“Her Gün Onu İzleyerek Notlar Alıyorum.”

“Her Gün Onu İzleyerek Notlar Alıyorum.”

Rajon Rondo, basketbol konusunda tartışmasız NBA’deki en zeki oyunculardan biri. Bu, şüphesiz ki basketbolu bırakınca hedefi koçluk yapmak olan biri için çok önemli bir kriter. Rondo, Frank Vogel’ın öğrencisi olarak ondan sürekli bir şeyler öğrendiğini ve her gün onu izleyerek notlar aldığını söylüyor. Veteran oyuncu, hocasına olan hayranlığını hiç bir zaman gizlemiyor.

Rondo, sakatlıktan döndüğünden beri beklentileri karşılamak bir yana, bir çok taraftar için beklentinin ötesine geçti. Takımın ondan istediği her şeyi yapıyor. Liderlik, oyunu yönlendirme ve -enteresan şekilde- %52 yüzde ile üçlük atma… Rondo, aynı zamanda Frank Vogel’ı ne kadar sevdiğini sürekli söylemekten hiç çekinmiyor. Hem saha içinde, hem saha dışında hocasına büyük hayranlık duyuyor.

Onunla her şeyi konuşabiliyorsunuz, o da sizinle aklındaki her şeyi çok net şekilde konuşuyor. Onun takımdaki varlığı ve iletişim becerisi kusursuz. Ben de aynı şekilde ilerde koçluğu hedefliyorsam, ondan bir şeyler öğrenmek zorundayım ve öğreniyorum da. Her gün onu izleyerek notlar alıyorum. Yeni bir şeyler öğrenmeneye çalışıyorum, öğrendiklerimi yazarak saklıyorum. Bazen gözlem raporlarının fotoğrafını çekiyorum. Felsefesini izliyor ve öğreniyorum ve kendimi bu alanda geliştirmeye çalışıyorum.

Bu aslında Lakers için ciddi bir şans. Tyronn Lue ve Monty Williams ile görüşüp anlaşamadıktan sonra Frank Vogel ile sözleşme imzalayan Lakers taraftarı ne kadar haline şükretse azdır. Sonuç olarak Vogel, o zaman Lakers için 3. opsiyon olsa da doğru karar verildi ve bizlere büyük bir potansiyel sunan Vogel dönemi başladı. Mükemmel mi? Elbette değil. Eleştirilecek noktaları var mı? Olabilir. Ama kusurlarını göz önüne serdikten sonra bile sezona ne kadar iyi bir giriş yapıldığı ve takımı ne kadar iyi yönettiği su götürmez bir gerçek. Takıma oyunun iki yönünü de çok iyi oynatmaya çalışıyor ve bunu her geçen gün geliştiriyor. James – Davis ikilisi ve etraflarındaki müthiş kimya da bir bakıma onun eseri.

Rondo’yu koç olarak hayal ettiğinizde gerçekten çok iyi bir sonuç çıkabileceğini tahmin edebiliyorsunuz. Her ne kadar daha önce genel menajer olmaya daha sıcak baktığını söylemiş olsa da… Her koçun olmak istediği gibi; point guard pozisyonunda oynuyor, takımı yönlendiriyor ve liderlik ediyor. Ancak bir çok defa gördüğümüz üzere, iyi koç olmak, çok iyi ve zeki bir oyuncu olmanın yanı sıra, adam yönetmek ve egolarla mücadele etmek gibi çok kritik vasıflar gerektiriyor. Rondo’nun bu vasıfları hakkında eski takım arkadaşlarının son derece olumlu referansları bulunuyor.

Önümüzdeki dönemde neler olacağını şimdiden bilemeyiz ancak, hem Vogel, hem de Rondo; şu ana kadar yaptıkları için bir alkışı hak ediyorlar.

 


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2019/12/10/21009876/lakers-news-rajon-rondo-studies-frank-vogel-head-coach-athletic-story-quote