LOS ANGELES LAKERS 2020 ŞAMPİYONU!!!

LOS ANGELES LAKERS 2020 ŞAMPİYONU!!!

Los Angeles Lakers, iyisiyle kötüsüyle, zorluklarıyla ölümleriyle pandemileriyle grevleriyle, basketbol tarihinin en absürt sezonunda şampiyonluğa kavuşan takım oldu. 5. maçtaki hayal kırıklığı maç sonundan çok iyi bir geri dönüş yapan takım, başından sonuna Heat’i savunmasıyla boğarak rahat bir galibiyet aldı ve 10 yıl aradan sonra ilk şampiyonluğunu kazanmış oldu. Aynı zamanda NBA tarihinde en fazla şampiyonluk yaşayan takım olan Celtics ile kupa sayısını da eşitlemiş oldu.

Maça baktığımızda öncelikle 3 sezon önce bir yaz ligi macerasıyla Lakers organizasyonuna katılan ve iki yıldır bir internet fenomenine dönüşen Alex Caruso, kariyerinde ilk defa bir playoff maçına ilk beş başladı. Ne kadar özel bir oyuncu olduğunu, internet “meme”inden fazlası olduğunu tüm sezon konuştuğumuz Caruso’nun bu maçtaki katkısı da onun ne kadar özel bir tamamlayıcı parça olduğunu bir kez daha kanıtlar seviyedeydi.

Rajon Rondo. Lakers’a katıldığından beri taraflı tarafsız herkesin en çok eleştirdiği oyuncuydu. Beklentilerin çok çok üzerinde bir playoff geçirdi. Ve bu maçta da, Playoff Rondo diye bir şeyin varlığını bizlere tekrar kanıtladı. Hem hücumda hem savunmada mükemmele yakın bir maç çıkardı. Potaya gitti, üçlükleri soktu, Butler Adebayo gibi oyuncular ile eşleştiğinde geri adım atmadı, ezilmedi. Hem Lakers hem Celtics forması ile şampiyonluk yaşayan ilk oyuncu olmayı başardı.

Kentavious Caldwell-Pope. Bir diğer dalga geçilen Lakers oyuncusuydu. Klutch’ın Lakers’a attığı kazık olarak nitelendiriliyordu. Pek çok defa hedefsiz, anlamsız maçlarda iyi oynaması ama büyük maçlarda sinmesiyle eleştirdiğimiz bir oyuncuydu. Ama bu sezon ve özellikle tüm playofflar boyunca çıktığı seviye, kendini affettirir düzeydeydi. Bu maçta da ilk yarıda mükemmel savunmasının yanında ekstra skor katkısıyla maçı koparan isimlerden oldu.

Anthony Davis!!! Normal sezonda ne kadar özel bir oyuncu olduğunu bize pek çok defa göstermişti. Ama aynı zamanda bir şeyler de eksik gibiydi. Playofflarda ise bu soru işaretlerinin hepsini ortadan kaldıran, mükemmel bir süper yıldız performansı gösterdi. Savunmada çıktığı akıl almaz seviye, hücumdaki elit bitiriciliği ve liderliği. Bu maçta da ilk yarıda Heat’in bütün hücum aksiyonlarını darmaduman etti ve hücumda da durdurulamaz bir silah olduğunu bir kez daha gösterdi.

LeBron James!!! Finals MVP! Lakers’a gelirken bir sözü vardı. Lakers organizasyonunu tekrar en tepeye çıkarmak. İyisiyle kötüsüyle bu sözünü bu sezon tutarak gerçek bir Lakers efsanesine dönüşmesine canlı tanıklık ettik. 35 yaşında bulunduğu fiziksel seviye gerçekten artık saçmalık seviyesinde. Bu adam ne zaman duracak bilmiyorum ama bu formayla durmamaya devam edebilir. Beşinci maçta şanssız bir son toptan sonra bu maça da çok iyi odaklanarak çıktı ve maçın ilk yarıda kopmasını sağlayan ana isimlerden biri oldu. İkinci yarıda da şovunu yaptı ve 3 farklı takım ile FMVP kazanan ilk oyuncu oldu.

Diğer pek çok rol oyuncusuna da tek tek değinmek gerekiyor. Ama bunun için önümüzde uzun bir kış olacak. Son bir defa yüksek sesle;

JOB IS FINISHED!

LOS ANGELES LAKERS NBA ŞAMPİYONU!!!

NAHBEATLA!