Caruso, Harikalar Yaratmaya Devam Ediyor!

Caruso, Harikalar Yaratmaya Devam Ediyor!

Alex Caruso, 2018-2019 sezonunun sonunda gösterdiği performas sayesinde yaz ligi maçlarına davet almış ve ardından bu sezona girerken iki yıl için 5.5 milyon dolarlık bir kontratı elde etmişti. Caruso bu sezon da kontratını ne kadar hak ettiğini göstermişti. Ancak bununla yetinmeyen genç oyuncu, play-off’larda oyununu bir üst seviyeye taşımayı başardı.

Normal sezon boyunca Caruso, rakiplerinin onun üzerinden pozisyon başına ortalama sadece 1 sayı atmasına izin verdi. Ki bu istatistik de tüm takımdaki 10 dakikadan fazla oynayan oyuncular arasında en iyisi oluyor. Play-off’larda ise bu istatistiğini geliştirerek ortalama 100 pozisyonda rakiplerine 98.8 sayı izin vermiş. Bu da yine takımdaki en iyi istatistiğe sahip olduğunu gösteriyor. Lakers, Caruso kenardayken 108.9 savunma rating’i ile oynuyor. Caruso’nun (-10.1) “Yılın En İyi Savunmacısı” sıralamasını ikinci bitiren Davis’ten sonra (-12.1), savunma anlamındaki en büyük farkı yarattığını görüyoruz.

Caruso’nun Bubble’daki maçlardaki toparlanma süresi beklenenden biraz daha uzun sürse de şu anda her şey yerine oturmuş gözüküyor.

Bu değişimi hakkında görüşleri alınan Caruso ise şu açıklamalarda bulundu:

Şu anda eskiden olduğumdan çok daha agresif oynuyorum. Bence oyunumda değişen temel bileşen bu oldu. Rekabetten asla kaçmıyorum çünkü benim oyun tarzım bu. Ayrıca sezon içinde Rondo’nun yaşadığı sakatlıklar benim de süre bulmama sebep oldu. Bu zaman zarfında daha çok sorumluluk aldım ve artık kısıtlı zamanda ne yapacağıma karar vermek yerine sahaya çıkıp özgüvenli bir şekilde oynayabiliyorum. Artık Rondo da kadroya döndü ve o da -takımdaki herkes gibi- çok iyi bir play-off serüveni yaşıyor. Ben de rekabetçi ruhumu ve agresifliğimi kaybetmeden oynamaya devam etmeliyim.

Yıllar boyunca G Ligi’nde top koşturduktan sonra Lakers macerasına ortak olan Caruso, bu sezon Frank Vogel’dan aldığı dakikaların hakkını vermeyi başardı. Play-off tecrübesi olmayan oyuncunun normal sezon sonrası için kendini nasıl ayarlayacağı merak konusu olmuştu; ancak şu anda görünüyor ki Carushow bu ortama da gayet iyi adapte olmuş durumda ve rekabetçi ruhunu burada da göstermeye devam ediyor.

Bunun yanı sıra Caruso, normalden farklı bir play-off ortamının olmasının kendisini nasıl etkilediğinden bahsetti:

Bu sefer olan biraz daha farklı. Aslında bakacak olursak küçükken televizyonda izlediğim Staples Center atmosferinde ve diğer arenaların seyircileri karşısında oynamak ve o yoğunluğu tatmak isterdim. O anların bir parçası olmak çok zevkli olurdu. O tür ortamlarda iyi oynayabileceğime inanıyorum. Ancak yine de Bubble’da takım arkadaşlarımla beraber uğruna oynayabildiğimiz bir hedefin olması iyi bir şey.

Caruso’nun kendini geliştirebileceği alanların başında 3 sayılık atışlar geliyor. Play-off’lardaki 10 maç boyunca Caruso, %28.1 gibi kendi standardının çok aşağısında bir yüzde ile oynadı. Ki bu da tüm takımda maç başına en az 3 üçlük deneyenler arasında en kötü yüzdeye sahip olmak demek. Bu kötü üçlük performansına rağmen Caruso +13 net rating’e sahip. Bu da onu takımın bu alandaki istatistiğinde ilk beşe sokuyor. Bundan dolayı da Frank Vogel, Caruso’nun şut performansı hakkında o kadar da endişelenmiyor.

Onun takıma kattığı olumlu etkilerin yanında yayın gerisinden gösterdiği performans bizi çok da etkilemiyor. O elit bir savunmacı ve birden fazla pozisyonu savunma kabiliyeti var. Bazı oyuncular vardır sadece iyi bir birebir savunmacısıdır, bazıları da pas kanallarını iyi süzer ve rakibi top kaybına zorlar. Caruso ikisini de yapabiliyor. Rakibe faul aldırabiliyor ve savunmada her yöne rahat bir şekilde yetişebiliyor. Bu gibi özellikleri ölçemezsiniz. Ayrıca savunmada yaptıkları yanı sıra hücumda bize kattıkları da büyük bir artı olarak hanemize yazıyor. Topsuz bir şekilde hücumda görev alması takımımıza çeşitlilik kazandırıyor. 

Açıklamalarını yapan Vogel, Caruso’nun şut performansının da düzeleceğine inanıyor. Geçen sene %48 ile üçlük atan Caruso, bu sezon da bomboş şutlarda %38.1, boş şutlarda ise %41’lik bir isabet yakaladı.

Caruso olduğundan daha fazla iyi gözüken bir rol oyuncusu mu? Belki de öyle, ancak şu anda onun ile alakalı böyle bir heyecanın oluşmasının ardında bazı sebepler var. Lakers, Caruso sahada olduğunda açık bir şekilde daha iyi bir takıma dönüşüyor ve eğer Lakers bu sene şampiyon olursa Caruso bu şampiyonlukta önemli bir faktör olarak hatırlanacaktır.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/9/14/21436828/lakers-alex-caruso-growing-legend-2020-nba-playoffs