2019-2020 NBA Finali’ndeki Yan Hikayeler

2019-2020 NBA Finali’ndeki Yan Hikayeler

Çin skandalıyla başlayan, Kobe’nin talihsiz ölümüyle devam eden, üstüne Corona salgını nedeniyle ve Black Lives Matter hareketiyle iki defa iptal edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan, tarihin belki de en garip sezonunun sonuna gelmek üzereyiz. Artık geriye bir tek soru kaldı. Şampiyon kim olacak?

Bu sorunun cevabı, ve bir miktar da Final MVP’sinin kim olacağı, sezonun son ve en önemli hikayesi olacak. Ama bunun yanında, ilk bakışta belli olmasa da, pek çok yan hikaye barındıran bir seri ile karşı karşıyayız.

Sezon başında baktığımızda bir Los Angeles derbisi ihtimali en önemli hikaye gibiydi. Ya da olası bir Giannis-LeBron finali ile tahtın yeni sahibi kim olacak sorusu. Konferans finali eşleşmeleri belli olduğunda ise Celtics-Lakers finali anlatısı üzerinden şekillenen bir final görür müyüz idi çoğu NBA taraftarının aklındaki soru.

Bu ihtimallerin hiçbirinin gerçekleşmediği, sürprizlerle dolu bir sezonun, sürpriz finalistlerinin arasındaki yan hikayelere birlikte bakalım.

1-LeBron James vs Miami Heat

“The Decision” ile başlayan LeBron James’in Miami Heat serüveni, 2 MVP 4 final 2 şampiyonluk ve 2 FMVP’lik etkileyici başarılar ile 2014 yazında son buldu. 2014’teki Spurs yenilgisinden sonra, ilk Cavs döneminde verdiği “Cleveland’a şampiyonluk getireceğim.” sözünü tutmak için yuvasına geri dönen LeBron James, 2016 senesinde bu sözünü tutmayı başarıp, ikinci Cavs serüveninde de 4 sene üst üste final yaptıktan sonra 2018 yazında bu defa Lakers’ı tekrar tepeye taşıyan oyuncu olmak için yeni bir yolculuğa atıldı.

İlk senesi beklentilerin çok altında kalsa da, Davis’in de takıma eklenmesiyle birlikte, Lakers formasıyla 2. yılında finale çıkmayı başardı ve Lakers’ın finaldeki rakibi, tarihin bir cilvesi olacak ki, ilk şampiyonluk yüzüğünü kazandığı Miami Heat oldu.

NBA tarihinde daha önce FMVP olduğu takıma karşı şampiyonluk yaşayan bir oyuncu yok. Eğer Lakers şampiyon olursa, LeBron James tarihte bunu başaran ilk oyuncu olacak.

2-Pat Riley vs Los Angeles Lakers

Pat Riley hem oyuncu hem de koç olarak Los Angeles Lakers organizasyonuyla birlikte toplam 5 şampiyonluk yaşamış bir isim. Los Angeles Lakers tarihinin en önemli figürlerinden birisi. 1990 yılında Lakers ile yollarını ayırdıktan sonra Knicks ve Heat takımlarında koçluk kariyerine devam eden Riley, 2006’da koç, 2012 ve 2013 yıllarında ise yönetici koltuğunda Heat şampiyonlukları tadarak, hem oyuncu hem koç hem de yönetici olarak şampiyonluk yüzüğü kazanan tek kişi.

Bütün bu şaşaalı kariyeri boyunca karşısına daha önce çıkmayan takım ise, içinden yetiştiği organizasyon olan Lakers.

3-Pat Riley vs LeBron James

Birlikte 4 yıl geçiren ve 4 defa finale çıkıp 2 de şampiyonluk yaşayan ikili, LeBron’un Cavs’e dönme kararıyla bölünmüş ve Pat Riley bu konuda ne kadar sinirlendiğini, biraz da LeBron James’i iğneleyerek dile getirmişti. Ne kadar aralarının kötü olmadığını bilsek ve basında birbirlerine övgüler yağdırsalar da, iki ismin de bu kötü ayrılığı unutmadığına emin olabiliriz.

İkisi için de bu serinin anlamı bir şampiyonluktan çok daha fazlası olacaktır.

4-LeBron James ve FMVP

Sezon başında bu konu iki oyuncu hakkında konuşulan bir konuydu. 3 farklı takım ile Finallerin en değerli oyuncusu olmaya başaran NBA tarihinde bir oyuncu yok. Bu sezon bu fırsata sahip iki oyuncudan biri Kawhi Leonard diğeri ise LeBron James’ti. Şimdi ise 2020 sezonunda bunu başarma şansı olan tek oyuncu LeBron James. Bunun için Lakers’ın şampiyon olmasının yanında, LeBron James’in dominant bir final geçirmesi de gerekiyor ve LeBron James’in çıktığı 49 final maçındaki 28.2-10.0-7.8-1.8-0.9 ortalamalarına baktığımızda, böyle bir seri geçirmesi işten bile değil.

5-Frank Vogel vs Eric Spoelstra

2010’ların başındaki kıyasıya Heat-Pacers serilerinde, 3 defa karşı karşıya gelen ikilinin bu sezona gelene kadar kat ettikleri yollar birbirinden çok daha farklı oldu. Spoelstra sağlam bir organizasyonda, ona güvenen bir yönetici ve iş garantisiyle zor günlerde de yerini korurken, Vogel ise George’un sakatlıktan döndüğü sezon beklentilerin karşılanamadığı gerekçesiyle Larry Bird tarafından kovulan daha sonra Orlando Magic’e geçip oradaki ikinci yılında da benzer bir sondan kurtulamayan bir koçtu.

Hatta Lakers’a gelişine bile baktığımızda, Lakers’ın koç arayışı sırasında listenin 3. sırasındaydı. Fakat neredeyse sıfırdan kurulan, LeBron James ve Kyle Kuzma dışında hiçbir devamlılığı olmayan bir kadroyu, ekibiyle birlikte sıfır drama ile geçirerek herkesin beklentisini kat ve kat aşmayı başardı.

Bu ikilinin daha önce karşılaştığı 3 seride de, galibiyet ile ayrılan taraf Spoelstra olmuştu. Ama bu karşılaşmalarında çok önemli bir fark var. Bu sefer kadrosunda LeBron James’e sahip olan taraf Frank Vogel olacak.

6-Anthony Davis vs Bam Adebayo

NBA’in uzunlara bakış açısının ve beklentisinin değiştiği günümüzde, modern uzun tanımı denince, büyük olasılıkla akla gelecek 3-4 isimden ikisi olur Davis ve Adebayo. Çember savunma, ribaunt alma, kısalar önünde kalabilme, dribbling üzerinden üretebilme, çember dibinde bitirme gibi say say bitmeyecek yeteneklere sahipler. Adebayo daha iyi bir yaratıcı, Davis ise daha iyi bir skor tehditi tabi ki. Ama NBA’in geleceğini ve pivot pozisyonunu şekillendiren oyunculardan olacakları kesin.

Bu ikilinin kaderlerinin kesiştiği oyun stili ve NBA Finali eşleşmesi dışında bir nokta daha var. John Calipari… Davis Calipari’nin 2012 Kentucky kadrosu ile NCAA şampiyonluğu kazanırken, Adebayo ise 2017 senesinde South Regional finalinde 2 sayı ile North Carolina’ya kaybetmişti. İki Kentucky uzunun karşı karşıya geldiği seride, bu eşleşme aynı zamanda serinin en kritik eşleşmelerinden biri olacak.

Kentuck açısından bir yan hikaye de, John Calipari’nin öğrencilerinden hiçbiri şimdiye kadar bir NBA Şampiyonluğu kazanamadı. Heat’de 2 (Herro ve Bam), Lakers’ta ise 1 (Davis) adet Kentuck oyuncusu olması nedeniyle kim kazanırsa kazansın, Calipari sevinen tarafta olacak.

7-Rajon Rondo ve Tarih

2008 ve 2010 finallerinde Lakers’ın en önemli rakibi Celtics’in oyun kurucusu olan, 2008 yılında Lakers’a karşı şampiyonluk kazanan Rajon Rondo, playofflarda gösterdiği performans ile şu an Lakers’ın şampiyonluk yolunda belki de en önemli üçüncü oyuncusu konumuna geldi. Celtics’in Lakers’a karşı çıktığı ve 17. şampiyonluğunu aldığı seride kazanan tarafta olduktan sonra, Lakers’ın Celtics’e karşı çıktığı ve 17. şampiyonluğunu aldığı seride yine kazanan tarafta olması, tarihin en ilginç simetrilerinden biri olabilirdi. Ama bu hikayeyi Miami Heat bozmayı başardı.

Yine de, NBA tarihinin en başarılı iki organizasyonu olan Lakers ve Celtics’in, ikisinde de şampiyonluk kazanmış bir oyuncu NBA tarihinde olmadı. Rajon Rondo, şu an bunu başaran ilk oyuncu olmak için eşsiz bir fırsata sahip.

8-Lakers ve Heat’in yolculuğu

Bubble ortamı dışında bu final serisini NBA tarihinin en ilginç eşleşmelerinden biri yapan nedenlerden biri de, ne Heat’in ne de Lakers’ın geçen sezon playoff dahi yapamamış olması. Lakers LeBron’un sakatlığından sonra playoff potasından düşüp, LeBron döndükten sonra da hedeflediği noktaya dönemezken, Heat ise sürüncemede kalmış kadrosu ve Wade’in veda töreni şeklinde geçen bir sezon geçirmişti.

Lakers Davis eklemesi ile Heat ise Butler eklemesiyle yazın önemli hamleler yapmıştı ancak sezon başında Lakers şampiyonluk favorileri listesinde çok üst sıralarda yer almazken, Butler’ın Heat’e geçmesi ise şampiyonluk peşinde koşmak yerine keyfine bakmak istiyor diye eleştirilmişti.

Geldiğimiz noktada ise, takım içi dostluk ve kimyanın en yüksek olduğu, Playoff’un da en formda iki takımı olarak NBA Finali’ne kadar gelmeyi başaran Heat ve Lakers’ın eşleşmesiyle karşı karşıyayız. Bunun yanında, geldikleri yollar benzer olsa da, takım yapısı olarak taban tabana zıtlar. Lakers’ın Davis ve LeBron’dan sonra Playofflar’da en skorer ismi 10.5 sayı ortalaması ile Kyle Kuzma iken, Heat’de 10.5 sayı ortalaması üstünde oynayan tam 6 oyuncu var.

9-Tyler Herro ve 2000’lilik

2020 Playoff’larının en sürpriz isimlerinden biri olan Tyler Herro, NBA tarihinde finale çıkan ilk 2000 ve sonrası doğumlu oyuncu olma fırsatına sahip. Kenardan gelen Herro, aynı zamanda Heat takımının en önemli skor ve yaratıcı opsiyonlarından biri. Ancak Frank Vogel’ın elinde bu fırsatı elinden çalmak için çok önemli bir silahı var. Talen Horton Tucker…