Caruso, LeBron’un Güvenini Kazandı

Caruso, LeBron’un Güvenini Kazandı

Lakers, 21 galibiyet ve 3 mağlubiyet ile, sezona tarihinin en etkileyici başlangıçlarından birini yaparak girdi. Bu dereceye sürpriz bir şekilde büyük bir katkı veren Alex Caruso da, bu sezon gösterdiği performans ile LeBron James’in güvenini kazanmış durumda. LeBron’un güvenini kazanmak zaten başlı başlına bir başarı, ama asıl önemli konu bir internet fenomeninin buraya nasıl geldiği.

Caruso sezon başında pek çok Lakers taraftarının, biraz sosyal medya “meme”lerinin de etkisiyle, beklentisi olan bir oyuncuydu. Kağıt üzerinde baktığınızda LeBron James’in yanına koymak isteyeceğiniz bir guard’da arayacağınız pek çok yeteneğe sahipti. Savunmasıyla ön plana çıkan, gereksiz top kayıpları çok yapmayan ve boş kaldığında üçlük sokabilen uzun bir guard.  Ama Lakers’ın geçen sezondan da bildiği gibi, kağıt üzerinde mantıklı olan sahaya yansımayabiliyor. O yüzden bu teorik uyumun sahaya nasıl yansıyacağını görmemiz gerekiyordu. Şu ana kadar da Caruso’nun performansı, taraftarların beklentilerini karşıladı, hatta ve hatta aştı.

Lakers.com muhabiri Mike Trudell’de Caruso’ya LeBron ile uyumunu sorduğunda, Caruso’nun cevabı şöyle oldu:

Sanırım LeBron benim oyuna yaklaşımıma saygı duyuyor. Sahada varımı yoğumu ortaya koyarım. Oyun bilgim yüksek, boş alanların nerede olduğunu, ne zaman perde koyarsam takım arkadaşlarımı boşa çıkarabilirim biliyorum. Çoğu zaman bu LeBron’un da yararına oluyor çünkü sahada beni savunan oyuncular genelde rakibin en kısa oyuncusu oluyor. Böylece maç sonunda ona istediği eşleşmeyi sağlamak benim görevim oluyor. LeBron kazanmak isteyen aşırı rekabetçi bir oyuncu ve bence benim en önemli özelliğim de rekabetçiliğim. Karşılıklı saygımız da bu ortak noktalara dayanıyor.

Caruso gibi kısmen genç, draft edilmemiş ve NBA kariyerinin büyük bir kısmını G-League’de geçirmiş bir oyuncunun LeBron’un güvenini kazanmış olması şaşırtıcı bir olay. Geçen sezon örneğine gelirsek, Hart Ingram Lonzo gibi oyuncular ile LeBron’un ilişkisi biraz daha engebelerle doluydu ve LeBron’un sabırsızlığı ve sakatlıklar da işin içine girince, güven duygusu oluşamadan Davis takasıyla bu süreç sona erdi.

Şimdiyse ağırlıklı olarak veteran oyunculardan oluşan kadroda, Kuzma Caruso gibi araya serpiştirilmiş birkaç genç oyuncuyla LeBron’un ilişkisi çok daha iyi durumda. Burada Caruso sahadayken takımın gösterdiği performansın da büyük etkisi var. LeBron ile Caruso’nun sahada birlikte bulunduğu 236 dakikada Lakers hücum verimliliği 114, savunma verimliliği ise 92.4. Bu ikilinin net reytingi 21.6, Anthony Davis’i de eklediğimizde oluşan üçlünün net reytingi ise 28.4.

Sezon öncesi rolü ne olur, hak ettiği süreleri alabilir mi, iddialı bir takımda bir önceki sezon gösterdiklerini gösterebilir mi gibi konuların cevabını da, oynadığı 22 maçta son çeyreklerde ortalama 8.3 dakika süre alarak vermiş gibi görünüyor.

 


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2019/12/9/21003732/lakers-news-alex-caruso-lebron-james-defense-energy-hairlines-bonding-big-balder-brand