Caruso’nun Zincirlerini Koparma Zamanı Geldi

Caruso’nun Zincirlerini Koparma Zamanı Geldi

Los Angeles Lakers’ın oynadığı her maçta biraz daha netleşen bir şey var. O da, Alex Caruso’nun oynadığı her dakikada kendini biraz daha kanıtlamaya devam ettiği ve sesini iyiden iyiye duyurmaya başladığı.. Ve artık, Koç Frank Vogel’ın, onun rolünü ve rotasyondaki yerini genişletmesi gerektiği kesinleşti. “Carushow” kendini takıma ve tüm NBA’e kesin olarak kabul ettirmeyi başardı.

LeBron’un 40 sayı attığı ve Lakers adına çok sayıda jeneriklik hareketin olduğu Pelicans maçının sonunda herkesin hemfikir olduğu bir şey vardı. O da maçın en güzel hareketinin, Caruso’nun hızlı hücumda, bakmadan bacak arasından geriye doğru verdiği ve LeBron’un Josh Hart’ı poster etmesiyle sonuçlanan smacı olduğuydu. O ana kadar uyuklayan Staples Center, o pozisyondan sonra havaya fırlamıştı.

O pozisyonla ilgili James: “Alex ile uyumumuz çok iyi. O pozisyonda da adeta arkasında gözü var gibiydi. Hem biz, hem de seyirciler için çok güzel bir andı. Seyirciler o pozisyona bayıldı ve bunun bir parçası olabilmek harika.”

Lakers’ın 2. çeyrekte yakaladığı seri boyunca James ve Caruso ikilisi +62,5’lik bir “net rating” yakaladılar. Caruso ise +57,1 ile takımın en yüksek artı/eksi istatistiğine sahip oyuncusuydu.

Frank Vogel, bunu “muhteşem” olarak tarif ediyor: “Alex kesinlikle bugün maça damga vuran oyunculardan biriydi. Bu tür pozisyonlar seyirciyi havaya sokar ve sahadaki oyuncuların enerjilerini arttırır. Alex, takıma enerji sağlama konusunda mükemmel.”

Alex Caruso da takıma kattığı enerjinin farkında: “Ben tam bir enerji adamıyım. Staples’ta oynadığımız her maçta taraftarın sevgisiyle karşılaşıyorum. Orada oynamaya bayılıyorum, çünkü işimi gerçekten çok kolaylaştırıyor. Onlar bana enerji veriyor, ben de onlara. Kısacası birbirimizi yukarı çekiyoruz.”

Ancak artık Caruso yalnızca bir “enerji adamı” olmaktan çok daha fazlası. Oldukça yetenekli bir basketbolcu. Bu sezonki bazı istatistikleri gerçekten ağızları açık bırakacak türden. Oynadığı 53 maçta %43’le 5,6 sayı üretiyor. Bunlar oldukça sıradan rakamlar. Peki onu bu kadar özel kılan şey ne?

İlk olarak, savunma.

FiveThirtyEight sitesinin RAPTOR metrik hesabına göre Caruso ligde en az 800 dakika süre alan oyuncular için en iyi savunma yapan kişi konumunda. Zaten NBA.com’un verilerine göre de tüm NBA’de en iyi ilk 10 savunmacı arasında.

Bu ve diğer tüm hesaplamalara göre, Caruso her halükarda harika bir savunmacı. Ve Lakers, o sahadayken 100 pozisyon başına rakibine göre ortalama 4,8 sayı artıda bulunuyor. Rajon Rondo saha olduğunda ise, aynı verilere göre 4,6 sayı ekside.

Hücum anlamında hala geliştirmesi gereken şeyler var, ancak yine de potaya hücum etme, arkadaşlarına perde hazırlama ve oyun kurma becerileri gibi konularda gayet iyi. Ve bu özellikleri onu James ile mükemmel bir ikili yapıyor.

Bu sezon, James ve Caruso ikilisi, +24,7 net rating ile Vogel’ın sahaya sunduğu tüm ikili kombinasyonlardan daha iyi verilere sahipler. İkili sahada olduğunda Lakers’ın 100 pozisyon başına ürettiği sayı ortalama 117,9. Ki bu, ligin en iyi hücum verimliliğine sahip olan Dallas Mavericks’in 116,5 olan ortalamasından bile daha yüksek. Yani bu ikili sahada olduğu zaman Lakers, sahaya verebileceğinin en iyisini veriyor. Bu yüzden Vogel bu ayki rotasyon ayarlamasında ikisinin dakikalarını mümkün olduğunca birbiriyle kesiştirmeye çalıştı. Caruso, yedekten geliyor olmasına rağmen bu ay oynadığı dakikaların yarısından fazlasını James sahadayken aldı.

Vogel bu konuyla ilgili şunları söylüyor: “LeBron ve Alex, bu sezonki en iyi kombinasyonlarımızdan biri. İkisini birlikte kullanmaya ve bunu daha da iyi hale getirmenin yollarını keşfetmeye devam edeceğiz.

Gelelim ana fikre. İdeal bir dünyada, Rondo ve James, birlikte en az sürede sahada olmalılar. Şu anda zaten Rondo’nun Caruso’dan daha fazla süre almasının hiçbir mantıklı açıklaması yok. Vogel’ın Caruso’yu “gizli silah” olarak kullanmaya devam etmek istemesi her ne kadar anlaşılabilir olsa da, play-off öncesi onun rolünün büyüklüğünü daha iyi keşfetmesi açısından daha fazla süreler alması gerekiyor. Caruso’nun hem sezonun geri kalanında, hem de özellikle play-offlarda 20 dakikanın üzerinde süreler alması gerektiğini düşünüyoruz.

Önümüzdeki maç mı olur, önümüzdeki hafta mı olur bilemiyoruz. Ama Vogel’ın artık Alex “bald eagle” Caruso’yu kafesinden salıp azad etmesi gerekiyor.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2020/2/26/21154683/lakers-editorial-alex-caruso-minutes-frank-vogel-rotation-rajon-rondo-defense-stats-lebron-james