Sezonun Kalanında Mutlaka Kazanılması Gereken 3 Maç

Sezonun Kalanında Mutlaka Kazanılması Gereken 3 Maç

NBA’de normal sezonun sonuna Los Angeles Lakers için 26 maç kaldı ve takımın normal sezonu Batı Konferansını lider olarak tamamlaması artık çok yüksek ihtimal. Ancak yine de normal sezonun kalan kısmında mutlaka kazanılması gereken ‘mesaj maçları’ psikolojik olarka çok büyük önem taşıyor. Bugün, sezonun son 2 ayında Lakers’ın mutlaka kazanması gereken 3 maçı inceleyeceğiz.

3. Milwaukee Bucks Maçı (6 Mart)

Milwaukee Bucks şu anda muhtemelen NBA’in en iyi takımı. Bucks ligin en iyi derecesine sahip, hücum-savunma reytingi, şut yüzdesi ve hızlı hücum sayıları gibi istatistiklerde de ligin ilk üçünde yer alıyorlar.

Aralık sonunda Lakers Bucks deplasmanına çıkmış, Lakers adına uzun geçen Doğu turnesinin son maçında Milwaukee karşılaşmayı neredeyse baştan sona domine etmiş ve 111-104 kazanmıştı. İlk yarıda açılan farkın ardından Bucks bir daha arkasına bakmamıştı.

Bucks’ın elindeki malzemeye bakıldığında adeta ‘yok yok’ diyebiliriz. Giannis Antetokounmpo, LeBron James’in daha genç, daha uzun, daha ince versiyonu gibi oynuyor. Khris Middleton da Giannis’in en önemli yardımcısı, aynı zamanda bir All-Star ve bu sezon %44.3 gibi harika bir yüzdeyle üçlük atıyor.

Eric Bledsoe penetre edip boyalı alanda bitirme özelliğiyle etkili oluyor ve aynı zamanda topu gerektiğinde elinde tutarak Antetokounmpo’nun hayatını kolaylaştırıyor. Bucks’ın elindeki benchte George Hill, Pat Connaughton, Kyle Korver ve Ersan İlyasova tecrübeli rol oyuncuları da var.

Lakers, sezon başından bu yana ciddi şampiyonluk adaylarına karşı galibiyet alamadı. Mart başında Staples’ta Bucks’ı yenmek, takımın şampiyonluğu kazanabileceğini kanıtlaması açısından güzel bir başlangıç olacaktır.

2. Los Angeles Clippers Maçı (8 Mart)

Herkes Lakers’la NBA Finalleri arasındaki en büyük engelin Clippers olduğunu biliyor. L.A’in diğer takımının da kendi problemleri var ancak bunları çözdükleri takdirde Lakers’ı Batı’daki başka takımların yapamayacağı kadar zorlayacakları belli.

Clippers’ın elinde Kawhi Leonard ve Paul George gibi iki yıldız oyuncunun yanı sıra belki de ligin en iyi benchi var. Aynı şekilde agresif yapılı, sert oyunculardan kurulu olduklarını hatırlatmak gerek. Lakers belki de bu sezon en çok bu mentalitedeki takımlara karşı zorlandı.

İki takım sezonun ilk maçında karşı karşıya gelmiş ancak tam kadrolarla mücadele edememişlerdi. Christmas günü oynanan karşılaşmayı da Clippers kazansa da Lakers maçın büyük bölümünü önde götürmüştü.

Lakers’ın Clippers’ı bu maçta yenmeye gerçekten çok ihtiyacı var. Aynı şekilde bu maçta uygulanan stratejiler, playoff zamanı geldiğinde duruma göre belki de çok kullanışlı olabilir.

1. Los Angeles Clippers Maçı (9 Nisan)

Bazen şampiyonluk adayları normal sezonun sonunda direkt rakipleriyle oynayacakları maçları pek önemsemeyebiliyor. Bunların başlıca nedenleri tabii ki takımın önemli oyuncularını dinlendirip playoff’lar için diri tutmak oluyor.

Bu konuda Lakers’ın tutumu, 9 Nisan’daki maç için önemli bir soru işareti olacak.

Bu maç maalesef ki Kobe Bryant’ın ani vefatı sonrası Ocak ayının sonunda oynanması gerekirken ertelenmişti. Maç 9 Nisan’a konuldu ve bu fikstür ayarlaması sonrası Lakers’ın 2 başka maçı daha farklı tarihlere yerleştirildi.

Bunun sonucu olarak Lakers bu maçla birlikte 3 günde 3 maça, 6 günde 5 maça çıkmış olacak. Diğer rakipler kağıt üzerinde nispeten kolay gözüküyor, bu da Vogel’ın LeBron James’i dinlendirip dinlendirmeyeceği sorusunu akıllara getiriyor.

Eğer James önceki maçlarda dinlenmezse muhtemelen takımın birçok oyuncusu Clippers maçında oynamayacaktır. Ancak eğer iki takım da tüm gücüyle parkede olursa Lakers bu maçı adeta bir playoff provası olarak görmeli. Tabii ki Vogel elindeki her numarayı açık etmek istemeyecektir ama playoff zamanında kullanabilmek için rakibin zaaflarını bulmak da çok değerli.


Şuradan çeviri: https://lakeshowlife.com/2020/02/26/los-angeles-lakers-3-must-win-games-rest-regular-season/