Los Angeles Lakers 103 – 101 Los Angeles Clippers

Los Angeles Lakers 103 – 101 Los Angeles Clippers

Los Angeles Lakers, “Orlando Balonu”nda oynadığı ilk maçı, Batı Konferansı’ndaki en büyük rakibi olan, en yakın takipçisi Los Angeles Clippers’a karşı kazanmayı başardı. İlk yarısında toplam 35 faul düdüğü çalınan ve bir türlü iki takımın da ritim sağlayamadığı bir maç iken, ikinci yarısı çok çekişmeli bir Play-off maçı havasında geçti. Bu galibiyet ile Lakers, 2010-2011 sezonundan beri ilk 50 galibiyetlik sezonuna ulaşmış oldu.

Los Angeles Clippers açısından baktığımızda en önemli 3. ve 4. oyuncuları olmadan çıktıkları bir maçtı. Beverley de keza normalde alacağı rolün çok altında bir süre aldı. Yine de ligin en geniş kadrolarından birine sahip bir takım oldukları için çok da teklemeden oynadılar. Kawhi Leonard ve Paul George skor yükünü sırtlayan ikili oldu. Takım olarak da çok etkileyici bir şut gecesi geçirdiler. Bütün takımlar için olduğu gibi, onların da maç temposuna ve birbirlerine alışma süreci geçene kadar basit top kayıplarını sık sık göreceğiz. Bir ara çift hanelere çıkan maçta Kawhi ve George’un sahada olmadığı dönemi kötü geçirerek Lakers’ın geri dönüp öne geçmesine fırsat verdiler ve George’un dengesiz bir şekilde kullandığı son şutu kaçırmasıyla yenilgiye engel olamadılar.

Lakers’a geldiğimizde ise maça iyi başlayan Lakers, ikinci çeyrekte maçın kontrolünün Clippers’a geçmesine engel olamadı. Skor yükünü tek başına sırtlayan Anthony Davis sayesinde Lakers maça tutundu. İlk yarıda Anthony Davis 20 sayı üretti. LeBron James ise takım arkadaşlarına pozisyonlar hazırlama konusunda lider rolünü iyi oynasa da skor konusunda aynı efektifliği gösteremedi.

Üçüncü çeyrekte bir ara fark 11 sayılara kadar geldikten sonra ise Kyle Kuzma ve Dion Waiters’ın önderliğinde Lakers bench’i maça ortak olmayı bildi. Özellikle Kyle Kuzma kariyerinin en iyi iki yönlü maçını çıkarmış olabilir. Hücumda kritik şutları sokmasının yanı sıra, Clippers’ın forvetlerinin de önünde kalıp onları zor şutlara zorlamayı çok iyi becerdi.

Lakers bench’inden Waiters +17, Kuzma +12 ve Caruso +9 ile bitirdi. Özellikle Caruso-Waiters-Kuzma üçlüsünün Davis ile yan yana oynadığı dakikalar, elimizdeki done sadece tek maç olsa bile, gelecek için umut vericiydi. Burada Dion Waiters’a da değinmemiz gerekiyor. Hazırlık maçlarında iyi gözüken Waiters, rolüne net bir şekilde oturmuş gözüktü. Özellikle uzun vadeli LeBron ile dakikaları kesin bir şekilde bölünürse, LeBron’un kenarda dinlendiği dakikalarda hücumdaki yaratıcılık rolünü üstlenecek oyuncu olabilir gibi gözüküyor.

Tüm takımların 4.5 aydır ara verdiğini ve Clippers’ın eksik olduğunu tekrar göz önünde bulundurarak, büyük anlam çıkarılmaması gereken bir maçtı ama Lakers’ın kazanması yine de anlamlıydı. Özellikle de sezondaki 50. galibiyet olması açısından.

Clippers ile farkı iyice açan Lakers için artık konferans liderliği garanti diyebiliriz.

Bir sonraki maç 2 Ağustos Pazar sabahı, saat 03:30’da Toronto Raptors’a karşı olacak.