Rockets Serisinin Ardından: Kim, Ne Dedi?

Rockets Serisinin Ardından: Kim, Ne Dedi?

Dün gece oynanan maçın ardından Los Angeles Lakers, 2009-2010 sezonundan sonra ilk kez Konferans Finalleri’ne çıkmayı başardı. Sezonu %73.2 galibiyet yüzdesi ile tamamlayan Los Angeles ekibi, play-off’larda da rakiplerini domine etmeye devam ediyor. Serilerin ilk maçlarında biraz durgun gözükse de geri kalan maçlarda tüm takımca hem mental olarak hem de fiziksel olarak tekrardan çok üst seviyelere çıkmayı başarabilen ekibimiz, Konferans Finalleri’ndeki rakibini beklemeye koyuldu.

Serinin beşinci ve son maçında Lakers, %51 isabet yüzdesi ile 19 üçlük atarak kendi kulüp play-off rekorunu kırmış oldu. Takımdaki herkesin iyi bir hücum performansı gösterdiği maçta Caruso ve LeBron öne çıkan oyuncular oldu. Maçı 29 sayı 11 ribaund ve 7 asist ile tamamlayan LeBron James, NBA play-off’ları tarihinde Oscar Robertson’dan sonra ilk 10 maçlık play-off periyodunda 250+ sayı, 100+ ribaund ve 80+ asist yapan ilk oyuncu olma unvanını da elde etmiş oldu.

Maçın ardından yıldız oyuncumuz Anthony Davis, Lakers muhabiri Mike Trudell’a LeBron James ile olan play-off serüvenini anlattı:

Şu ana kadar her şey çok iyi gidiyor. Bu takıma geldiğinden beri herkese çok iyi liderlik yaptı. Bizi şampiyonluk hedeflerimize konsantre tutmak için neler yapması gerektiğini biliyor. Şu ana kadar takımın omurgası oldu diyebilirim. Onun savunmadaki gösterdiği gayret, bizim de motive olmamızı sağlıyor. Tüm sezon boyunca takımın her konuda öncüsü oldu ve rekabetçi ruhumuzu hiç kaybetmememizi sağladı. Bugün de Rockets serisini daha da fazla uzatmamak için tüm enerjisini sahaya döktü. Onunla geçirdiğim süreç harika gidiyor diyebilirim.

Maçın ve serinin yıldızı, MVP adayımız LeBron James de maçtan sonra basının karşısına geçti. James, takımın takdir toplayan savunmasının durumu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Takıma geldiğim ilk günden itibaren koç Vogel ve teknik ekip bize ligdeki en iyi savunma takımı olmayı hedeflediklerini söyledi. Takım olarak, biz de bu hedefi tamamıyla içselleştirebildik.  Sezon içinde savunma kanadında iyi geçirdiğimiz aylar oldu, bazen ligin zirvesinde olduk ve bazı haftalar ise vasat düzeyde seyrettik. Ama istediğimiz zamanda istediğimiz performansı gösterebildik. Bu da play-off’lardı. Bence şu anda play-off’lar süresince ekip olarak her maç daha çok şey öğreniyor ve daha iyiye gidiyoruz. Bu gidişatımızı da Konferans Finalleri’ne taşımayı hedefliyoruz.

Lakers koçu Frank Vogel ise Bubble’da olan sıralama maçlarındaki Lakers ile play-off’lardaki Lakers arasındaki farkı yorumladı:

Sıralama maçları alışmamıza yardımcı oldu. 4 aylık bir ara vardı ve oyuncuların da eski haline gelmesi için belirli bir süre geçmesi gerekti. Ritm yakalamakta zorlandık ancak oyuncularım bu zaman zarfında çalışmayı hiç bırakmadı. Benim de oyuncularıma karşı güvenim her zaman tam oldu. Şimdi de neler başaracağımızı görmek için çok heyecanlıyım.