Los Angeles Lakers 113 – 103 Milwaukee Bucks

Los Angeles Lakers 113 – 103 Milwaukee Bucks

Los Angeles Lakers, tartışmasız sezonun en etkileyici galibiyetini aldı. NBA lideri Milwaukee Bucks’a karşı ilk maçını kaybeden Lakers, evindeki rövanşta kazanmayı bildi. Aynı zamanda bu galibiyette gösterilen yüksek mücadele ve çıkılan efor seviyesi de Lakers için play-off’lar öncesi son derece umut verici bir performanstı. Aynı zamanda Lakers, bu galibiyet ile 2013’ten beri yapacağı ilk play-off’u, matematiksel olarak da garantilemiş oldu.

Öncelikle Milwaukee Bucks ile başlayalım. İlk çeyrek dışında maçta üstün gözüktükleri bir dönem olmadı. Özellikle üçüncü çeyrekteki Lakers serisine hiçbir şekilde cevap veremediler ve Bledsoe’nun kötü tercihleri takıma çok zarar verdi. Middleton da bir türlü devreye giremeyince Giannis’in tüm yükü çektiği ve rakip savunmanın rahat bir şekilde üstüne çökebildiği sıkışık pozisyonlara kaldılar. Kenardan Donte DiVincenzo’nun ekstra skor katkısı da Bucks’ın 4.çeyrekte maçı ortaya getirmesini sağlasa da, Bucks o son darbeyi bir türlü vuramadı. Giannis de istatistikleri etkileyici olsa da, maçtaki efektifliğine baktığımızda LeBron ile kafa kafaya eşleşmenin kaybeden tarafı oldu. NBA 1.’liğini korusalar da ciddi bir psikolojik avantaj kazanma şansını kaybettiler.

Lakers’a geldiğimizde ise sanırım LeBron James ile başlayıp LeBron James ile bitirmemiz gerekiyor. İkinci çeyrekten itibaren Giannis’i savunma sorumluluğunu üzerine alan ve bu konuda da etkileyici bir iş yapan LeBron sezonun tartışmasız en iyi maçını oynadı. Maçın başından itibaren, özellikle yarı saha hücumlarında gösterdiği patlayıcılık ile izleyen herkese “LeBron play-off seviyesinde oynuyor” dedirtti. Oyunun iki yönünde bu kadar dominant bir maç çıkarması da, tüm sezon böyle büyük maçların çoğunu kaybetmiş olan Lakers’ın umutlarını arttırdı. Üçüncü çeyrekte bir ara kasığını tutarak korkutsa da, maça devam etti ve etkileyici bir maç sonu oynayarak sıkıntısı olmadığını gösterdi.

Takımın geri kalanına baktığımızda maçın başında faul problemine giren McGee ve Davis, ikinci çeyrekten itibaren çember etrafında dominant bir performans göstermeyi başardılar. McGee en net katkısını ikinci çeyrekte verirken, Davis de ilk yarıda sadece 10 dakika alabildiği maçı, ikinci yarıda gösterdiği dominant performans ile, 29 dakikada 30 sayı ve 9 ribaunt ile bitirmeyi başardı. Özellikle Davis’in maç sonunda bulduğu bire bir basketler, pota çevresinde tamamladığı toplar ve savunması muhteşemdi.

Yan parçalardan özellikle Green ve Bradley’den iyi bir savunma katkısı alan Lakers, bench’inden de bir önceki Bucks karşılaşmasındaki 4 sayının aksine 33 sayı alınca, skor dağılımı konusunda çok daha iyi bir maç çıkardı. Aynı zamanda takım olarak ne kadar çok çembere gittiğini ve rakip savunmayı zorladığını da Lakers’ın 38 faul atışı kullanmasından anlayabiliriz.

Genel olarak muhteşem bir maçtı. Özellikle LeBron-Giannis eşleşmesini izlemek büyük bir keyifti. LeBron yavaş yavaş medyanın MVP olabilir mi rüzgarını arkasına almaya başladığı günlerde böyle bir performans göstererek ödüle de bir nevi göz kırptı.

Bir sonraki maç 8 Mart Pazar akşamı, yani yarın, saat 22:30’da Los Angeles Clippers’a karşı olacak.