Yeni Format Açıklandı!

Yeni Format Açıklandı!

NBA yönetimi SARS-CoV-2 Pandemisi nedeniyle yarım kalan 2010-20 sezonunun devama ettirilip bitirilmesi için planladıkları yeni formatı açıkladı. Direkt play-off’lara başlama, 20 takımlı turnuva gibi pek çok formatın içinde bulunduğu seçeneklerden NBA yönetiminin fikir birliğine ulaştığı sistem, 22 takımın dahil olduğu ve her takımın 8 normal sezon maçı oynadığı bir sistem oldu. Play-off potasında bulunan 16 takıma eklenen 6 takım şu şekilde;

– Batı Konferansı: Portland Trailblazers (29-37), New Orleans Pelicans (28-36), Sacramento Kings (28-36), San Antonio Spurs (27-36), Phoenix Suns (26-39)

– Doğu Konferansı: Washington Wizards(24-40)

Play-off umudu olmayan takımları gereksiz yere Covid prosedürlerine sokmak istemeyen lig, normal sezona devam ederken fikstür avantajı kaybolan takımların play-off umudunu korumak içinse şöyle bir sistemde karar kıldı. Eğer Konferans 8.si ile 9.su arasında 4 maç veya daha fazla fark var ise 8. direkt play-off’a kalıyor. Eğer Konferans 8.si ile 9.su arasındaki maç farkı 4’ün altında ise bu sefer iki takım arasında play-off’a girmek için mini bir turnuva yapılacak. 8. takımın sıralamasını korumak için tek maç kazanması yeterken, 9. takımın play-off’a kalması için 8. takımı iki defa yenmesi gerekiyor.

Sezon, 31 Temmuz’da başlayacak maçlarla devam edecek.