Howard Etkisi!

Howard Etkisi!

Lakers’ın veteran pivotu Howard, her ne kadar dördüncü maçın sonlarında sahada olmasa da süre aldığı dakikalarda gösterdiği göz dolduran performanstan sonra artık kalan maçlarda ilk beşteki yerini iyice sağlamlaştırmış görünüyor. Bu maça da koç Vogel’ın ona güvenmesi nedeniyle ilk beş başlayan Howard’ın özellikle ilk çeyrekte Nuggets’ın yıldızı Nikola Jokic’e yaptığı yırtıcı savunma, Lakers’ın tam ihtiyacı olan bir şeydi ve Anthony Davis’in hücuma daha da çok odaklanmasına yardımcı oldu. Ayrıca bu seriden önce iki kez üst üste 7 maçlık eşleşmelerden gelen Sırp pivot için de karşılaştığı savunma, kırılma noktası oldu. Howard’ın bu yorucu savunmasının etkileri de kendini dördüncü çeyrekte iyice göstermeye başladı ve Jokic, kendi standartlarının çok altında bir maç sonu oynadı.

Howard maçı 12 sayı 11 ribaunt ile tamamladı, ancak 11 ribaundun 6’sı hücum tarafında geldi. Howard ayrıca Lakers’ın hücum ribauntlarının yarısını aldı ve bu süreçte takımına ikinci şans sayılarında +21’lik bir avantaj yakalatmış oldu. Geçen maçlara nazaran Lakers’ın bu maçtaki en öne çıkan özelliği hücum ribauntlarında rakibine karşı olan üstünlüğüydü. Bu alanda hücum ribaunt oranlarını karşılaştırdığımız zaman; Lakers, Nuggets’a karşı %30.9’a %17.1’lik bir üstünlük elde etmiş gözüküyor.

Caldwell-Pope’un çok kritik şutları sokması, LeBron’un LeBronluğunu yapması, Davis’in maça 7’de 7 ile başlaması, play-off Rondo ve Kuzma’nın kenardan gelerek çift haneli sayılarla katkı vermeleri Nuggets’ın seride durumu 2-2’ye getirmeye çok istekli olduğu maçı bizim lehimize çevirmemizi sağladı. Bu performansların yanı sıra en ihtiyaç olanı ise Howard’ın performansı idi. Savunmada ve ribauntlardaki etkisi sayesinde ikinci şans sayıları bulunması, Nuggets’ın direncini kırmak için önemli bir bileşen oldu ve Lakers takımca gösterdiği harika performans sebebiyle bu zorlu geçen sezonda NBA Finalleri’ne sadece bir maç uzaklıkta kaldı.


Şuradan çeviri: https://lebronwire.usatoday.com/2020/09/24/dwight-howard-start-helps-turn-tide-for-lakers-to-take-3-1-lead-over-nuggets/