Los Angeles Lakers 96 – 87 Orlando Magic

Los Angeles Lakers 96 – 87 Orlando Magic

Los Angeles Lakers, yer yer zorlansa da, deplasman turunun ilk maçında galibiyeti alarak, derecesini 22-3’e yükseltmeyi başardı. Aynı zamanda bu galibiyet, Lakers’ın deplasmanda üst üste aldığı 12. galibiyet oldu. Maça geldiğimizde ise iki taraf için de iyi ve kötü sekanslardan oluşan, genel olarak çok gelgitli bir maçtı. Ama Lakers, yine, bir şekilde kazanmayı bildi.

Orlando Magic maça rezalet girdi. Burada Lakers’ın savunma konsantrasyonun da etkisi var tabii ki ama boş şutlar kaçırıp, savunma enerjisi ve rotasyonları açısından da kötü başladılar. 2.çeyrekte Mo Bamba’nın ekstra performansıyla biraz kıpırdanır gibi oldular ama asıl maçı ortaya getiren katkı Jonathan Isaac verdi. İlk yarı 0 sayıda kalan Isaac tüm sayıları ikinci yarıda buldu ve maçı 19 sayı ile tamamladı. Isaac’in hücum performansı dışında Magic forvetlerinin ekstra savunma çabasının oluşturduğu top kayıpları ve hızlı hücum sayıları ile maça ortak oldular. Maç sonunda ise tecrübe ve yetenek farkı ağır bastı diyebiliriz.

Lakers cephesinden baktığımızda ise ilginç bir maçtı. İlk çeyrek iki taraf için de çok kısır geçerken Caruso, Dudley ve Daniels’ın arka arkaya bulduğu üçlükler ile skoru 26-9’a kadar getirdi Lakers. 2. çeyrek ortalarında LeBron’un etkileyici hücum performansıyla skor bir ara 42-18’e kadar geldi. Ama bu noktadan sonra Magic enerji seviyesi olarak hep iki basamak daha yukarıda götürdü maçı. Lakers yine “kazanabileceğimiz kadar enerji sarf edelim” moduna girdi. Burada Caruso, KCP ve Dudley üçlüsüne bir parantez açmamız gerekiyor. Magic’in her ritim yakaladığı anda kritik üçlükleri sokarak takımın elini rahatlattılar bu maçta.

Maçın oyuncusuna gelirsek, kariyerinin 87, bu sezonki 6. triple double’ını yapan LeBron James net bir şekilde sahanın en iyisiydi. Rondo’nun olmadığı maçta Lakers bütün hücum organizasyonlarının tek hakimiydi. Maçı 25 sayı, 11 ribaunt ve 10 asist ile tamamladı.

Anthony Davis ise 29’da 20 isabet ile bulduğu 50 sayılık maçtan sonra bu sefer verimsiz ve kötü bir hücum gecesi geçirdi. 20 şut denemesinde sadece 6 isabet bulan Davis maçı 16 sayı ile tamamladı. Bu performansta hayal kırıklığı olan sadece şutlarının girmemesi değil, çok kolay çembere gitmekten vazgeçip orta ve uzun mesafe şutlara sıkışmasıydı. Rondo’nun eksikliği LeBron’suz dakikalarda onun da hücum performansını etkiledi.

Maçın geneline baktığımızda ise seyir zevki düşük bir maçtı ve Lakers, bu sezonun ana temasına uygun bir şekilde, yine yeniden kazanmayı bildi. Özellikle Heat, Pacers ve Bucks gibi rakipler ile karşılaşacağımız 5 maçlık deplasman turunda bu maçı kazanmak çok önemliydi ve Lakers yapması gerekeni yaptı.

Bir sonraki maç 14 aralık Cumartesi sabahı saat 03:00’da, evinde maç kaybetmemiş olan Miami Heat karşısında olacak.