İlk Maç, İlk Galibiyet: Kim, Ne Dedi?

İlk Maç, İlk Galibiyet: Kim, Ne Dedi?

Dün gece oynanan NBA Finalleri’nin ilk maçında ekibimiz, Miami karşısında rahat bir galibiyet alarak sahadan ayrıldı ve seride durumu 1-0’a getirdi. Anthony Davis’in muazzam oynadığı maçta Lakers, veteran oyuncuları LeBron, Howard ve Rondo’dan da beklenen katkıyı alınca herhangi bir sürprize yer vermemiş oldu.

Maçtan sonra basın mensuplarının karşısına geçen Davis, kendi performansı ile ilgili kısa bir değerlendirmede bulundu:

Maçın ilk anından itibaren yüksek bir tempoda oynamaya çalıştım, hücum ribauntlarında agresiftim, boyalı alanı kontrolüm altına almaya çalıştım. LeBron, KCP ve Rondo içeri drive ettikleri zaman bana attıkları alley-oop pasları sayesinde kolay sayılar bulabildik. Çok fazla orta mesafe denemedim ve mümkün olduğunca boyalı alanı domine etmeye çalıştım. 

17. sezonunda 3. farklı takımla 10. finaline çıkan LeBron James ise daha önlerinde çok işleri olduğunu belirtti ve Mavericks ile oynadıkları finallerden bir örnek verdi.

2011 NBA Finalleri’nin ikinci maçına kadar işi bitirdiğimizi sanıyorduk. İkinci maçta da Dwyane Wade, Mavericks yedeklerinin önünden bir üçlük atıp farkı iyice açmıştı, ancak daha sonrasında rehavete kapıldık ve Dallas, Nowitzki önderliğinde tarihe geçen bir geri dönüş yakalayıp ardından da şampiyonluğa ulaştı. O seriden çok dersler çıkardım, son saniyeye kadar hiçbir zaman ipi gevşetmemeyi öğrendim. Şu an buradaki işimiz bitmedi ve bir maç kazanmak ile yetinmiyoruz. Bu kadar basit.

Lakers koçu Frank Vogel ise takımın birinci maçta gösterdiği canlılığı ve savunmadaki başarısını yorumladı:

Tüm takım sahada harika bir enerji ve yüksek bir özgüvenle oynamayı başardı. Maça istediğimiz gibi başlayamadık, ikili oyunlarımızda verimsizdik ve Miami kısa sürede bir seri yakaladı. Daha sonrasında kenardan gelen Rondo, Kuz ve Caruso, Miami hücumlarını durdurmada önemli roller aldılar. Hücumda da bu üçlüden gelen sayılarla iyice kontrolleri elimize almış olduk. Bu şekilde de maçı lehimize çevirebildik. 

Lakers’ta savunma denince akla ilk gelen oyunculardan olan Carushow, maç sonunda Mike Trudell’in konuğu oldu ve maçı değerlendirdi.

Kuz ile beraber kenardan gelip oyuna dinamizm kattık. Sürekli içeriyi zorladık ve bu şekilde dış oyunculara alan açmayı başardık. Savunmada da takım olarak onlara kendi basketbolumuzu oynattık. Bizim için sahaya çıkıp Lakers basketbolunu oynayabilmek çok önemliydi ve bu maçta da bunu iyi bir şekilde sergileyebildiğimizi düşünüyorum.