Hedef Giannis Antetokounmpo Mu?

Hedef Giannis Antetokounmpo Mu?

Lakers, dün gece Zach Norvell Jr.’ın çift yönlü kontratını waive ederek Devontae Cacok ile imzaladı. Burada ilginç bir nokta var. Çünkü Norvell, ilerde Lakers’ta oynama potansiyeli en yüksek olan gençlerden biri olarak görülüyordu. Kontratlı genç oyuncular içinde en zayıf halka olarak görülen “Giannis’in Kardeşi” Kostas Antetokounmpo yerine onun serbest bırakılması dedikodulara sebep oldu.

NBA D-League’de bulunan “alt yapı takımımız” South Bay Lakers’ta oynayan ve gelecek vaat eden gençlerden Zach Norvell ve Kostas Antetokounmpo’nun Los Angeles Lakers ile çift yönlü (istendiği zaman bedelsiz serbest bırakılabilecek) kontratları bulunmaktaydı. Özellikle bu gençler içinde en potansiyellilerden biri olarak görülen Norvell’in dün gece kontratının iptal edilip yerine Devontae Cacok ile aynı şartlarda kontrat imzalanması ilk etapta herkesi biraz şaşırttı. Çünkü özellikle Antetokounmpo’ya göre daha potansiyelli ve geleceği parlak bir oyuncu olarak görülüyordu. Son dönemde formsuz olsa da, Yaz Ligi’nde ve D-League’de zaman zaman gösterdiği müthiş şut peformansıyla Lakers taraftarının umutlu olduğu oyunculardan biriydi Norvell.

Tabii bu hamlenin medyatik (özellikle sosyal medya açısından) tarafı, 2021 yazında serbest kalacak olan abisi ve ligin son MVP’si olan Giannis Antetokounmpo için “yol yapıldığı” dedikodusu. Bu söylenti, ilk takıma katıldığı zamanlarda da öne çıkmıştı. Tabii sırf onun için kardeşini 2 sene boyunca takımda tutmak ne kadar mantıklı bir karar, yorum sizin. Bunun dışında fundamental sorunları olsa da abisi gibi çok atletik olan ve ilerde elit seviye olmasa bile, bir rotasyon oyuncusu olabilme potansiyeli barındıran Kostas’ın gelişimini de yakından takip ediyor olacağız. 2021’de serbest kalacak olan Giannis için, bütçesinde boşluk olan bütün takımların sıraya gireceğini ve -dinamiklerin her gün değiştiği NBA’de- daha o tarihe neredeyse 2 senelik çok uzun bir süre olduğunu düşünürsek, biraz ütopik bir dedikodu bu.

Lakers’ın kontrat imzaladığı Cacok; 23 yaşında, 2,01 boyunda ve çoğunlukla power forward pozisyonunda oynuyor. Şu ana kadar %66,9 şut yüzdesiyle 16,2 sayı (takımın en skorer 2. oyuncusu) ve 11,7 ribaund (takım lideri) ile oynuyor. Agresifliği ve enerjisi ile D-League’de özellikle pota altını domine ediyor ancak NBA için şimdilik biraz pozisyonsuz gibi duruyor. 4 numara için undersized kalması muhtemel ve henüz oyununa istikrarlı bir şut ekleyebilmiş değil. Nasıl bir gelişim kaydedeceğini ise zaman gösterecek.