCP ile ne yapabilir? Görüşmelerde ne gibi bir koz olarak kullanılabilir?

Windhorst: Bu zor bir görüşme olacaktır. Çünkü bu Cavaliers 2016’da şampiyon olduktan sonra J.R. Smith’e olanlarla çok benzer bir durum ve KCP’nin de Rich Paul tarafından temsil ediliyor oluşundan ötürü konuyla alakalı. O takımda Rich Paul, LeBron James’i temsil ediyordu, Tristian Thompson’ı temsil ediyordu -Anthony Davis’e benzeyen Tristian değil- ama oralarda iki ilk 5 oyuncusu vardı. Cavs’in tutumu bence şu şekildeydi: “J.R. Smith’e bu kadar para verecek bir takım yok, marketteki değeri bu değil.” Esasen Rich Paul’ün o zamanlar Cavaliers’a söylediği şey şuydu: “J.R. Smith için kozumuz başka bir yerlerden daha iyi bir teklif alması değil. Bizim kozumuz onun yerini dolduramayacak oluşunuz. Eğer o buradan yürüyüp giderse onun değerinde başka biriyle imzalamak için bir opsiyonunuz yok.” Benim görüşüm ise KCP de şu anda tam olarak aynı durumda.

Eğer ben Rich Paul olsam şunu derdim: “KCP, Danny Green’den daha iyi. Danny Green’e 15 milyon ödüyorsunuz. Ben 15.1 milyonu kabul edeceğim ve hadi 3 senelik bir anlaşma yapalım.” Eğer buna karşı çıkarsanız KCP’ye 15 millyonluk bir sözleşme önerecek başka bir takım çıkmayacaktır, size katılıyorum, özellikle de bu piyasada. Ama Rich Paul’un “Evet, o sizin için 15 milyon ediyor.” demesini görebiliyorum. Ben eninde sonunda Lakers’ın o parayı ödemesi gerektiğini düşünüyorum. İlla 15 milyon olacak da demiyorum. 15 milyon da olsa 13 milyon da olsahangi rakamda anlaşırlarsa anlaşsınlar önemli değil. Tekrardan, servete sahip olmak istersiniz. Bence Lakers’ın yerinde olsanız, Rajon Rondo’yla tekrardan imzalayıp ona düzgün bir para verirdiniz, Kyle Kuzma ile imzalayıp ona düzgün bir para verirdiniz, KCP ile yeniden imzalayıp ona düzgün bir para verirdiniz. Bir, bence Lakers’ın bu paraları ödemeye gücü yeter. İki, bence Lakers’ın bu kadroyu geliştirmekte asıl sorunu pek takaslayacak parçasının olmayışı. Bu da size takaslamak için bir araya getireceğiniz bazı şeyler verir.

Onlar için orada bir yerlerde başka bir oyun kurucu için kontrat olmalı. Bu ilginç olurdu. Bakalım bununla devam edecekler mi. Kontratının son senesinde, geçtiğimiz sezon harika oynamış ve takımının belki de göndermek istediği bir oyun kurucu. Bu ilginç olurdu. Ama ben derim ki: Adamlara parasını ödeyin, paranız var, sadece takımı getirmeyin aynı zamanda onları mutlu edin. Aynı zamanda kendinizi sıradaki işler için hazır tutun. Gelecekte eninde sonunda takımı yenilemeye ihtiyaç duyacaksınız.

  • SORU: Lakers, cap boşluğuyla mücadele ediyor. Pelinka, takımın finansal uygunluğunu, kısa beşe birkaç parça eklemek ya da gelecek için eklemede bulunmak için nasıl geliştirebilir?

Windhorst: Kuzma’nın kontratındaki bir yıllık uzatmayı dikkate almanız gerektiğini düşünüyorum. Kuzma’ya servete ihtiyaç duymaktan başka hiçbir sebepten ötürü daha fazla para ödemezdim. Bu arada, oyunculardan servet diye bahsetmek hoşuma gitmiyor ama NBA takımlarıyla konuştuğumda onlar oyuncular hakkında böyle konuşuyorlar. Kyle ile kısa da olsa vakit geçirme imkanım oldu, kişisel olarak kendisini kesinlikle seviyorum. O herifi seviyorum. Harika, harika bir adam. Onu tartışmak istemediğim konusunda net olmak istiyorum ve şunu söyleyim: Onu takaslamak isterim. Kyle’ın sözleşmesini uzatırdım, bu sayede sizin için bir servet haline gelir. Değeri düşükken hemen sözleşmesini uzatırdım çünkü geçtiğimiz sezon en iyi sezonunu geçirdi diyemeyiz.

  • SORU: LeBron daha kaç sene NBA’de olacak?

Kariyerinin en inanılmaz anlarından birine erişti. Diğer atletlerde de gördük. Yine de fazlasıyla nadirdir. Mental olarak oyunun zirvesinde bir adam gördüğünüzde, kıyaslamaya girmeyeceğim ama LeBron kadar oyunun mental kontrolüne sahip birisi var mıdır bilmiyorum. O en iyisi veya başka bir şey mi bilmiyorum. Ama bazen bunu inanılmaz oyuncularda görürsünüz, tam bilinçli seviyeye çıktıkları an fiziksel olarak düşüşe geçtikleri andır. Ben bunu “altın günbatımı” olarak adlandırıyorum. O da tam bu noktada. Peki altın günbatımı daha ne kadar sürecek? Kobe aşil sakatlıklarından dolayı bunu elde edemedi ama Kobe de bu seviyedeydi. Tam oradaydı. Jordan da buna sahipti. LeBron’un şu an bulunduğu yer Jordan’ın ikinci üst üste üç şampiyonluğunda olduğu yerdir. Onda gördüğüm şey bu.

Sakatlanmamasını umuyoruz. Eğer sakatlanmazsa, bunun uzun bir ‘altın günbatımı’ olacağını düşünüyorum. Onun oyununda sahip olduğu sınırları görüyorum. Onun düşüşünü görüyorum, atletizminin düşüşünü görüyorum ama oyunu zihinsel olarak kontrol ederek daha fazlasıyla telafi ettiğini de görüyorum. Örneğin gidip LeBron’un 2007’den bir maçını izlerseniz LeBron’un bize alıştırdığı kişiyi görürsünüz. Gidip 2007’den bir maçını izlerseniz şöyle bir tepki vermezsiniz: “Aman Tanrım, LeBron’un fiziksel olarak bu denli yetenekli olduğunu bilmiyordum, Tanrım, ona bir bakın! Biliyorsunuz, o gerçekten seviye düşmüş.” O zamanlar ne yaptığına dair hiçbir fikri yoktu. Şutuna bakın, nasıl pozisyon alıyor? O zamanlar savunmada neler yapıyordu? Bu saçmalık. Ama asıl dikkat çekici olan da bu. Oyununun ne kadar geliştiğini takdir etmelisiniz.

  • SORU: Asıl motivasyonu, Jordan’ın 6 şampiyonluğunu yakalamak mıdır?

Bence enteresan şeylerden birisi, onun -Chris Paul kuralı sayesinde yapabileceği- başka bir birden çok seneli kontrat mı arayacağı yoksa bir senelik bir kontrat alıp diğer seçeneklere mi göz atacağı olacaktır. Bence yüce bir günbatımının içinde. Bence 6. şampiyonluk için saldırıya hazır olacaktır. Biliyorsunuz, üçüncüyü aldığında tekrar saldırmaya hazırdı. 3-1’den geri döndüğünde, yani kendini tüm dünyanın üzerinde ve dokunulmaz gördüğü zamanlar Sports Illustrated’dan Lee Jenkins ile bir röportaj yapmıştı. Söylediklerini tam olarak hatırlamıyorum ama ilk olarak “hayaleti kovalamak” hayalinden bahsetmişti. Şimdi ise esasen Michael Jordan’ı kovaladığını söylüyor. Peki tahmin edin ne oldu? Sonrasında Durant, Warriors’a geldi ve James adeta bir kancaya takıldı. Takımı yeterince iyi değildi. Yani bence, içindeki yüzük kovalama arzusu biraz bastırıldı. Şu an, bence burun deliklerinde o kokuyu tekrardan alıyor ve şöyle diyor: “AD’nin ne kadar iyi olduğuna bir bakın. Onunla burada birlikte olacağız.”

Play-offlarda lanet olasıca iyi göründüler. Yani, o ne derse desin bence LeBron en başta takımın geleceğini düşündüğü hallerinden daha iyiydiler. O play-off serileri hakkında herkese ne diyor umursamıyorum; o takımları birer birer elerken mükemmeldiler. Takımları resmen dövdükçe dövdüler ve o Miami takımı da lanet olasıca iyiydi. Sakatlıklar yaşadıklarının farkındayım ama o Miami takımı gerçekten iyiydi ve Lakers onları resmen alaşağı etti. Yani benim tahminim, o kokuyu alıyor ve bu onu ancak daha fazla aktive eder.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/10/28/21539452/lakers-offseason-free-agency-trade-questions-espn-brian-windhorst