“Başarımızı İdare Etmeyi Öğrenmeliyiz.”

“Başarımızı İdare Etmeyi Öğrenmeliyiz.”

Los Angeles Lakers, muhteşem başladığı normal sezonda son zamanlarda biraz tökezlese de, etkileyici performansını devam ettirip sezon genelinde 28 galibiyet 7 mağlubiyet ile yoluna devam ediyor. Sezon başında maçlara yavaş başlayıp devreden sonra ağırlığını koyarak maçları kazanan takım, bu sorununu aşmış gözükse de bu sefer de yeni bir problem ortaya çıkmış durumda. Maçları kapatamamak.

Bu maçları koparma problemi özellikle son Suns ve Pelicans maçlarında iyice ayyuka çıktı. Son çeyreğe girilirken iki maçta da fark 22 sayıydı ve Vogel’ın, sezonun bütün yükünü sırtında taşıyan Anthony Davis ve LeBron James’i dinlendirme planları vardı. Ama iki maçta da bu planları bench oyuncularının farkı koruyamaması nedeniyle suya düştü. Bu maçlarda Lakers hata yapmayıp iki maçtan da galibiyet ile ayrılmayı başarsa da, eforu 48 dakikaya yayamama ve bench’in kendine düşen sorumluluğu yerine getirememesi Lakers’ın 2019-2020 sezonundaki önemli problemlerinden biri haline geldi.

Anthony Davis’e Lakers’ın son durumu hakkında fikirleri sorulduğunda şöyle cevap verdi:

Maç içinde başarımızı idare etmeyi öğrenmeliyiz. Büyük farkla öndeydik ve rakiplerin her maç savaşacağını, kolay pes etmeyeceklerini biliyoruz. Skor ne olursa olsun doğru oynamaya devam etmemiz gerekiyor. Bu maçlardan çıkarılacak en önemli ders bu.

Bu problem mental olduğu kadar, kadronun eksiklerini de göz önüne çıkarıyor. Özellikle iki süper yıldızın sırtına binen yük, onların hem büyük maçlarda maç sonuna enerjilerinin kalmamasına neden oluyor, hem de playoff’lara geldiğimizde bu ikilinin diğer takımların yıldızlarına oranla çok daha yorgun girmesine neden olabilir.

Hedefi şampiyonluk olan Lakers’da, bir şeylerin değişmesi gerektiği neredeyse kesin gibi. Hamlenin buyout piyasasından geleceğinin sinyalleri de yanmaya başladı. Önümüzdeki bir aylık süreç, transfer dedikoduları açısından çok hareketli geçecek ve Lakers bu piyasanın aktif takımlarından biri olacak.