Lakers, CP3 ile İlgileniyor mu?

Lakers, CP3 ile İlgileniyor mu?

LeBron James ile Chris Paul’un ne kadar sıkı bir dostluğa sahip olduğu herkesin malumu. Fakat bu iki yıldız oyuncu hiçbir zaman aynı takımda oynama fırsatına sahip olamadılar (Milli Takımlar hariç).

Lakers’ın geçtiğimiz sezon boyunca en büyük eksikliğini çektiği durumlardan biri de LeBron dışında ikinci bir oyun kurucu olmamasıydı. Rajon Rondo, play-off’lar boyunca harika bir performans sergilese de normal sezonda play-off’lar seviyesinde hiç çıkmamıştı. Ayrıca Rondo’nun bu sezon teklifleri değerlendireceğini ve kariyeri sona ermeden yüksek bir kontrat arayışı içinde olduğunu düşünecek olursak LeBron’un yanına ikincil bir top yönlendirici eklemek bir zorunluluk haline geldi gibi gözüküyor.

Bleacher Report muhabiri Eric Pinus’un iddialarına göre bazı Lakers yöneticileri, LeBron James’in Chris Paul’u Lakers’a katmak için girişimlere başlayacağını düşünüyormuş. Ayrıca Paul’un da bu teklife sıcak bakacağı düşünülüyor. Doğu Konferansı takımlarındaki bir yöneticiden alınan bilgiye göre her iki taraf da bu anlaşmaya sıcak bakabilir:

Chris Paul Los Angeles Lakers’a gelmek isteyecektir. Onun için bu, ‘Bir rüyanın gerçekleşmesi’ gibi bir durum olacaktır. LeBron’un da Paul’e güvendiğini ve onun takım için çok iyi bir parça olacağını düşündüğünü biliyorum. 

Fakat Lakers’ın bu takası gerçekleştirmek için Chris Paul’un büyük kontratına yer açması gerekiyor. Bunun için de aynı yönetici, kağıt üzerinde de olsa Lakers’ın elindeki hamleleri ve “ne yapılabilir”i değerlendirdi:

LeBron James, Chris Paul’a gözünü diktiyse Lakers’ın onu almak için beş oyuncusundan vazgeçmesi gerekiyor. Bunlardan bazıları şu olabilir: Kuzma, Danny Green, Quinn Cook, Avery Bradley ve Javale McGee. Ancak bu oyuncuların da kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmesi gerekiyor. Lakers’ın bu oyuncuları yollamasının dışında 1. tur hakkını da takaslaması gerekiyor. 

Yeni şampiyonluk elde etmiş bir takımın bir oyuncu için bu kadar zahmete girebileceği ihtimali büyük bir risk barındırsa da yönetici, bazen böyle hamlelerin gerekli olduğu cevabını verdi.

Yapılacak hamle riskli olarak gözüküyor olabilir, lakin bazen daha iyi olabilmek için böyle anlaşmaları yapmanız gerekir. Golden State önümüzdeki sezonda play-off kotasında olacak, Clippers’ın da daha iyi olma ihtimali var. Nuggets’ın eskisinden daha kötüye gitmeyeceğini de hepimiz biliyoruz. Yani rekabet bu sezon hiç olmadığı kadar kızgın olacak. Bubble’da her şey Lakers’ın lehine güzel bir şekilde gelişti, ancak normal sezonda aynı şekilde olacak mı bunu bilemeyiz. 

Javale McGee ve Avery Bradley’nin oyuncu haklarını kullanarak bu anlaşmada yer almak istememeleri Chris Paul takasını zora sokacak bir etken olabilir. Çünkü oyuncuların Los Angeles gibi bir şehirden ayrılmak istememeleri olası bir ihtimal gibi duruyor.

Tüm zorluklara rağmen bu takasın olması imkansız değil ve bunun olması için çeşitli nedenler de bulunmakta.

OKC her ne kadar Chris Paul’a bu harika sezon için minnettar olsalar da küresel çapta gerçekleşen pandeminin yarattığı ekonomik küçülme, küçük market takımı olan Thunder’ın yaşı ilerlemiş bir oyuncuya iki senede yaklaşık 90 milyon dolar vermeleri için geçerli bir sebep gibi durmuyor. Özellikle de Paul George karşılığında aldıkları draft haklarından elde edecekleri oyunculara yer açmak isterken…

Lakers tarafından bakacak olursak, yaşlanan Paul’un kontratının altına girmek taraftarları endişelendiren bir durum. Ek olarak da 2021 yazı serbest oyuncu döneminde Antetokounmpo için fırsat kollayacak Lakers, stratejisini gerçeleştirirken bunu da düşünmek zorunda. Eğer bu takas gerçekleşirse Lakers için uzun vadede büyük bir kumar olacak.

Chris Paul, kariyerinin son sönemecine girse de geçen sezon beklentilerin çok üzerine çıkmış ve sezonu 17.6 sayı, 6.7 asist ortalamalarıyla tamamlamıştı. Buna ek olarak NBA’in en iyi ikinci takımına seçilen Paul, kariyerinin de şut verimliliği açısından en verimli yıllarından birini geçirmişti. CP3’nin oyun stili, şut tercihleri ve yüksek basketbol IQ’su, yaşının ilerlemesine rağmen oyununu hala efektif bir şekilde oynayabilmesine yardımcı oldu. Eğer Lakers’a gelirse James ve AD’nin yanında rolü biraz daha azalacak, fakat Paul kazanma iradesi nedeniyle şamiyonluk için bazı fedakarlıklar yapacaktır. İlginç bir bilgi eklemek gerekirse de Paul 2011 yazında Lakers ile prensipte anlaşmış, fakat Lig yönetimi bu takası veto etmişti. Paul ise bu duruma çok kızdığını belirtmişti. Belki de bu sefer en yakın arkadaşıyla yarım kalan işini tamamlayabilir?

Bu ihtimali destekleyecek bir argüman da James’in kendine yakın gördüğü oyuncuları her zaman takımına kazandırıp onlarla beraber şampiyonluk için rekabet etmesi. James Jones, İlgauskas, JR Smith gibi oyuncular bunun örnekleri olarak görülebilir.

Daha önce de tekrarladığımız gibi riskli bir durum olsa da Chris Paul’un rekabetçi kişiliğinin bu takıma kazandıracağı çok artı var. Hep birlikte Lakers’ın bu durumda nasıl bir karara varacağını göreceğiz.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/10/16/21519711/nba-trade-rumors-lakers-chris-paul-thunder-lebron-james-friends