Los Angeles Lakers 128 – 120 Portland Trailblazers

Los Angeles Lakers 128 – 120 Portland Trailblazers

Los Angeles Lakers, 4 maçlık yenilgi serisini Portland Trailbazers deplasmanında aldığı galibiyet ile bozmayı başardı. Yeni yıla girmeden önce, alınan arka arkaya yenilgiler ile düşen moralleri biraz toparlayabilecek bir galibiyet oldu. Lakers adına bu maçtaki en özel performans ise benchten geldi. Lakers bench’i, Kyle Kuzma’nın önderliğinde, toplam 72 sayı üreterek sezonun en yüksek skor katkısını yapmış oldu.

Portland Trailblazers tarafına baktığımızda, ne kadar maçı %42.9 gibi elit bir üçlük yüzdesi ile bitirseler de, Lillard ve McCollum’un kötü şut gecesi geçirmeleri yenilgide etkili olan ana faktörlerden biriydi. Lillard 13’de 4, McCollum ise 8’de 2 üçlük isabeti ile oynadı. Bu ikili dışında rol oyunculardan ekstra katkı aldıkları maçta, savunmadaki problemleri nedeniyle yenildiler diyebiliriz. Tempoyu yükseltmeye çalıştıkları maçta, Lakers’ın yan parçalarını hiçbir şekilde durduramadılar.

Lakers tarafına geldiğimizde ise girişte de bahsettiğimiz gibi, bench katkısı Lakers adına farkı yaratan faktör oldu. Kuzma’dan 24, Rondo’dan 15, Caldwell-Pope’tan 13, Howard’dan 11 ve Caruso’dan 9 sayı geldi. Özellikle Davis ve LeBron’un skor yükünü çekmede kendi seviyelerine göre zayıf kaldıkları bir maçta çok değerli bir performanstı bench’in yaptıkları. Özellikle Kyle Kuzma’nın son iki maçta verdiği skor katkısı, sürdürebilirse, Lakers’ın sezonu için çok önemli olacaktır.

LeBron James maçın adamıydı. Potaya gitmekte zorlandığı bu maçta, takım arkadaşlarını çok iyi besledi ve sezonun en yüksek sayısı olan 16 asist ile maçı bitirdi. Özellikle takımın biraz maçtan düşmeye başladığı son çeyrekte Simons’a koyduğu, LeBron’un alametifarikasına dönüşen takip bloğu, üst üste 4 yenilgiden sonra bu maçın kaybedilmesine göz yummayacağını gösteren bir sekanstı.

Anthony Davis kendi standartlarında etkisi bir maç çıkardı. Maçı 20 sayı, 9 ribaunt, 5 asist ile bitiren Davis, bire bir kaldığı pozisyonlarda sayı üretmekte çok zorlandı. Genel olarak sayılarını takım arkadaşlarının ona hazırladığı pozisyonlarda, elit atletizm ve uzunluğunu kullanarak buldu. O da LeBron gibi tam sağlıklı görünmedi sahada.

Bir de Danny Green ve Avery Bradley ikilisine parantez açmak gerekiyor. Sezona çok iyi giren ikili, şu anda takımı net bir şekilde aşağıya çekiyor. Bradley’nin sakatlığı bir mazeret olabilir ama Caruso ve Caldwell-Pope’un şu anki performanslarına bakınca, kenardan gelmesi mantıklı olabilir. Green’in ise pek bir mazereti yok. Bu kadar kötü şut sokmasının bir açıklaması da yok. Daha iyi olmalı.

Bir sonraki maç 30 Aralık Pazartesi sabahı, saat 05:30’da Dallas Mavericks karşısında olacak.