İkinci Rockets Galibiyetinin Ardından: Kim, Ne Dedi?

İkinci Rockets Galibiyetinin Ardından: Kim, Ne Dedi?

Dün gece oynanan serinin üçüncü maçında ekibimiz, Rockets karşısında sahadan 112-102 galip ayrılarak durumu 2-1’e getirmeyi başardı.

Rajon Rondo’nun 21 sayı 9 asistlik performansı ve yarı sahada Harden’a getirdiği baskı, ona getirilen tüm eleştirilere/şüphelere yanıt niteliğindeydi. Oyunun her iki tarafında da çok aktif bir şekilde aksiyon alan Rondo’nun gösterdiği bu oyun, akıllara 2018 play-off’larında Portland kısaları Lillard ve McCollum karşısında gösterdiği performansı getirdi. Öte yandan Kuzma’nın ikinci maçta olduğu gibi verimli şut performansı göstermesi, LeBron’un savunmadaki konsantrasyonu ve AD ile beraber hücumu domine etmesi Lakers’ta işlerin iyiye gittiğini gösteriyor.

Kazanılan bu momentum ile beraber aynı konsantrasyonu seri boyunca gösterebilmek Rockets eşleşmesini rahat bir şekilde geçebilmemizi sağlayabilir.

Maç sonunda, ondan beklenenin bir hayli üstünde performans sergileyen ve “Playoff Rondo” lakabını geri kazanan veteran gard, Mike Trudell’ın sorularını yanıtladı. Rondo, dördüncü çeyrekte aldığı sorumluluk ve maçın gidişatını değiştirmesi hakkında sorulan sorulara şu şekilde yanıt verdi:

Her şey topa sahip olmakla başlıyor. İlk yarıda topa çok fazla sahip olamadık. Rakibimiz bundan avantaj elde etti ve buradan çokça sayı üretmeyi başardılar. İkinci yarıda ise biz daha çok topa sahip olmayı istedik, bunu başardık. Çember etrafında iyi pozisyonlar yakaladık, ters eşleşmelerden çok yararlandık ve savunmada da ribaundları onlara bırakmadık.

Maç sonunda koç Vogel’a ise günün yıldızı Rondo’nun performansı soruldu. Herkesin aksine sezon başından beri Rondo’ya olan inancını sürdüren ve sürelerinde kısıtlamaya gitmeyen Vogel, şu açıklamaları yaptı:

Aslında tüm sezon play-off’ların gelmesini bekledim. Rondo’nun bu kadar maç kaçırmasından sonra nasıl döneceğinden emin değildim; ama şunu biliyorum ki buraya gelmeden önce ve sonra olağanüstü bir şekilde çalıştı. Hatta çok çalışmasından kaynaklı belinde ufak bir problem bile yaşamıştı. Fakat bunu da çabuk atlattı. İdmanlar konusunda çok istikrarlı. Bu seviyelere gelince onun ne tarz bir oyuncuya döndüğünü hepimiz biliyoruz, bize bunu yıllarca gösterdi ve özellikle de son iki maçtır da göstermeye devam ediyor.

36 sayı, 7 ribaund, 5 asist, 4 blok ve %56.5 saha içi isabetiyle oynayan LeBron James de maç sonu basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İstatistik kağıdında görmeye alışık olduğumuz sayıların yanına bir de 4 blok gibi çok önemli bir istatistik daha ekleyen LeBron, bu konu hakkında açıklamalarda bulundu:

Sadece doğru pozisyonda olmaya çalışıyorum. Houston, oyunu çok geniş alanlarda oynayabiliyor çünkü beş tane iyi şutör ile sahadalar ve bu oyuncular sürekli hücum halindeler. Rockets’a karşı her zaman savunmada yardıma hazır bir şekilde beklemek gerekiyor. Geç kaldığınız an savunmayı delip sayıyı bulabiliyorlar. Benim için de bugün çember koruyucusu olabilmek ya da rakip oraya gelmeden karşısına erkenden çıkabilmek yapmayı istediğim şeylerdendi. Blok yaptığım zaman ise topu oyunda tutup takımı hızlı hücuma çıkarmaya çalıştım. Bu şekilde geçiş hücumlarında sayıyı bulduğumuz zaman momentumumuz da artıyor. Bu da bugünkü galibiyetin anahtarlarındandı.

Takımın bir diğer yıldızı Anthony Davis ise maç sonunda Lakers’ın savunması ile alakalı soruları yanıtladı:

Savunma anlamında kendimizi toparlamamız gerekiyordu. İlk yarıda Rockets, hücum anlamında çok özgüvenli oynadı ve biz de kendimiz gibi oynamamıştık. İkinci yarıda ise normal sezonda yaptığımız gibi savunma mentalitemizi rakibin üzerinde uygulamaya başladık. Rockets, çok kısa sürede alev alabilen bir takım. Bundan dolayı da onların kullandığı her şutu zorlaştırmak bugünkü savunma felsefemizdi. Tabii ki de bazılarını atacaklar çünkü şut anlamında çok yetenekli bir takım; ancak onların işlerini oldukça zorlaştırmak ve kullandıkları her şutta bizim elimizi görmeleri, bizim bugünkü amacımızdı ve buna da ulaştığımızı düşünüyorum.