Lakers Galibiyetle Başladı

Lakers Galibiyetle Başladı

Batı Konferansı Finalleri ilk maçında Denver Nuggets’ı mağlup etmeyi başaran Los Angeles Lakers, geride bıraktığı iki serinin aksine bu seriye galibiyetle başladı ve 1-0 öne geçti. Lakers takım olarak daha çok isteyen, daha çok ne yapacağını bilen taraftı. Haliyle Denver Nuggets, serinin favorisinden gelen bu performansın karşısında pek rekabetçi kalamadı.

Hepimizin bildiği üzere, 2019 Free Agency döneminden bu yana sezonun eşleşmesi olması beklenen Los Angeles Lakers – Los Angeles Clippers derbisi, Clippers’ın Nuggets’a elenmesi sonucunda hayal olmaktan öteye gidememişti. Seride belki de en çok dikkat çeken şey ise Nikola Jokic’e uygulanan savunma olmuştu. Özellikle Montrezl Harrell oyundayken çok büyük ölçüde maça damga vuran Jokic bir türlü savunulamamış ve Nuggets’ın dönüşünde ciddi manada pay sahibi olmuştu. Dolayısıyla batı finallerine geçerken akıllarda sık sık “Lakers, Jokic’i kiminle ve nasıl savunacak?” sorusu yer aldı. Bunun yanında Denver Nuggets batı finallerine giden yoldaki iki serisinde de 3-1 geriye düşüp hayatta kalmayı başarmış ve üstelik bunu yapabilen tek takım olarak da NBA tarihine geçmişti. Dolayısıyla moral, motivasyonu son derece yüksek bir biçimde finallere gelmeleri de ellerini güçlendiren bir başka husus. Bu durum da beraberinde “Bir sürpriz daha yapabilirler mi?” düşüncesini getirmekte.

Lakers cephesinde de moraller düşük sayılmaz. Kötü başladığı iki seride de erkenden yaralarını sarıp ikisini de rahatça koparan Los Angeles ekibi, sorunlarını erkenden teşhis edip onlara rahatça çözüm buldu. Şampiyonluk yolundaki en büyük rakipleri olarak görülen Milwaukee Bucks ve Los Angeles Clippers’ın elenmesiyle iyiden iyiye önleri açıldı ve şampiyonluğun tam anlamıyla favorisi haline geldi. Sezonun başından bu yana en iddialı iki rakibinin de elenmesinin ardından tüm gözler onların üzerinde olacak.

Tüm bu hikayeyle gittiğimiz konferans finallerinde ilk maçı geride bıraktık. Hadi ilk maçta neler olmuş biraz göz atalım:

Yavaş yavaş tüm NBA öğrendi ki, Jokic’i ikili sıkıştırma ile savunmak mümkün değil. Olağanüstü pas yeteneğiyle doğru eli bir şekilde buluyor ve siz sadece savunmada verdiğiniz açıkla kalıyorsunuz. Lakers da maça böyle başladı. İkili savunma yapmak yerine savunmada değişmeyi tercih etti onun karşısında. Bu durumda ise Jokic devamlı ya Alex Caruso ya da Kentavious Caldwell-Pope ikilisinden birisiyle karşı karşıya kalınca ilk çeyrekte Lakers potasına 11 sayı kaydetti ve Denver’ın ilk çeyreği önde kapatmasında öncü oldu.

İkinci çeyreğe geçildiğinde LeBron James tam manasıyla devreye girip masaya yumruğunu vurdu. Bu periyotta oynadığı yaklaşık 10 dakikalık sürede 13 sayı, 3 ribaund, 1 asist ile oynarken Houston Rokcets serisinde süre dahi bulamayan Dwight Howard da fazlasıyla artı yazdı. Özellikle yaptığı 2 blok takımı adına çok faydalıydı. Lakers ona bu seride yer yer başvuracak gibi duruyor. Önceki seride sahada kalmasının yaratacağı dezavantajlar bu seride onu oyunda tutacak avantajlara dönüşmüş gibi duruyor.

Tüm bu beklendik ve beklenmedik katkıların yanında bir de anomali vardı sahada. Anthony Davis… Sahada kaldığı yaklaşık 33 dakikalık sürede 37 sayı, 10 ribaund ve 3 asistle oynayan Davis, Lakers için büyük bir iş çözücüydü. Konferans finallerinde ona çok iş düşeceği en başından beri belliydi. Jokic ile eşleşmesi serinin belki de en belirleyici etkenlerinden birisi. Eşleşmeden istediğini alan oyuncunun AD olması Lakers için galibiyeti çok kolay kıldı.

İlk maç bazında dikkat çeken detaylardan bir diğeri de Los Angeles Lakers’ın hızlı hücumları karşısında Denver Nuggets’ın reaksiyonlarıydı. Lakers, ligin en hızlı hücum yapan takımlarından birisi. Bu durum eğer galibiyet istiyorsanız sizi haliyle ligin en hızlı savunmaya dönen takımlarından biri olmaya zorluyor. Nuggets ise geride bıraktığımız karşılaşmada bunu yapabilmekten çok uzaktı. İlerideki maçlarda bu problem serinin kaderini çizebilir.

Serinin ikinci maçı için takımlar, bu gece saat 02.30’da sahne alacak. Finallere giden yoldaki ikinci maçtan alınacak galibiyet iki taraf için de hayati önem taşıyor.