Lakers’ın 3 Zorlu Sınavı

Lakers’ın 3 Zorlu Sınavı

Sezon başında Lakers, görece rahat fikstürünü çok iyi kullandı ve Aralık ayına girerken ilk 19 maçının 17’sini kazandı. Bu dönem için en önemli eleştiri ise, Lakers’ın şu ana kadar kolay rakipler ile karşılaştığı ve zorlu rakipler geldiğinde nasıl oynayacağını görmeden konuşmamak gerektiği idi. Aralık ortasına geldiğimizde ise bu eleştiriler yerini, Lakers’ın ciddi bir şampiyonluk adayı olduğunun konuşulmasına bıraktı.

Ama Lakers’ın aralık ayındaki zorlu maçları henüz bitmiş değil, hatta belki de en zor eşleşmeleri önümüzdeki 15 günde olacak. Bu yazıda da, Lakers’ın zorlu Aralık fikstüründe kalan en güçlü 3 rakibine değineceğiz.

Milwaukee Bucks

20 Aralık Cuma günü, Türkiye saatleri ile 04:00’da oynanacak karşılaşma, iki takım da o güne kadar kalan tüm maçlarını kaybetse bile, doğu 1.’si ile batı 1.’sini karşı karşıya getirecek. En son bu iki takım aynı anda bu kadar iyi olduğunda, yıl 1971’di ve batı konferansı finalinde karşı karşıya gelmişlerdi*. Hatta bu paralelliği biraz daha zorlarsak, yaşlı bir Chamberlain ile genç Abdul-Jabbar’ın eşleşmesini şu anki LeBron-Giannis eşleşmesine benzetebiliriz bile.

Bu takımların ayrıldığı noktalara gelirsek ise, Bucks ve Lakers net reytingde ligin en iyi iki takımı olsalar da oyuna yaklaşımları biraz farklı. İki takım da hem hücum hem savunmada ligin en iyi 5 takımından biri ama Bucks bunu lig lideri 105.1 pace ile yaparken, Lakers ise pace istatistiğinde 15.sırada. Giannis’in yırtıcılığını ve kadro derinliğini maksimize etmeye çalışan Bucks’ın temposuna Lakers’ın nasıl ayak uyduracağı, ya da tempoyu nasıl kendi istedikleri seviyeye çekecekleri ise bu maç için çok belirleyici olacak. Özellikle de bu sezon Lakers’ın zayıf karınlarından biri olan geçiş savunması problemlerini Bucks çok iyi bir şekilde değerlendirebilir.

Lakers için bir diğer problem ise Bucks’ın Lakers ile fiziksellik konusunda da eşleşebilecek olması. İşler sıkıştığında Lakers, savunmada ve hücum ribauntlarında sertlik avantajını bu sezon çok iyi kullandı. Ancak Bucks’ın uzunlarına karşı bu avantajı da olamayacak. Lopez kardeşler, Giannis, Ersan gibi uzunlara sahip olan Bucks bu konuda da Lakers ile iyi eşleşebilecek gibi duruyor.

Lakers’ın en önemli özelliklerinden biri ise bu sezon iyi bir üçlük takımına dönüşmüş olmaları. Aynı zamanda üçlük çizgisini de en iyi savunan takımlardan biri olan Lakers’ın, bu maçta tempoyu kontrol etmekten sonra en önemli yapması gereken şey üçlük savunmasını yaparken kendi performanslarını da sezon ortalamalarında tutabilmek olacak. Üstad yorumumuz: “Lakers Bucks’tan fazla şut sokarsa maçı kazanır!”

Denver Nuggets

Bu maç 23 Aralık Pazartesi günü Türkiye saati ile 05:30’da oynanacak. Bu maçın bu listeye girmesinin en önemli nedenine ileride değineceğim ama sezon öncesi, benim de dahil olduğum, pek çok NBA takipçisine göre normal sezonda batı 1.liğinin en önemli adayı olan Nuggets, Lakers’ın bu ay karşılaştığı en önemli rakiplerden biri. Aslında bu eşleşmeyi bu ay bir defa gördük ve Lakers’ın rahat galibiyeti ile sonuçlandı. Dallas yenilgisinden sonra neredeyse galibiyet sözü vererek çıkan Lakers, tüm maçı önde götürüp galibiyeti almayı bilmişti.

Lakers Bucks’ın aksine Nuggets ile çok iyi eşleşiyor diyebiliriz. En önemli dış oyuncuları genel olarak bir forvet değil bir guard fiziğine sahip ve Lakers’ın en önemli zaaflarından biri olan forvet savunmacısı eksikliğini değerlendirecek oyunculara sahip değiller. Keza Lakers uzunları ilk karşılaşmada Jokic ile iyi eşleşebildiklerini de göstermişlerdi. Üstüne bir de Nuggets’ın LeBron ile eşleşebilecek oyuncu konusunda sıkıntı çekmesini katınca Lakers’ın, hele evinde net kazanması gereken bir maç gibi duruyor Nuggets karşılaşması.

Los Angeles Clippers

26 Aralık Perşembe günü saat 04:00’da oynanacak karşılaşma, belki de sezon başında en çok beklenen eşleşmelerden birisiydi. Bu iki takımın yeni kadroları ile ilk karşılaşmasında, Clippers maçın büyük bir kısmında rahat bir şekilde önde götürmüş ve net bir galibiyet almayı başarmıştı. O yüzden bu maç, Lakers’ın LA derbisinde psikolojik üstünlüğü kazanması için çok önemli bir karşılaşma desek yanlış olmaz. Bu maçta saha içi faktörlerden çok, psikolojik savaş ön planda olacaktır.

Yine de saha içine dönmek gerekirse, Clippers’ın Lakers’a karşı, hatta tüm NBA’e karşı, yakaladığı en büyük avantaj, atletik forvetlerinin çokluğu ve bunun getirdiği switch kabiliyetiydi. Lakers ise Clippers’ın bu savunmasından kaçmak yerine, rakibin güçlü yanının üzerine gitmiş ve bir süre başarılı olsa da, maçın son çeyreğinde duvara toslamıştı. Ligin ilerleyen kısımlarında ise birbirine alışan Lakers kadrosu rakibin kötü savunmacılarını LeBron veya Davis ile eşleştirme konusunda çok yol kat etti. Clippers’a karşı yapabilecekleri en önemli hamle de Beverley, Shamet, Williams gibi oyuncuları LeBron ya da Davis’i savunmaya zorlayacak şekilde rakibi switch’e zorlamak olacaktır.

Normal sezonda her maçın galibiyet mağlubiyet değeri eşittir ancak bu maçtan alınacak bir galibiyet diğer galibiyetlerden çok daha önemli olacaktır.

Bonus: Dallas Mavericks

Aslında en zorlu 3 rakip listesine girecek takım Nuggets yerine Mavericks’ti. Ama bu yazının yazıldığı 15 aralık günü, sabah oynanan Heat-Mavs maçında Doncic bileğinden sakatlandı ve ciddi bir sakatlık olmasa da birkaç hafta sahalardan uzak kalmasını beklediğim için yazıya eklemedim.

Yine de biraz değinmemiz gerekirse, Lakers’ın bu sezon en zorlandığı rakiplerden biri olan Mavericks, sezona herkesin beklentilerini aşarak girdi. Özellikle Doncic vs LeBron ve Porzingis vs Davis hikayeleri, bu eşleşmeye çok hoş bir yan hikaye ekliyor.

Umarız Doncic’in sakatlığı çok ciddi değildir ve 30 aralıkta oynanacak maça yetişir.

* Bucks 1971 yılında batı konferansındaydı.