Los Angeles Lakers 102 – 96 Miami Heat

Los Angeles Lakers 102 – 96 Miami Heat

Los Angeles Lakers serinin 4. maçında, hücumda istediği şeyleri üretemese de, savunmasının öne çıkmasıyla Heat’in ekstra şutlarına rağmen maçı koparmayı bildi ve final serisinde 3-1 öne geçen taraf oldu. NBA tarihinde bir final serisinde 3-1’den dönen tek bir takım var ve o takımın lideri de şu an Lakers forması giyiyor.

Miami Heat’e baktığımızda Dragic ağrıları nedeniyle sahaya çıkamazken, Bam Adebayo’ya bu maçta kavuştular. İki maçtır kenarda bekleyen Adebayo da maça inanılmaz bir enerji kattı ve ilk maçın ilk çeyreğinde olduğu gibi Lakers savunmasını dağıtan isim oldu. Butler da maça çok iyi başlayan isimlerdendi ama bir önceki maçtaki tarihi performansının da yorgunluğu ile maçın tamamına yaymayı başaramadı maçın başındaki efektifliğini. Yine de 22 sayı 10 ribaund 9 asistlik etkileyici bir maç çıkardı. Bugün Heat adına ekstra katkı veren isimler ise Tyler Herro ve Duncan Robinson ikilisi oldu. Özellikle maç sonunda Lakers’ın her maçı koparma hamlesine cevap verdiler ama çabaları galibiyete yetmedi.

Lakers tarafına geldiğimizde ise, ilk yarıda rol oyuncularının taşıdığı bir Lakers vardı. Davis savunmada mükemmel bir maç çıkarsa da ilk yarı hücumda çok pasifti ve takım olarak da Lakers Davis’i maçın içine sokacak şekilde pozisyon hazırlama işini hiç beceremedi. LeBron ve Rondo’nun ilk yarıdaki rezalet başlangıcı da eklenince, Lakers’ın ilk yarıyı 2 sayı önde kapaması mucize gibi bir şeydi. İkinci yarıda ise özellikle LeBron’un şutları girmeye başlayınca ve şut tehdidi üzerinden çembere de gitmeye başlayınca LeBron, Lakers hücumları biraz daha toparladı. Maç sonunda LeBron’un yorulması ve uzaktan şutlar ile tıkanan Lakers hücumlarını açan isimler ise Rajon Rondo ve Kentavious Caldwell-Pope oldu. İlk yarıda olduğu gibi ikinci yarıda da mükemmel bir savunma performansı gösteren Davis ise maçın sonunda attığı üçlük ve Nunn ile Butler’a koyduğu bloklar ile maçı koparan isim oldu.

Maçın oyuncusu Anthony Davis’ti. Tüm maç boyunca yaptığı savunma ve ikinci yarıda hücumda da devreye girmesi ile galibiyette payı çok büyüktü. Davis’in sahada olduğu her dakika Lakers Heat’e üstünlük kurdu. LeBron James ise gelgitli bir maç çıkardı. İlk yarıda özellikle yaptığı 5 top kaybı, savunmadaki eforsuzluğu ile bu playofflardaki en kötü maçlarından birini çıkarıyordu. Ama ikinci yarıda kendini toparladı ve savunmada da seviye atladı. Maçın sonunda ise, yorulmasının da etkisiyle performansı biraz düşse de o da genel olarak iyi bir maç çıkardı.

Maçın geneline baktığımızda ise temiz bir galibiyet olmasa da, Lakers’tan beklediğimiz cevap maçı olmasa da, NBA Finallerinde 3-1 öne geçmek başlı başına özel bir başarı. Geriye artık tek bir galibiyet kaldı. 2019-2020 NBA Şampiyonu Los Angeles Lakers anonsunun yapılmasına sadece bir maç…