Finaller Öncesi Önemli Noktalar!

Finaller Öncesi Önemli Noktalar!

Geçen sezonda kendi konferanslarını 10. sırada bitiren iki takımın karşılaşacağı NBA Finalleri, daha önceki sezonlar içinde oynanan finallerin aksine çok farklı bir atmosferde oynanacak ve belki de daha önce hiç olmadığı kadar ilginç hikayelere ev sahipliği yapacak.

Bir tarafta rollerin ve hiyerarşinin belirli olduğu, iki süper yıldıza ve onların etrafında şekillenmiş bir kadroya sahip ve NBA tarihinin en başarılı kulübü olan Los Angeles Lakers, bir diğer yanda ise “Godfather” lakaplı Pat Riley öncülüğünde kurum kültürünü çok iyi şekilde içselleştirebilmiş, takım içi hiyerarşinin sürekli değiştiği, paylaşmaya dayalı oynayan ve rakiplerinden hiç korkmayan bir Miami Heat var.

Bu iki takımın eşleşmesinde öne çıkan bazı başlıklar var ve her iki takımın da bu bahsedeceğimiz durumlara karşı nasıl reaksiyon göstereceği merak konusu.

Bam Adebayo v Anthony Davis

Anthony Davis, şu ana kadar hücum anlamında NBA play-off’larının en etkili oyuncusu konumunda bulunuyor. Sahanın her noktasından her şekilde rahatlıkla sayı üretebilen yıldız oyuncu %36.6 ile üçlük atıp maç başına da 28.8 sayı üretiyor. Bunların yanı sıra çember altında herkesi karşılayabilme potansiyeline sahip elit bir savunmacı olan Davis, post-up’tan top dağıtma konusunda da kendini bir hayli geliştirerek Duncan, Garnett, Malone ve Barkley gibi oyunu komple oynayabilen uzunlar kategorisine adını yazdırmayı başardı.

Miami ise Bam Adebayo gibi el hassasiyeti muazzam, orta mesafesi bulunan, elit savunma yapabilen ve takımın asist yükünü çekebilen alışılagelmedik tarzda bir uzuna sahip. Davis’i durdurabilecek herhangi biri bulunmamakta; ancak NBA’in en iyi ikinci savunma takımına seçilen Adebayo, uzun kolları ve yüksek savuma bilgisi sayesinde Davis’in işini olabildiğince zorlaştıracaktır. Ayrıca harika bir izolasyon savunmacısı olan Adebayo, Davis’in bu play-off’larda karşısına çıkan en zorlu engel olacak. Davis de Bucks eşleşmesinde MVP Antetokounmpo’ya çok zor anlar yaşatan Adebayo hakkında açıklamalarda bulundu:

Bam harika bir oyuncu. O, Jokic gibi değil. Topla daha fazla oynayabiliyor, takım arkadaşlarına iyi pozisyonlar yaratabiliyor ve iyi paslar çıkarabiliyor. Ayrıca Heat takımını ateşleyen oyunculardan biri. İki Kentucky çıkışlı oyuncunun karşılaşacak olması ilginç bir eşleşme olacak. Miami ona çok fazla güveniyor ve ona yaslanıyor. Sanırım 4. maçta baskı altındayken çok kötü bir maç çıkardı, ancak sorumluluğu üzerine almasını bildi ve 5. maçta çıkıp triple-double yaptı.

Top Adebayo’da olunca Miami’nin hücumu ondan geçiyor ve o da Davis gibi çembere gitmekten hiç çekinmiyor. Fakat karşısında bu sefer ligin en iyi uzunlarından biri olan Anthony Davis olacak.

Lakers’ın Hücum Ribauntlarındaki Dominasyonu

Los Angeles Lakers, play-off’lar boyunca kaçırdığı şutların %29.7’sinin ribaundunu almayı başardı ve bu topladıkları ribauntların takımın finallere ulaşmasında önemli bir katkısı oldu. Dwight Howard/Javale McGee ve Anthony Davis’in sahada olduğu zamanlarda uzun takımlara bile sorun çıkartan Lakers’ın, Heat karşısında da bu performansı daha agresif bir şekilde sürdürmesi ve boyalı alanda rakibine karşı çok önemli bir avantaj sağlaması gerekiyor.

Şu anda Heat’in yöneticisi konumunda olan Pat Riley, 80’lerde Magic ve Kareem’li Lakers’ın koçluğunu yaptığı zamanlarda “Ribaunt yoksa şampiyonluk da yok!” sözü ile ribaundun kupa yolundaki önemini daha o zamanlardan bizlere göstermişti.

Faul Problemleri

Her iki takım da çembere doğru agresif şekilde yönelip hakemlere faul çaldırmak için baskı kuracaklardır. Lakers, play-off’larda çok fazla faul yaptı. Bu, ekibimizin daha dikkatli olması gerektiğine işaret ediyor. Lakers da Heat de rakibinin en önemli oyuncularını erkenden faul problemine sokmaya çalışacaklar. Özellikle Adebayo/Davis ve Butler/LeBron eşleşmelerine dikkat etmek gerekiyor. Çok fiziksel bir seri bizleri bekliyor.

Hakemlerin nasıl bir politika izleyeceği (Sertliğe izin verilecek mi yoksa havada uçuşan fauller mi göreceğiz) bu seride çok önemli bir yer teşkil ediyor. Oyunculardan hakemlere karşı şikayetler, kendi aralarında tartışmalar, lig yönetiminin vereceği cezalar, koçların itirazları gibi olayları beklemek çok da absürt olmayacaktır.

Şuradan çeviri: https://nba.nbcsports.com/2020/09/29/nba-finals-preview-five-key-things-to-watch-when-lakers-face-heat/