Lakers, Gelecek İçin Umutlu

Lakers, Gelecek İçin Umutlu

Los Angeles Lakers için NBA adeta kabus gibi başladı. Ligde 100 pozisyonda sadece 95.7 sayı bulabilen Los Angeles ekibi, bu alanda Bubble’daki takımların en aşağısında yer alıyor. Ligin normal oynanış döneminde 100 pozisyonda 112.6 sayı bulan Lakers’a, Phoenix Suns gibi bazı takımların aksine Bubble havası pek yaramamış gibi gözüküyor. Bu sayıların düşüklüğünün en göze çarpan sebebi ise takımın 3 sayı çizgisinde korkunç bir istatistiğe sahip olması.

Normal sezonda da çok iyi bir üç sayı tehdidi olmamasına rağmen Bubble’a geldiğinden beri adeta çemberleri döven ekibmiz, bu süre zarfında 37-158 (%23.4) üçlük isabetiyle oynayarak NBA tarihinde 5 maçlık periyotta (en az 150 denemede) en kötü üçlük yüzdesine sahip takım ünvanını elde etmiş oldu.

Bu kötü döneme rağmen Lakers, geleceğe umutlu bakmakta ısrarlı. Ekibimizin kanat oyuncusu Kuzma’ya, kötü gidişatları hakkında bilgi verilmesi istenildiğinde şu açıklamalarda bulundu: “Üçlük atmaya ve denemeye devam etmek zorundayız. Medyada ve Twitter’da ne denildiğinde veya oradaki negatif yorumları okuyarak bir yere varamayız. Sadece daha çok çalışmaya devam etmeliyiz.” Bunların yanı sıra maç sonunda açıklamalarına devam eden Kuzma: “Biz böyleyiz, Danny Green ve KCP, özellikle de KCP bu sezon çok yüksek yüzdelerde atıyorlardı. Green’in ise tekrar eski formuna kavuşup bizim en çok ihtiyacımız olduğu dönemlerde şutları sokmaya başlayacağını biliyoruz. Şut işi sadece özgüven ve tempo ile alakalı. Tekrar tekrar şut atmaya devam etmeliyiz. Şu an istediğimiz seviyede şut atamasak da sezonun içinde yüksek seviyelerde bunu başarabileceğimizi kanıtlamıştık.”

Kuzma’nın böyle özgüvenli konuşması kendisi için gerçeği yansıtsa da takım arkadaşları için tehlike çanları çalmakta. Bubble’a gelmeden önce %29.7 ile üçlük atan Kuzma, buradaki konsantre performansı ile bu oranı %47’lere kadar çıkarmayı başarabilmişti. Ancak takımın en önemli iki üçlükçülerinden KCP %22.2, Danny Green ise %24.1 ile şut atmakta.

Umuyoruz ki Kuzma’nın bu yükselen performansı takım arkadaşları için de bir umut olur ve playofflar yaklaşırken diğer oyuncuların performanslarına da yansır.

Takımın bir diğer “Sniper’ı” ve veteranı Danny Green “Özgüvenlerini yüksek tuttuklarını ve kendilerine sürekli olarak sezon kapatılmadan önce nasıl iyi bir takım olduklarını hatırlattıklarını” söylüyor. Buna ek olarak koç Vogel’ın da takımın zihinsel olarak üst seviyede kalması için uğraştığı biliniyor.

Rockets maçından sonra Koç Vogel’ın çabaları hakkında görüşleri alınan Green: “Bizi sürekli olarak şut atmaya devam etmemiz konusunda cesaretlendirmeye çalışıyor. Şu ana kadar şut yüzdemizin iyi bir seviyede olmadığının farkındayız, ancak bunun tek maça ya da bir kaç momentum şutuna baktığını düşünüyorum. Bir kere ısındık mı gerisi gelecektir. Umarız ki bu sıcaklığı yakalayabiliriz. Lakin her şeye rağmen bu ritmi yakalayamasak da Vogel’ın arkamızda olduğunu biliyoruz ve bize olan güveni tam. Onun yaptığı cesaretlendirme ve yaydığı pozitif düşünceler bizim için gerçekten çok önemli.”

Her şeyden öte Lakers’ın bu kısa süredeki kötü gidişatının daha önceki 63 maçta neler yaptıklarını ve ne kadar iyi bir hücum takımı olduklarını unutturmaması gerekiyor.

Koç Vogel ise “Oyuncularımın ortaya koyduğu çalışmaya ve yüzdelere inanırım. Şu an kaçırıyor olabiliriz ancak bunun da bir dönüm noktası olacaktır. Bundan dolayı şu anki şut performansı ile herhangi bir problemim yok.” açıklamalarında bulundu.

Vogel’in açıklamalarının makul bir tarafının olmasının nedeni, Lakers’ın aslında maç boyunca çok fazla boş şut buluyor olması. Örnek olarak Green’i ele alacak olursak; bulduğu boş üçlüklerden 2-11 isabetle atabilmiş. Green’in şut yeteneğini kaybetmediğini hepimiz biliyoruz. Bu yüzden bu işi çzödüklerinde sezon kapatılmadan önceki %36.6’lık yüzdesine yaklaşacağını düşünüyoruz. Aynı şekilde KCP de sezon kapatılmadan önce boş üçlüklerde %41.3 yüzdeye sahipken Bubble’da %22.2 ile atmakta. Bu oyuncular, zaman geçtikçe bu şutları sokmaya başlayacak ve eski düzenlerine geri döneceklerdir.

Zaman geçtikçe eski formuna kavuşacağına inanılan Lakers hiçbir zaman harika üçlük yüzdelerine sahip olamayacak belki, ancak hiçbir zaman da tarihin en aşağı konumlarında olmayacaklar.

5. maçtan sonra takımın görüşlerinin bu yönde olmasına rağmen 6. maç olan Indiana maçından sonra da kötü gidişat devamını sürdürdü. TJ Warren’ın “Michael Jordan-esque” performansına karşı koyamayan Lakers ekibinde, Anthony Davis’in etkisiz performansı devam etti. LeBron James’in bu maçta diğer maçlara oranla biraz daha toparlanmış gözükmesi ekibimiz için umut verici gelişmelerden biri. Diğer bir yandan kenardan gelen Cook ve yavaş yavaş takıma ısınarak göz dolduran performanslar ortaya koyan Thornton Tucker kadro derinliğini sağlanmasına yardımcı oldular.

Pacers maçı ile 51-18’lik galibiyet mağlubiyet sayılarına ulaşan Lakers’ta son maçın istatistikleri ise şöyle:
James: 31 sa. 8 rib. 7 ast.
Davis: 8 sa (3/14 fg) 8 rib. 7 ast.
Cook: 21 sa.
Howard: 10 sa. 12 rib. 1 blk.


Şuradan çeviri:: https://www.silverscreenandroll.com/2020/8/7/21358301/lakers-news-analysis-three-point-shooting-struggles-confident-turn-around-kuzma-danny-green