Lakers’ın Potansiyel Rakipleri

Lakers’ın Potansiyel Rakipleri

Los Angeles Lakers 6 sezonluk bir hasretten sonra NBA Playoff’larına geri döndü. Ama bu geri dönüşünü yaptığı 2019-2020 sezonu, belki de NBA tarihinin en ilginç ve değişik sezonu olmaya aday. Pandemi, Orlando bubble’ı vs derken şu anda Playoff ilk turunda rakibi belli olmayan tek takım durumunda Lakers. Potansiyel rakipleri ise play-in turnuvasına hak kazanan Memphis Grizzlies ve Portland Trailblazers eşleşmesinin galibi olacak.

Memphis Grizzlies

Öncelikle sezonun en büyük sürprizlerinden olan, genç Memphis Grizzlies ile başlamak lazım. Sezon başında bu takımın potansiyeli için en umutlu olan insanların bile beklentilerinin çok üzerinde bir normal sezon geçirdiler. Ja Morant’in etkileyici çaylak sezonu, çaylak koç Taylor Jenkins’in önderliğinde kadro kalitesinin üzerinde bir basketbol oynadılar. Ama verilen ara ve Winslow için yaptıkları takas ile o ritmi kaybeden Memphis, Orlando’daki sıralama maçlarında 2-6’lık kötü bir derece ile, en yakın rakibi Portland’a karşı sahip olduğu 3.5 maçlık avantajı kaybetmiş oldu. Bir diğer genç yıldızı Jaren Jackson Jr’ın da menisküs yırtığı nedeniyle sahalardan uzak kalmasıyla birlikte Playoff’larda ses getirecek bir takım havasından iyice uzaklaştılar.

Yine de, eğer Portland’ı iki maç üst üste yenmeyi başarabilirlerse, Lakers ile eşleşmek Memphis için önemli bir tecrübe kaynağı olabilir. Ne kadar bu şartlar altında oynanan maçların atmosferinin alışık olduğumuz Playoff atmosferine yakın olmayacağı aşikar olsa da, Morant’i bir Playoff serisinde görmek de keyifli olacaktır. Ancak Memphis’in, Lakers’ın şu form durumunu göz önüne aldığımızda bile Lakers’a pek diş geçirme şansı yok gibi gözüküyor.

Portland Trailblazers

2018-2019 sezonunun Batı Finalisti, sakatlıklar ve kadrosundaki değişikliklerle birlikte beklentilerin çok altında bir sezon geçiriyordu. Bazılarına göre en önemli ikinci, bazılarına göre ise en önemli üçüncü oyuncusu olan Jusuf Nurkic’in üstüne sezon başında sakatlanan Zach Collins ile dar olan uzun rotasyonları tamamen yok olmuştu. Bu oyuncuların dönmesi ve Lillard’ın 8 maçlık maratonda “God Mode”unu açmasıyla birlikte, belki de aranın en çok yaradığı takım oldu(Suns taraftarlarına da bir geçmiş olsun dileyelim). Özellikle 8.sırayı almaları başarmaları da Grizzlies’e karşı oynayacakları play-in’de onlara büyük bir avantaj sağlıyor.

Sıralama maçları başlamadan önce, Danny Green de dahil olmak üzere, 8.sıradan Lakers’ı en çok zorlayabilecek takım olarak lanse edilen Blazers’ın bu kadar formda bir şekilde formsuz Lakers’ın karşısına çıkma ihtimali olması aynı anda hem korkutucu hem de sevindirici olabilir. Ama öncelikle Grizzlies’e karşı sıralama maçlarında gösterdikleri performansın bir benzerini en az bir maç vermeleri gerekiyor.

Lakers Kimden Çekinmeli?

“Tek hedefimiz şampiyonluk!” diyen bir takımın 8.sıradan Playoff’a girecek hiçbir takımdan çekinmemesi gerekiyor. Ama aynı zamanda bu kadar kaotik bir Playoff öncesi dönemi de hiç yaşamamıştık. Bu iki takıma baktığımızda ise Playoff tecrübesi olan, bu seviyede oynamayı bilen bir takım yerine daha genç ve tecrübesiz Grizzlies kesinlikle Lakers için daha kolay geçecek bir seriyi ifade ediyor. Ancak Lakers’ın tepeye oynayan rakiplerine karşı oynamadan önce bilenmesi için Blazers gibi daha tehlikeli bir takıma karşı oynaması da bir avantaj sağlayabilir. Sonuç olarak, Los Angeles Lakers’a düşen rakip kim olursa olsun en iyi şekilde hazırlanmak olacak.