Los Angeles Lakers 120 – 107 Philadelphia Sixers

Los Angeles Lakers 120 – 107 Philadelphia Sixers

Los Angeles Lakers, bu sezon ilk randevuda da kaybettiği ve 9 maçtır (2017 Aralık ayından beri) mağlup edemediği Philadelphia Sixers’ı, çok büyük bölümünü kontrolünde götürdüğü maç sonucunda bu kez mağlup etti. Dünkü sakatlık raporunda bahsettiğimiz üzere rakip takım üç önemli oyuncusundan eksikti. Lakers’ta ise oynaması şüpheli olan Alex Caruso oynamazken, Anthony Davis yalnızca oynamakla kalmadı, sezonun en iyi maçlarından birini çıkardı.

Lakers, sezonun klasik “umursamaz” başlangıçlarından birini yaptı. İlk molaya 1, ikinci molaya 6 sayı farkla geride girdi. Hem savunmada, hem hücumda hiç maça gelmemiş gibiydi. Tam biraz toparlandı ve fark 2’ye indi derken, çeyreğin son 6 saniyesinde yenen 5 sayıyla ilk çeyreği 7 sayı geride kapattık.

İkinci çeyreğin ilk yarısında da çok farklı bir görüntü yoktu. Bu süreçte, eksik rakibi karşısında 13 sayı geriye düştü Lakers. Sonlara doğru savunmada kemerleri sıkan Lakers, önce yavaş yavaş farkı kapattı. Daha sonra ise masaya yumruğunu vurdu. Son dakikaları Anthony Davis önderliğinde müthiş geçiren takım, soyunma odasına tam 11 sayı farkla 65-54 önde gitmeyi başardı. Anthony Davis, 18’i ikinci çeyrekte olmak üzere ilk yarıda tam tamına 24 sayı ve 7 ribaund üretti.

Üçüncü çeyreğe kaldığı yerden tam gaz devam ederek başlayan Lakers, hemen ilk dakikalarda Davis ve James’in üst üste basketleriyle farkı 19’a çekti ve rakibe erkenden molayı aldırdı. Bu bölümde James’in Pelicans maçında olduğu gibi, hızlıca gelerek orta sahanın bir adım önünden attığı üçlük yine çok etkileyiciydi.

Daha sonra o enerjiyi biraz düşürdük ve çeyreğin tam ortasında farkı 11’e indiren Sixers, Koç Frank Vogel’ı mola almak zorunda bıraktı. Sixers, mola dönüşü farkı 9’a kadar çekmesine rağmen yine AD’nin önderliğinde özellikle savınmada işleri sıkılaştıran Lakers, kontrolü ele alarak final periyoduna, Rondo’nun son saniye üçlüğüyle 16 sayı farkla önde girmeyi başardı. Son çeyreğe girilirken Anthony Davis’in tam 34 sayısı ve 13 ribaundu bulunuyordu.

Son çeyreğe pek de iyi giremeyen Lakers, hemen ilk dakikalarda farkın 9’a inmesine engel olamadı. Aslında enerjiyi sürdürebilsek son çeyrekte 20-25’li farklarla, belki LeBron ve AD’yi dinlendirebileceğimiz bir maçtı. Ancak son çeyreğin geneli 9-10’lu farklarda ve kontrolümüzde geçti. 3 buçuk dakika kala LeBron’un pas arası ile topu çalarak smaçla bitirdiği pozisyonda fark 14’e çıktı ve bir nevi için Sixers için hançer oldu. Bitime 1 buçuk dakika kala Vogel, ilk beş oyuncuları çıkararak Lakers adına maça noktayı koymuş oldu.

Lakers adına gecenin en etkileyici ismi tartışmasız Anthony Davis oldu. 37 sayı, 13 ribaund, 4 top çalma ve 2 blokla oynayan Davis, özellikle ağırlığını koymaya karar verdiği dakikalarda rakibini hem içerden, hem dışardan, hem de savunmada adeta domine etti. Bir diğer etkili oyuncumuz da, yine kimseye sürpriz olmayacağı üzere LeBron James’ti. Kendisine çok fazla iş düşmemesine rağmen, orta saha logosunun oradan attığı inanılmaz bir üçlük de dahil olmak üzere 22 sayı, 14 asist ve 7 ribaund üretti LeBron. Onun için ofiste sıradan bir gündü.

Eksik Philadelphia, genel anlamda dengeli bir skor dağılımı yaşarken, en skorer isimleri benchten gelerek 25 sayı üreten Glenn Robinson III oldu.

Şimdi sırada sezonun en önemli sınavlarından biri olacak. Cumartesi sabahı 06:30’da Milwauke Bucks ile oynuyoruz. İlk maçı deplasmanda kaybetmiştik.