Los Angeles Lakers 126 – 114 Denver Nuggets

Los Angeles Lakers 126 – 114 Denver Nuggets

Los Angeles Lakers, ilk iki turun aksine, Batı Konferansı Finali 1. maçında Denver Nuggets’a karşı farklı galibiyet almayı başardı. Davis’in 37 sayı ile skor yükünü sırtladığı maçta, LeBron-Howard-Rondo üçlüsünün de 10 yıl öncesinden bir kesit sunması galibiyeti getirdi.

Denver Nuggets tarafına baktığımızda, seri adına çok fazla anlam çıkarabileceğimiz bir maç olmadı. İlk yarıda çok çabuk girdikleri, bazıları soru işareti uyandıran, faul problemleriyle maçtan çabuk koptular. İkinci yarının başında maça ortak olacak gibi görünürken Jokic’in 4. faulünü alıp pasifleşmesi ve Lakers’ın savunmasına karşı sıkıntı yaşaması derken üçüncü çeyreğin sonunda fark 24’e kadar geldi. Nuggets adına maçın en iyi oyuncuları 21 sayı 5 asist ile oynayan Jamal Murray ve 21 sayı 6 ribaunt ile oynayan Nikola Jokic oldu.

Lakers’a geldiğimizde ise, bu sefer çok daha agresif bir 1. maç çıkardılar. İlk çeyrek iki taraf adına da savunmaların gevşek olduğu bir çeyrek olurken, ikinci çeyrekte özellikle Howard’ın getirdiği sertlik ile farkı çift hanelere çıkarmayı başardı Lakers. Jokic ve Murray’nin 3 faul almasından sonra bir süre gazdan ayağını çekip, Nuggets’ın umutlanmasını sağlasa da, üçüncü çeyrekte maçı koparan yumruğu vurup son çeyreği bir formaliteye çevirmeyi başardılar.

Maçın adam 37 sayı 10 ribaunt 4 asistlik performansıyla Anthony Davis’ti. Rondo ile uyumu, devam eden şut formu ve bu seride de eşleşmesinin olmamasının avantajını çok iyi kullandı. LeBron James ise bir ara bileğini burkarak taraftarları korkutsa da, sonrasında vurduğu iki smaç ile hiçbir problemi olmadığını gösterdi. Takımdaki tüm parçalardan çok iyi katkı alınan bir maçı, 15 sayı 6 ribaunt 12 asist ile rölantide geçirdi LeBron.

Bu maç özelinde Howard ve Rondo ikilisine değinmek de gerekiyor. Bir önceki serinin son 2.5 maçında süre almayan Howard’ın bu maçta gösterdiği konsantrasyon seviyesi ve verdiği katkı çok özeldi. Tüm sezon boyunca Lakers taraftarlarını şaşırtan Howard, bu seride de önemli bir faktör olabileceğinin sinyallerini verdi. Rondo ise hem hücumda hem savunmada çok konsantreydi ve Houston serisinde kaldığı yerden devam etti. Lakers gibi kadro derinliği sorgulanan bir takımın rol oyuncularından böyle katkılar alması çok önemli.

Genel olarak baktığımızda verdikleri uzun aradan sonra bu kadar dominant bir Lakers görmek umut vericiydi. Takım cidden çok formda, her parça istenilen katkıyı veriyor. Ama en önemlisi bu odaklanmışlık seviyesini kaybetmemek olacaktır. Bu konuda da Vogel ve ekibi şu ana kadar çok iyi sinyaller veriyorlar.

Serinin 2. maçı 21 Eylül Pazartesi, saat 02:30’da oynanacak.